poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

Budżet obywatelski. Wygrało schronisko dla zwierząt i bezpłatny internet. Co jeszcze?

  Edytuj ten wpis
Autor: Dominik Smaga

Pomysł rozmieszczenia w Lublinie stu punktów bezpłatnego i bezprzewodowego dostępu do internetu zebrał najwięcej głosów w kategorii projektów małych. Wśród dużych zdecydowanym liderem był pomysł na polepszenie warunków w lubelskim schronisku dla zwierząt.

Do realizacji trafią te projekty, które uzyskały największą liczbę głosów i zmieściły się w kwocie przeznaczonej na budżet obywatelski. Przypomnijmy: na duże projekty miasto zarezerwowało 4,5 miliona zł, a na małe 5,5 miliona.

Teoretycznie wszyscy mieli takie same szanse na wygraną. Ale w praktyce łatwiej było dużym dzielnicom. Najbardziej widać to na liście zwycięzców w głosowaniu na duże projekty. W finansowej puli zmieściły się trzy, z czego dwa dotyczą dzielnicy Czuby. W przypadku projektów małych dominacja nie jest już tak jaskrawa, choć blisko 20 proc. zwycięzców to projekty właśnie z tej dzielnicy.

- Rzeczywiście wymaga przejrzenia sama procedura, ponieważ duże dzielnice w głosowaniach wygrywają - przyznaje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. - Na przyszły rok zaproponujemy sobie publiczną dyskusję, jak uchronić się przed taką ewentualnością - dodaje.

W grę może wchodzić podzielenie miasta na rejony i przypisanie każdemu z nich określonej kwoty, co zapobiegłoby - obrazowo mówiąc - ściąganiu kołdry z jednej dzielnicy przez mieszkańców drugiej. Ratusz nie przesądza jeszcze, że właśnie taką metodę wybierze. Żuk zapowiada, że weźmie pod lupę rozwiązania stosowane w innych miastach.

Część projektów, które uzyskały za mało głosów i tak trafi do realizacji. - Chciałbym dokonać przeglądu tych projektów, bo w niektórych przypadkach warto pomyśleć, by móc je wykonać w przyszłym roku już poza budżetem obywatelskim - mówi Żuk. Prezydent potwierdził w czwartek, że jednym z takich pomysłów będzie budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Krochmalnej i Diamentowej.

Budżet obywatelski był w Lublinie dzielony po raz pierwszy. Głosowanie trwało dwa tygodnie. - Wzięło w nim udział 40 tys. osób - mówi Piotr Choroś z Urzędu Miasta. Część głosów została odrzucona podczas weryfikacji. - Był głos oddany przez osobę zmarłą, czy też przez osoby mieszkające poza Lublinem - dodaje Choroś. Zastrzega jednak, że usunięcie tych głosów nie miało wpływu na ostateczny ranking. - Nawet jeden projekt nie był z tego powodu przesunięty w dół lub w górę - zapewnia.

Kto wygrał głosowanie na budżet obywatelski w Lublinie

Spośród wszystkich zgłoszonych projektów najwięcej głosów zdobył ten, który umożliwi poprawę warunków w lubelskim schronisku dla zwierząt przy ul. Metalurgicznej. To jeden z trzech dużych projektów, które w wyniku głosowania zakwalifikowały się do realizacji w przyszłym roku.

- Schronisko było obarczone pewnymi błędami już na etapie projektowania i budowy. Tego nie widać na pierwszy rzut oka, ale są poważne sprawy do wykonania - mówi Bożena Kiedrowska, która kieruje miejskim schroniskiem. - Dachy ciekną, nie ma izolacji, poprawy wymagają wszystkie budynki administracyjne, łącznie z kociarnią i kwarantanną.

A to i tak nie wszystko. - Dla nas jest też bardzo ważne przystosowanie pomieszczenia przeznaczonego na edukację. Nie ma tam ogrzewania, a spotykamy się z dużą liczbą uczniów - podkreśla Kiedrowska. - Ważna jest też rozbudowa kwarantanny. Przyjmujemy więcej zwierząt, potrzebujemy więcej pomieszczeń szpitalnych, obecna baza nie spełnia wymogów. Trzeba też wymienić sprzęt, bo się zużył.

Na ten projekt miasto wyłoży w przyszłym roku 1,5 miliona złotych. To maksymalna kwota, na jaką mógł opiewać wniosek. Schronisko startowało z górnego pułapu, bo do zrobienia jest sporo.

Pozostałe dwa zakwalifikowane projekty duże dotyczą dzielnicy Czuby. Dzięki poparciu mieszkańców w przyszłym roku zrealizowany ma być remont ul. Dziewanny wraz z budową łącznika między Dziewanny a Różaną (4802 głosy, proj. D-19). Brak takiego łącznika sprawia, że trzeba okrążać sporą część osiedla Ruta, żeby przejechać między stojącymi dość blisko siebie budynkami.

Trzeci i ostatni z dużych projektów, które doczekają się realizacji to remont głównego ciągu pieszego w os. Skarpa (3954 głosy, proj. D-9). Wcześniej mieszkańcom Czubów - choć nie w trybie budżetu obywatelskiego - udało się wywalczyć przebudowę pełniących podobną rolę długich chodników w os. Łęgi i os. Ruta. Osiedla Skarpa jeszcze się tego nie doczekało.

Wśród projektów małych liderem jest pomysł rozbudowy sieci hot-spotów umożliwiających bezpłatny dostęp do internetu (5645 głosów, proj. M-175). W całym mieście miałoby się znaleźć nawet 100 takich punktów z bezprzewodowym internetem. Wartość projektu została określona na 340 tys. złotych.
Drugie miejsce zajmuje budowa przyłącza energetycznego do altany w parku im. Jana Pawła II (5420 głosów, proj. M-38), a trzecie budowa miejsc parkingowych między ul. Jana Pawła II a Szmaragdową (5133 głosy, proj. M-14).

Wśród małych projektów, którym poszczęściło się w głosowaniu jest "Żyjący plac zabaw”, który powstanie kosztem niespełna 80 tys. na zaniedbanym i zniechęcającym do zatrzymania się placyku pomiędzy budynkami przy ul. Puchaczej i Krańcowej. - Będziemy mieli ściankę wspinaczkową, będziemy mieli piaskownicę, która jest prawdziwą piaskownicą, nie taką jak ta - Przemysław Buksiński wskazuje na kilkudziesięcioletnią szarzyznę.

Do realizacji zakwalifikował się także projekt usprawnienia ruchu rowerowego zakładający - w największym uproszczeniu - dopuszczenie ruchu rowerowego "pod prąd” na wszystkich istniejących w Lublinie ulicach jednokierunkowych.

Pozostałe zakwalifikowane projekty małe to:

• Remont istniejącego i budowa brakującego odcinka chodnika od Różanej do kładki nad ul. Filaretów (4803 głosy, proj. M-72)
• Budowa zatok parkingowych przy ul. Perłowej i Agatowej (4116 głosów, proj. M-74)
• Rozbudowa systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego (3857 głosów, proj. M-116)
• Usprawnienie ruchu rowerowego (kontrapasy) (2899 głosów, proj. M-149)
• Kosze na psie odchody i dzielnicowe wybiegi dla psów (2705 głosów, proj. M-144)
• Posadzenie 1000 drzew (2115 głosów, proj. M-246)
• 300 tys. zł na dodatkowe śmietniki na ulicach (1839 głosów, proj. M-24)
• Czytelnia i kino przy Domu Kultury Kolejarza (1778 głosów, proj. M-251)
• Plac do ćwiczeń gimnastycznych na Czubach (1761 głosów, proj. M-57)
• "Podwórka na temat, czyli czarujemy przestrzeń dzielnicy Dziesiąta” (1666 głosów, proj. M-250)
• Remont chodnika wzdłuż ul. Zana (1572 głosy, proj. M-28)
• Wymiana chodnika przy ul. Staffa (1514 głosów, proj. M-159)
• Światła na przejściu koło budynku ul. Nowy Świat 36 (1428 głosów, proj. M-237)
• Budowa chodników w ul. Dąbrowskiej (1366 głosów, proj. M-1)
• Park Czechów Północ (1355 głosów, proj. M-68)
• Place do ćwiczeń street workoutu (1281 głosów, proj. M-67)
• Bronowice - żyjący plac zabaw (1370 głosów, proj. M-69)
• 130 nowych miejsc parkingowych dla Kalinowszczyzny (1330 głosów, proj. M-102)
• Sprzątam po moim psie - kampania w mediach (1290 głosów, proj. M-39)
• Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1276 głosów, proj. M-157)
• Wieża dla jerzyków (1279 głosów, proj. M-190)
• Trakt pieszo-rowerowy łączący os. Lipniak z Węglinem Północnym (1236 głosów, proj. M-95)
• Biegiem po Lublinie (1227 głosów, proj. M-233)
• Zielony zakątek - miejsca do wypoczynku na Dziesiątej (1180 głosów, proj. M-197)
  Edytuj ten wpis
Szmaragdowa
hycel
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Szmaragdowa
Szmaragdowa (30 października 2014 o 21:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dziękujemy za zaangażowanie i oddanie głosów na projekt M-14.Projekt poparło 5133 mieszkańców Lublina.

Rozwiń
hycel
hycel (30 października 2014 o 21:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

pieski i kotki przerabiam na pyszny smalec !! palce lizać !! niebo w gębie !!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!