Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 października 2014 r.
20:31
Edytuj ten wpis

Budżet obywatelski. Wygrało schronisko dla zwierząt i bezpłatny internet. Co jeszcze?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
281 2 A A

Pomysł rozmieszczenia w Lublinie stu punktów bezpłatnego i bezprzewodowego dostępu do internetu zebrał najwięcej głosów w kategorii projektów małych. Wśród dużych zdecydowanym liderem był pomysł na polepszenie warunków w lubelskim schronisku dla zwierząt.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do realizacji trafią te projekty, które uzyskały największą liczbę głosów i zmieściły się w kwocie przeznaczonej na budżet obywatelski. Przypomnijmy: na duże projekty miasto zarezerwowało 4,5 miliona zł, a na małe 5,5 miliona.

Teoretycznie wszyscy mieli takie same szanse na wygraną. Ale w praktyce łatwiej było dużym dzielnicom. Najbardziej widać to na liście zwycięzców w głosowaniu na duże projekty. W finansowej puli zmieściły się trzy, z czego dwa dotyczą dzielnicy Czuby. W przypadku projektów małych dominacja nie jest już tak jaskrawa, choć blisko 20 proc. zwycięzców to projekty właśnie z tej dzielnicy.

- Rzeczywiście wymaga przejrzenia sama procedura, ponieważ duże dzielnice w głosowaniach wygrywają - przyznaje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. - Na przyszły rok zaproponujemy sobie publiczną dyskusję, jak uchronić się przed taką ewentualnością - dodaje.
W grę może wchodzić podzielenie miasta na rejony i przypisanie każdemu z nich określonej kwoty, co zapobiegłoby - obrazowo mówiąc - ściąganiu kołdry z jednej dzielnicy przez mieszkańców drugiej. Ratusz nie przesądza jeszcze, że właśnie taką metodę wybierze. Żuk zapowiada, że weźmie pod lupę rozwiązania stosowane w innych miastach.

Część projektów, które uzyskały za mało głosów i tak trafi do realizacji. - Chciałbym dokonać przeglądu tych projektów, bo w niektórych przypadkach warto pomyśleć, by móc je wykonać w przyszłym roku już poza budżetem obywatelskim - mówi Żuk. Prezydent potwierdził w czwartek, że jednym z takich pomysłów będzie budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Krochmalnej i Diamentowej.

Budżet obywatelski był w Lublinie dzielony po raz pierwszy. Głosowanie trwało dwa tygodnie. - Wzięło w nim udział 40 tys. osób - mówi Piotr Choroś z Urzędu Miasta. Część głosów została odrzucona podczas weryfikacji. - Był głos oddany przez osobę zmarłą, czy też przez osoby mieszkające poza Lublinem - dodaje Choroś. Zastrzega jednak, że usunięcie tych głosów nie miało wpływu na ostateczny ranking. - Nawet jeden projekt nie był z tego powodu przesunięty w dół lub w górę - zapewnia.

Kto wygrał głosowanie na budżet obywatelski w Lublinie

Spośród wszystkich zgłoszonych projektów najwięcej głosów zdobył ten, który umożliwi poprawę warunków w lubelskim schronisku dla zwierząt przy ul. Metalurgicznej. To jeden z trzech dużych projektów, które w wyniku głosowania zakwalifikowały się do realizacji w przyszłym roku.

- Schronisko było obarczone pewnymi błędami już na etapie projektowania i budowy. Tego nie widać na pierwszy rzut oka, ale są poważne sprawy do wykonania - mówi Bożena Kiedrowska, która kieruje miejskim schroniskiem. - Dachy ciekną, nie ma izolacji, poprawy wymagają wszystkie budynki administracyjne, łącznie z kociarnią i kwarantanną.

A to i tak nie wszystko. - Dla nas jest też bardzo ważne przystosowanie pomieszczenia przeznaczonego na edukację. Nie ma tam ogrzewania, a spotykamy się z dużą liczbą uczniów - podkreśla Kiedrowska. - Ważna jest też rozbudowa kwarantanny. Przyjmujemy więcej zwierząt, potrzebujemy więcej pomieszczeń szpitalnych, obecna baza nie spełnia wymogów. Trzeba też wymienić sprzęt, bo się zużył.

Na ten projekt miasto wyłoży w przyszłym roku 1,5 miliona złotych. To maksymalna kwota, na jaką mógł opiewać wniosek. Schronisko startowało z górnego pułapu, bo do zrobienia jest sporo.

Pozostałe dwa zakwalifikowane projekty duże dotyczą dzielnicy Czuby. Dzięki poparciu mieszkańców w przyszłym roku zrealizowany ma być remont ul. Dziewanny wraz z budową łącznika między Dziewanny a Różaną (4802 głosy, proj. D-19). Brak takiego łącznika sprawia, że trzeba okrążać sporą część osiedla Ruta, żeby przejechać między stojącymi dość blisko siebie budynkami.

Trzeci i ostatni z dużych projektów, które doczekają się realizacji to remont głównego ciągu pieszego w os. Skarpa (3954 głosy, proj. D-9). Wcześniej mieszkańcom Czubów - choć nie w trybie budżetu obywatelskiego - udało się wywalczyć przebudowę pełniących podobną rolę długich chodników w os. Łęgi i os. Ruta. Osiedla Skarpa jeszcze się tego nie doczekało.

Wśród projektów małych liderem jest pomysł rozbudowy sieci hot-spotów umożliwiających bezpłatny dostęp do internetu (5645 głosów, proj. M-175). W całym mieście miałoby się znaleźć nawet 100 takich punktów z bezprzewodowym internetem. Wartość projektu została określona na 340 tys. złotych.
Drugie miejsce zajmuje budowa przyłącza energetycznego do altany w parku im. Jana Pawła II (5420 głosów, proj. M-38), a trzecie budowa miejsc parkingowych między ul. Jana Pawła II a Szmaragdową (5133 głosy, proj. M-14).

Wśród małych projektów, którym poszczęściło się w głosowaniu jest "Żyjący plac zabaw”, który powstanie kosztem niespełna 80 tys. na zaniedbanym i zniechęcającym do zatrzymania się placyku pomiędzy budynkami przy ul. Puchaczej i Krańcowej. - Będziemy mieli ściankę wspinaczkową, będziemy mieli piaskownicę, która jest prawdziwą piaskownicą, nie taką jak ta - Przemysław Buksiński wskazuje na kilkudziesięcioletnią szarzyznę.

Do realizacji zakwalifikował się także projekt usprawnienia ruchu rowerowego zakładający - w największym uproszczeniu - dopuszczenie ruchu rowerowego "pod prąd” na wszystkich istniejących w Lublinie ulicach jednokierunkowych.

Pozostałe zakwalifikowane projekty małe to:

• Remont istniejącego i budowa brakującego odcinka chodnika od Różanej do kładki nad ul. Filaretów (4803 głosy, proj. M-72)
• Budowa zatok parkingowych przy ul. Perłowej i Agatowej (4116 głosów, proj. M-74)
• Rozbudowa systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego (3857 głosów, proj. M-116)
• Usprawnienie ruchu rowerowego (kontrapasy) (2899 głosów, proj. M-149)
• Kosze na psie odchody i dzielnicowe wybiegi dla psów (2705 głosów, proj. M-144)
• Posadzenie 1000 drzew (2115 głosów, proj. M-246)
• 300 tys. zł na dodatkowe śmietniki na ulicach (1839 głosów, proj. M-24)
• Czytelnia i kino przy Domu Kultury Kolejarza (1778 głosów, proj. M-251)
• Plac do ćwiczeń gimnastycznych na Czubach (1761 głosów, proj. M-57)
• "Podwórka na temat, czyli czarujemy przestrzeń dzielnicy Dziesiąta” (1666 głosów, proj. M-250)
• Remont chodnika wzdłuż ul. Zana (1572 głosy, proj. M-28)
• Wymiana chodnika przy ul. Staffa (1514 głosów, proj. M-159)
• Światła na przejściu koło budynku ul. Nowy Świat 36 (1428 głosów, proj. M-237)
• Budowa chodników w ul. Dąbrowskiej (1366 głosów, proj. M-1)
• Park Czechów Północ (1355 głosów, proj. M-68)
• Place do ćwiczeń street workoutu (1281 głosów, proj. M-67)
• Bronowice - żyjący plac zabaw (1370 głosów, proj. M-69)
• 130 nowych miejsc parkingowych dla Kalinowszczyzny (1330 głosów, proj. M-102)
• Sprzątam po moim psie - kampania w mediach (1290 głosów, proj. M-39)
• Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1276 głosów, proj. M-157)
• Wieża dla jerzyków (1279 głosów, proj. M-190)
• Trakt pieszo-rowerowy łączący os. Lipniak z Węglinem Północnym (1236 głosów, proj. M-95)
• Biegiem po Lublinie (1227 głosów, proj. M-233)
• Zielony zakątek - miejsca do wypoczynku na Dziesiątej (1180 głosów, proj. M-197)

Pozostałe informacje

Kolejne protesty w regionie. Tym razem rolnicy strajkują w 4 powiatach w regionie

Kolejne protesty w regionie. Tym razem rolnicy strajkują w 4 powiatach w regionie

Protesty trwają na terenie powiatów chełmskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego i zamojskiego. Tam można spodziewać się utrudnień w ruchu.

Słoneczna prognoza pogody
Pogoda na weekend
film

Słoneczna prognoza pogody

Jak co weekend przedstawiamy prognozę pogody dla Lubelszczyzny. Tradycyjnie przygotowali ją meteorolodzy z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje Gabriela Szewczyk.

Górnik Łęczna jedzie po trzy punkty na Konwiktorską

Górnik Łęczna jedzie po trzy punkty na Konwiktorską

Walczący wciąż o miejsce w strefie barażowej Górnik Łęczna w niedzielny wieczór (godz. 18) zagra na wyjeździe z Polonią Warszawa. Jeśli zielono-czarni nadal marzą o PKO BP Ekstraklasie, to muszą ze stolicy przywieźć komplet punktów.

Zgłosili wypadek, bo chcieli podwózkę radiowozem do domu

Zgłosili wypadek, bo chcieli podwózkę radiowozem do domu

Na pomysł wpadli dwaj mieszkańcy gminy Niedźwiada. Upili się, położyli się na jezdni i pozorowali potrącenie, bo chcieli mieć podwózkę do domu radiowozem.

Jak wybrać, wymienić i dbać o wentyle rowerowe?

Jak wybrać, wymienić i dbać o wentyle rowerowe?

Wentyle w rowerze to nie tylko małe metalowe czy plastikowe elementy. Są one niezbędne do utrzymania odpowiedniego ciśnienia powietrza w oponach, co bezpośrednio wpływa na komfort, wydajność i bezpieczeństwo jazdy.

Surowsza kara dla Anny K. za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Surowsza kara dla Anny K. za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Nie 8, ale 12 lat powinna spędzić w więzieniu Anna K., która będąc pijana spowodowała śmiertelny wypadek w Krasnymstawie – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie, zaostrzając zaskarżony wyrok z pierwszej instancji. Postanowienie wydane w czwartek jest już prawomocne.

Wielkie ściganie na PGE Narodowym, pięciu żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin wystartuje w Grand Prix

Wielkie ściganie na PGE Narodowym, pięciu żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin wystartuje w Grand Prix

W najbliższy weekend nie odbędą się mecze w PGE Ekstralidze. Jednak kibice speedwaya nie będą mieli prawa narzekać, bo na PGE Stadionie Narodowym zostanie rozegrany kolejny ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland.

Jedna osoba zginęła, dwie zostały przetransportowane do szpitala
galeria

Jedna osoba zginęła, dwie zostały przetransportowane do szpitala

W piątek rano doszło do wypadku w powiecie łukowskim. Zderzyły się dwa samochody osobowe.

„Na początku był Twaróg…” – czyli święto serowarstwa już w ten weekend w Lublinie
NASZ PATRONAT

„Na początku był Twaróg…” – czyli święto serowarstwa już w ten weekend w Lublinie

O tym jak powstaje ser i produkty mleczarskie, będzie można dowiedzieć się w najbliższą niedzielę.

Zagrają by pomagać. W sobotę III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacji Grupy Aliplast

Zagrają by pomagać. W sobotę III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacji Grupy Aliplast

11 maja na boisku piłkarskim przy ul. Wacława Moritza odbędzie III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej organizowany przez Fundację Grupy Aliplast. Celem tegorocznej edycji będzie zebranie funduszy na wsparcie dzieci  z niepełnosprawnościami ruchowymi

Lekarze muszą się szkolić, ale kosztuje to „majątek”
Dzień Wschodzi
film

Lekarze muszą się szkolić, ale kosztuje to „majątek”

Uniwersytet Medyczny w Lublinie zorganizował dla młodych specjalistów i lekarzy w trakcie specjalizacji z ortopedii „Trauma Days”. To pierwszy z tego typu dni, ale z pewnością nie ostatni.

Motor gra dzisiaj ze Zniczem Pruszków. Pora w końcu wygrać u siebie

Motor gra dzisiaj ze Zniczem Pruszków. Pora w końcu wygrać u siebie

Trzy mecze do końca i obecnie tylko punkt straty do miejsca w strefie barażowej. Motor Lublin podobnie, jak przed rokiem nadal liczy się w walce o awans. Już w piątek podopieczni Mateusza Stolarskiego zagrają u siebie ze Zniczem Pruszków. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Uczniowie przystępują do egzaminów dojrzałości. W dniach 7-9 maja zmierzyli się już z rozprawkami, testami historycznymi, wzorami i działaniami matematycznymi, a także z testem z języka obcego. Następnym etapem są wybrane rozszerzenia oraz matury ustne z języka angielskiego i polskiego.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Już w piątek kolejny mecz o punkty zagra Motor Lublin. Tym razem Piotr Ceglarz i spółka zmierzą się u siebie ze Zniczem Pruszków (godz. 18).

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania
Lublin

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania

Dziś jubileuszowa edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 oferują dziś darmowe badania i porady.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Stancje -> Wynajmę

bezpłatna stancja

powiat radzyński

0,00 zł

Nauka -> Inne

bezpłatne kursy

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Inne -> Sprzedam

dom z bala

lublin

65 000,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Osobowe

Nissan

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Komunikaty