Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 grudnia 2017 r.
22:48

Budżet województwa lubelskiego na 2018 rok przyjęty. Gdzie trafią pieniądze?

2 5 A A

Mimo krytyki ze strony Prawa i Sprawiedliwości, radni sejmiku przyjęli budżet województwa lubelskiego na 2018 rok. Za jego uchwaleniem zgodnie głosowali rajcy z koalicji PO-PSL

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przyszłoroczne wydatki regionu szacowane są na 1 mld 237 mln zł. Po stronie dochodów widnieje kwota 1 mld 113 mln zł. To odpowiednio o 22 i 18 proc. więcej niż w budżecie na 2018 rok.

- Plasujemy się kolejno na ósmym i siódmym miejscu w kraju. Biorąc pod uwagę to, że jesteśmy województwem położonym na wschodzie, są to dobre pozycje – przekonywała Elżbieta Mocior, skarbnik województwa.

Te dane to zasługa głównie funduszy unijnych, bo w nadchodzącym roku ma nastąpić przyspieszenie ich wydatkowania. 51 proc. wydatków zostanie przeznaczonych na inwestycje. Na ten cel ma trafić dokładnie 631 mln zł, z czego prawie 409 mln zł ma być wydane na remonty i przebudowę dróg. Na tej liście są m.in. trasy wojewódzkie nr 747, 801, 815, 820, 830, czy cztery odcinki drogi 835.

Nieco ponad 50 mln zł województwo przeznaczy na zakup nowych autobusów szynowych. O ok. 300 proc. mają wzrosnąć nakłady na służbę zdrowia. Stanie się tak głównie za sprawą realizowanego z funduszy unijnych projektu, w którym uczestniczy sześć podległych marszałkowi szpitali wojewódzkich.

Przyszłoroczne wydatki na kulturę wyniosą natomiast 5,7 mln zł. W budżecie zaplanowano też kredyt w wysokości 212 mln zł. Te środki będą przeznaczone na realizację zadań współfinansowanych przez Unię Europejską.

Plan finansowy – co nie było zaskoczeniem – spotkał się z krytyką ze strony Prawa i Sprawiedliwości. Recenzujący projekt w imieniu opozycyjnego klubu radnych Grzegorz Muszyński wskazywał m.in., że będzie to kolejny rok z dużym deficytem. Krytykował też przeznaczanie 23 mln zł na Port Lotniczy Lublin (podczas gdy lotnisko swoje plany finansowe przedstawi dopiero w połowie lutego), czy 19 mln zł na promocję gospodarczą regionu. – To budżet przetrwania – ocenił.

Bardziej przychylni projektowi byli sejmikowi koalicjanci. – To budżet, który można ocenić mianem proinwestycyjnego i prorozwojowego – powiedział Krzysztof Bojarski, szef klubu radnych PO. – Jest wręcz ambitny – wtórował mu Marek Kos, przewodniczący klubu PSL.

Ostatecznie za przyjęciem budżetu na 2018 rok było 18 radnych rządzącej województwem koalicji. 13 głosów przeciw oddali radni PiS.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 grudnia 2017 o 09:44
a ile na gratisowe premie sobie wezmą
Avatar
Gość / 30 grudnia 2017 o 07:56
Drogi Dzienniku. Postarajcie się o aktualne zdjęcie Radnych Sejmiku Województwa zwłaszcza jak wstawiacie je na pierwszą stronę...
Avatar
Gość / 30 grudnia 2017 o 05:35
Oszuści z PO-PIS/zapewnieniami J.Sobczaka/ obiecywali ,że w 2013 roku lotnisko będzie rentowne,a tu proszę na 2018 rok nadal fundusze na pokrycie strat,a przewodniczącym RN jest dalej krętacz Jacuś Sobczak dorobkiewicz na firmach pogrzebowych,etacie na UMCS/to go chroni przed wyrokami,bo na wydziale prawa/,no i na lotnisku.Czy takiego kretacza można tolerować? Mogą to robić tylko przekręty z PSL-u i PO.Mało tego jeszcze wzięli Pawlaka ze Smolarzem do składu RN lotniska?! Wyborcy tę hołotę to na taczkach trzeba wywieźć! Budżet to im zabezpiecza eleganckie życie,a do lekarza biedak czeka 2 lata,a z onkologi to jak z kombinatu wyjeżdzają nogami do przodu.Złodzieje nas okradają!Mało tego w żywe oczy kłamią jak muzykant z nut!
Oszuści z PO-PIS/zapewnieniami J.Sobczaka/ obiecywali ,że w 2013 roku lotnisko będzie rentowne,a tu proszę na 2018 rok nadal fundusze na pokrycie strat,a przewodniczącym RN jest dalej krętacz Jacuś Sobczak dorobkiewicz na firmach pogrzebowych,etacie na UMCS/to go chroni przed wyrokami,bo na wydziale prawa/,no i na lotnisku.Czy takiego kretacza można tolerować? Mogą to robić tylko przekręty z PSL-u i PO.Mało tego jeszcze wzięli Pawlaka ze Smolarzem do składu RN lotniska?! Wyborcy tę hołotę to na taczkach trzeba wywieźć! Budżet to im zabezpiec... rozwiń
Avatar
Gość / 30 grudnia 2017 o 03:35
Oto sa moje postulaty: Problem z PiS jest taki, że siedzą na ogromnym budżecie kraju, a w związku z tym, że LBN nie podlega pod PiS, to nie wpływają tu ich hojne prezenty. Jak choćby 200 milionów na szpital w Rzeszowie, albo 200 milionów na linie tramwajową we Wrocłąwiu na Nowy Dwór, albo 2 miliardy na tunel pod Łodzią. Jakby popatrzyc się, jakie środki trafiają do większości innych województw, i jak duże pojekty PAŃSTWO tam robi, a jak bardzo projektów u nas nie robi. To usprawiedliwia pro-inwestycyjnośc naszego województwa. Zasadnym zaczyna stawac się poparcie dla dążeń typu barcelońskiego. Uzyskać promese UE na niepodległość, i ogłosić secesję od Warszawy. Dlaczego? Bo notorycznie nas niedoinwestowują, a podatki ściągają od nas tak samo duże. Czy pielęgniarka w WSK w Poznaniu zarabia mniej niż pielęgniarka w WSK w Lublinie? Czy pracę świadczą taką samą? I notorycznie mimo tych rządowych zaniedbań osiągamy swoje lokalne sukcesy. Lubelskie Będzie Niepodległe. Powinnismy mieć status Autonomicznego Regionu UE. Inna kwestia, gdybyśmy mieli swoją lubelską niepodległość od Polski, to wreszcie moglibyśmy wprowadzic Euro i zafundować sobie ASP z prawdziwego zdarzenia. Skończyć z narzuconymi przez konstytucję rządami z Warszawy. I wykonać defenestrację praską przedstawicieli rządów centralistycznych, czy to z Wiejskiej czy ze Spokojnej. Skończyć z ponadwojewódzką sitwą partyjniactwa. Ileż może Wojewoda smiac się naszym Władzon w twarz. Właśnie. Oto sa moje postulaty! Musimy mieć świadomość, że III RP po prostu nie pasuje do terenów między Wisłą a Bugiem. Nawet Kanclerzowa Angela Merkel mogłaby pochylić się nas nasza zmianą... bo pod wieloma wzgledami uciśk polityczno fiskalny PiS i Warszawy jest gorszy od Austriackiego Zaboru.
Oto sa moje postulaty: Problem z PiS jest taki, że siedzą na ogromnym budżecie kraju, a w związku z tym, że LBN nie podlega pod PiS, to nie wpływają tu ich hojne prezenty. Jak choćby 200 milionów na szpital w Rzeszowie, albo 200 milionów na linie tramwajową we Wrocłąwiu na Nowy Dwór, albo 2 miliardy na tunel pod Łodzią. Jakby popatrzyc się, jakie środki trafiają do większości innych województw, i jak duże pojekty PAŃSTWO tam robi, a jak bardzo projektów u nas nie robi. To usprawiedliwia pro-inwestycyjnośc naszego województwa. Zasadnym zaczyn... rozwiń
Avatar
Gość / 29 grudnia 2017 o 23:51
Rząd pis rekordowo zadłużył Polskę. To pisowcom nie przeszkadza. Jak województwo bierze kredyt to wtedy jest lament.
Avatar
Gość / 30 grudnia 2017 o 09:44
a ile na gratisowe premie sobie wezmą
Avatar
Gość / 30 grudnia 2017 o 07:56
Drogi Dzienniku. Postarajcie się o aktualne zdjęcie Radnych Sejmiku Województwa zwłaszcza jak wstawiacie je na pierwszą stronę...
Avatar
Gość / 30 grudnia 2017 o 05:35
Oszuści z PO-PIS/zapewnieniami J.Sobczaka/ obiecywali ,że w 2013 roku lotnisko będzie rentowne,a tu proszę na 2018 rok nadal fundusze na pokrycie strat,a przewodniczącym RN jest dalej krętacz Jacuś Sobczak dorobkiewicz na firmach pogrzebowych,etacie na UMCS/to go chroni przed wyrokami,bo na wydziale prawa/,no i na lotnisku.Czy takiego kretacza można tolerować? Mogą to robić tylko przekręty z PSL-u i PO.Mało tego jeszcze wzięli Pawlaka ze Smolarzem do składu RN lotniska?! Wyborcy tę hołotę to na taczkach trzeba wywieźć! Budżet to im zabezpiecza eleganckie życie,a do lekarza biedak czeka 2 lata,a z onkologi to jak z kombinatu wyjeżdzają nogami do przodu.Złodzieje nas okradają!Mało tego w żywe oczy kłamią jak muzykant z nut!
Oszuści z PO-PIS/zapewnieniami J.Sobczaka/ obiecywali ,że w 2013 roku lotnisko będzie rentowne,a tu proszę na 2018 rok nadal fundusze na pokrycie strat,a przewodniczącym RN jest dalej krętacz Jacuś Sobczak dorobkiewicz na firmach pogrzebowych,etacie na UMCS/to go chroni przed wyrokami,bo na wydziale prawa/,no i na lotnisku.Czy takiego kretacza można tolerować? Mogą to robić tylko przekręty z PSL-u i PO.Mało tego jeszcze wzięli Pawlaka ze Smolarzem do składu RN lotniska?! Wyborcy tę hołotę to na taczkach trzeba wywieźć! Budżet to im zabezpiec... rozwiń
Avatar
Gość / 30 grudnia 2017 o 03:35
Oto sa moje postulaty: Problem z PiS jest taki, że siedzą na ogromnym budżecie kraju, a w związku z tym, że LBN nie podlega pod PiS, to nie wpływają tu ich hojne prezenty. Jak choćby 200 milionów na szpital w Rzeszowie, albo 200 milionów na linie tramwajową we Wrocłąwiu na Nowy Dwór, albo 2 miliardy na tunel pod Łodzią. Jakby popatrzyc się, jakie środki trafiają do większości innych województw, i jak duże pojekty PAŃSTWO tam robi, a jak bardzo projektów u nas nie robi. To usprawiedliwia pro-inwestycyjnośc naszego województwa. Zasadnym zaczyna stawac się poparcie dla dążeń typu barcelońskiego. Uzyskać promese UE na niepodległość, i ogłosić secesję od Warszawy. Dlaczego? Bo notorycznie nas niedoinwestowują, a podatki ściągają od nas tak samo duże. Czy pielęgniarka w WSK w Poznaniu zarabia mniej niż pielęgniarka w WSK w Lublinie? Czy pracę świadczą taką samą? I notorycznie mimo tych rządowych zaniedbań osiągamy swoje lokalne sukcesy. Lubelskie Będzie Niepodległe. Powinnismy mieć status Autonomicznego Regionu UE. Inna kwestia, gdybyśmy mieli swoją lubelską niepodległość od Polski, to wreszcie moglibyśmy wprowadzic Euro i zafundować sobie ASP z prawdziwego zdarzenia. Skończyć z narzuconymi przez konstytucję rządami z Warszawy. I wykonać defenestrację praską przedstawicieli rządów centralistycznych, czy to z Wiejskiej czy ze Spokojnej. Skończyć z ponadwojewódzką sitwą partyjniactwa. Ileż może Wojewoda smiac się naszym Władzon w twarz. Właśnie. Oto sa moje postulaty! Musimy mieć świadomość, że III RP po prostu nie pasuje do terenów między Wisłą a Bugiem. Nawet Kanclerzowa Angela Merkel mogłaby pochylić się nas nasza zmianą... bo pod wieloma wzgledami uciśk polityczno fiskalny PiS i Warszawy jest gorszy od Austriackiego Zaboru.
Oto sa moje postulaty: Problem z PiS jest taki, że siedzą na ogromnym budżecie kraju, a w związku z tym, że LBN nie podlega pod PiS, to nie wpływają tu ich hojne prezenty. Jak choćby 200 milionów na szpital w Rzeszowie, albo 200 milionów na linie tramwajową we Wrocłąwiu na Nowy Dwór, albo 2 miliardy na tunel pod Łodzią. Jakby popatrzyc się, jakie środki trafiają do większości innych województw, i jak duże pojekty PAŃSTWO tam robi, a jak bardzo projektów u nas nie robi. To usprawiedliwia pro-inwestycyjnośc naszego województwa. Zasadnym zaczyn... rozwiń
Avatar
Gość / 29 grudnia 2017 o 23:51
Rząd pis rekordowo zadłużył Polskę. To pisowcom nie przeszkadza. Jak województwo bierze kredyt to wtedy jest lament.

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Samochód spadł z nasypu. Nie żyje 18-latka
TRAGEDIA

Samochód spadł z nasypu. Nie żyje 18-latka 0 0

Tragiczny wypadek w Rudniku k. Lublina. Nie żyje 18-letnia kobieta.

Rzecznik Praw Obywatelskich chce kontroli przejścia granicznego w Terespolu

Rzecznik Praw Obywatelskich chce kontroli przejścia granicznego w Terespolu 0 2

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do komendanta głównego Straży Granicznej o kontrolę praktyk stosowanych na przejściu granicznym w Terespolu. Zwłaszcza wobec cudzoziemców poszukujących w Polsce ochrony przed prześladowaniami w swoich krajach.

Dzieje Puław: Losy kościoła włostowickiego  po najeździe szwedzkim
HISTORIA

Dzieje Puław: Losy kościoła włostowickiego po najeździe szwedzkim 7 0

Najazd szwedzki przyniósł, oprócz zniszczeń pałacu, także ograbienie i zniszczenie kościoła we Włostowicach. Szalejąca w dwa lata później zaraza, której początek datuje się na 24 sierpnia 1708 r., zdziesiątkowała mieszkańców, a dużą część pozostałych przy życiu wypędziła do lasów.

Wisła Puławy gra z liderem tabeli

Wisła Puławy gra z liderem tabeli 2 0

Humory w Puławach mocno się ostatnio poprawiły. Tak samo, jak pozycja w tabeli. Po bardzo trudnym początku rundy wiosennej Wisła wygrała dwa ostatnie mecze i odskoczyła od drużyn zagrożonych spadkiem. W sobotę na stadionie MOSiR zamelduje się lider tabeli GKS Jastrzębie. Zawody rozpoczną się o godz. 17

Zaparkował auto i poszedł do domu. Wkrótce nad miastem pojawiła się łuna ognia

Zaparkował auto i poszedł do domu. Wkrótce nad miastem pojawiła się łuna ognia 2 5

Łuna ognia pojawiła się w nocy nad Rykami. Na jednym z parkingów palił się samochód.

Samochód był wtedy szczytem marzeń. Jak podróżowaliśmy w PRL-u?
MAGAZYN

Samochód był wtedy szczytem marzeń. Jak podróżowaliśmy w PRL-u? 10 4

Przez wiele lat samochód był dla wielu Polaków szczytem marzeń. Władysław Gomułka uważał zresztą, że samochody są dla burżujów, dlatego stawiał na transport zbiorowy. I jeździliśmy stłoczeni w wagonowej toalecie lub na korytarzu albo byliśmy skazani na łaskę i niełaskę kierowcy PKS-u, który mógł nas nie wpuścić do autobusu. Dziś większość z nas korzysta z własnego samochodu. I stoimy w korkach...

Wystawa "Archipelag Wysp Przedziwnych" w DDK Węglin

Wystawa "Archipelag Wysp Przedziwnych" w DDK Węglin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Dzielnicowy Dom Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) zaprasza na wernisaż wystawy prac nagrodzonych w V Miejskim Konkursie Plastycznym Archipelag Wysp Przedziwnych. Otwarcie ekspozycji już w poniedziałek, 23 kwietnia o godz. 17.

Pogoda na sobotę. W regionie zapowiada się ciepły dzień

Pogoda na sobotę. W regionie zapowiada się ciepły dzień 0 0

Zapowiada się piękny, wiosenny dzień w naszym regionie.

Motor gra z ostatnim w tabeli JKS Jarosław

Motor gra z ostatnim w tabeli JKS Jarosław 6 4

Jak nie z JKS, to z kim? Motor w sobotę o godz. 17 zagra na wyjeździe z ostatnim zespołem w tabeli. Po raz pierwszy po zwolnieniu Marcina Sasala rolę pierwszego trenera będzie pełnił Piotr Zasada, który we wtorek zastąpił dotychczasowego szko-leniowca.

Kierowcy rozjeżdżają żółwie. " To gatunek narażony na wyginięcie"

Kierowcy rozjeżdżają żółwie. " To gatunek narażony na wyginięcie" 12 3

- Prosimy o rozważną jazdę na drogach, ponieważ żółwie błotne (samce) rozpoczęły swoją migrację - apeluje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie

Wystawa "Mój Świat" w Galerii Krańcowej
21 kwietnia 2018, 12:00

Wystawa "Mój Świat" w Galerii Krańcowej 1 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Krańcowa (DDK Bronowice, ul. Krańcowa 106) zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej XXIII Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Mój Świat. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 21 kwietnia o godz. 12.

Działkowicze wrócili nad jeziora, a śmieci do lasu
PROBLEM

Działkowicze wrócili nad jeziora, a śmieci do lasu 0 12

Gmina Ludwin Jak co roku, wrócił problem śmieci nad jeziorami. Nie wszyscy właściciele działek rekreacyjnych podpisali umowy na wywóz odpadów, więc śmieci wyrzucają do lasów i rowów.

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Rzut karny podciął im skrzydła

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Rzut karny podciął im skrzydła 10 10

PIŁKARSKA NICE I LIGA Zespół trenera Bogusława Baniaka mimo dobrej gry i kilku dogodnych okazji do zdobycia bramki przegrał w Tychach z tamtejszym GKS. Katem „zielono-czarnych” okazał się Kamil Zapolnik, który zdobył obie bramki dla gospodarzy

Przebudowa ważnego ronda stanęła pod znakiem zapytania. Poszło o pieniądze

Przebudowa ważnego ronda stanęła pod znakiem zapytania. Poszło o pieniądze 34 21

Pod znakiem zapytania stanęła przebudowa ronda przy Gali wraz z mostem na ul. Fabrycznej. W piątek okazało się, że w miejskiej kasie jest za mało pieniędzy na tę inwestycję. Najtańsza firma zażyczyła sobie prawie dwa razy więcej pieniędzy, niż ma do wydania Ratusz

Do menu wprowadza je coraz więcej restauracji. Modne makarony
KUCHNIA

Do menu wprowadza je coraz więcej restauracji. Modne makarony 7 0

Coraz więcej restauracji wprowadza makarony do menu. Na talerzach pojawiły się nowe, intrygujące gatunki. Od wspaniałego casarecce, przez rozkoszne pizzi po strozapretti

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!