poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Był niewinny i trafił za kraty. Chciał 17 mln zł odszkodowania, wywalczył 323 tys. zł

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 września 2014, 16:30

323 tys. zł - taką rekompensatę wywalczył w sądzie Zbigniew Góra, uniewinniony od zarzutu zabójstwa. Mężczyzna przez trzy lata siedział za kratami. Domagał się od Skarbu Państwa ponad 17 mln zł.

Wyrok w tej sprawie zapadł we wtorek w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Zbigniew Góra domagał się 17,5 mln zł. Po 10 tys. zł za każdy z ponad tysiąca dni aresztowania oraz po 5 tys. zł za każdy z ponad 1200 dni od momentu wypuszczenia z aresztu do prawomocnego uniewinnienia. Doliczył do tego ponad milion złotych odszkodowania za utracone zarobki.

- Sąd częściowo uwzględnił ten wniosek i zasądził od Skarbu Państwa kwotę 48 tys. zł tytułem odszkodowania oraz 275 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę - mówi sędzia Artur Ozimek, rzecznik SO. - Krzywdy wynikały z niewątpliwie niesłusznego tymczasowego aresztowania.

Zbigniew Góra został skazany za zbrodnię, do której doszło we wrześniu 2004 roku w kamienicy przy ul. Leśnej w Lublinie. Zamordowano tam Halinę B., zamożną lekarkę. Oprawca ukradł obrączki, kilka pierścionków i telefon. Zbigniew Góra był wówczas lokatorem kamienicy należącej do ofiary. Widział się z kobietą na kilka godzin przed jej śmiercią.

Mężczyzna został aresztowany z początkiem 2005 roku. W poszlakowym procesie skazano go na 25 lat więzienia. Kiedy orzeczenie zostało uchylone, Góra wyszedł na wolność.

W drugim procesie wycofał się świadek, któremu Góra miał sprzedać telefon ofiary. Okazało się również, że ślady DNA zabezpieczone na miejscu zbrodni nie muszą należeć do skazanego. Mógł je zostawić co dwudziesty mężczyzna z południowej Polski. W tej sytuacji Zbigniew Góra został uniewinniony.

Mężczyzna skarżył się na nieludzkie warunki odsiadki i rozpad rodziny. Jego rodzice podupadli na zdrowiu. W swoim środowisku spotykali się ze społecznym ostracyzmem.

Sam Góra miał przed aresztowaniem plany zawodowe. Jest kucharzem, wraz z żoną zbierał pieniądze na uruchomienie własnej pizzerii. Niestety, pieniądze poszły na adwokata, a żona odeszła. Obecnie para znów jest razem. Udało im się zrealizować dawne plany. Zbigniew Góra nie wywalczył jednak przed sądem rekordowego w skali kraju zadośćuczynienia.

- Sąd uznał, że wnioskowane odszkodowanie za utracone zarobki nie jest wystarczająco uzasadnione - wyjaśnia sędzia Ozimek. - Również zadośćuczynienie w kwocie 16 mln zł w żadnym stopniu nie jest adekwatne do doznanej krzywdy.

Wyrok nie jest prawomocny i już wiadomo, że będzie apelacja. - Oczywiście będę się odwoływał, nie spodziewałem się mniej niż miliona złotych - mówi Zbigniew Góra. - Sąd oświadczył, że wyliczając kwotę zadośćuczynienia za krzywdy wziął moje średnie zarobki i pomnożył razy dwa. Czy to znaczy, że cierpienie kloszarda jest mniej warte niż cierpienie prezydenta? Ten wyrok jest żenujący. W sprawie sędzi z Białegostoku, tylko podejrzanej o korupcję, sąd przyznał 300 tys. zł za cztery miesiące aresztu. Ja dostałem podobną kwotę, choć zrobiono ze mnie mordercę i siedziałem znacznie dłużej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin sąd zbigniew góra
mati
Remix
Jacek Dyć
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mati
mati (3 października 2014 o 01:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Znam go i to faktycznie ham! Pożyczyłem od niego w tamtym roku pieniadze jak u niego pracowałem a jak mu nie oddałem to zaczął mnie nachodzić w domu i to przy matce. Burak!
Rozwiń
Remix
Remix (1 października 2014 o 10:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przecież nikt nie wykluczył jego winy.Brakuje tylko dowodów dzięki którym mozna by bylo według naszego kodeksu go skazać.

Rozwiń
Jacek Dyć
Jacek Dyć (1 października 2014 o 10:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Drodzy dyskutanci, wy nic nie macie do decydowania o skarbie państwa, ci przy korycie tą kasą rozporządzają i jeśli jakiś ktoś otrzyma odszkodowanie z tego koryta, to i tak żadnej w tym waszej krzywdy nie ma.

Rozwiń
schaboszczak
schaboszczak (1 października 2014 o 08:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie wiem JANKU co cię tak bulwersuje i oburza ??   a to że to sQrwysyńskie,czerwone,komunistyczno-konfidenckie bydło które jest teraz u władzy winszuje sobie milionowe premie i odprawy,to cię nie rusza ?  dymają cię komuchy w majestacie prawa, ostro i bez wazeliny, tego nie czujesz ?? raz sierpem a raz młotem !!!!!

Tak się właśnie dzieje tylko ta szara tępa masa, tego nigdy nie zrozumie i daje się bez problemu komuchom manipulować

Rozwiń
POgromca komuchów
POgromca komuchów (1 października 2014 o 07:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Skarb Państwa? Niee, nie zgadza się, aby z moich pieniędzy finansowany były niezdarne, niechlujne działania prokuratury. Niech osobiście z własnych środków rekompensuje mu ten(ta), kto sprawił, aby tyle czasu spędził w areszcie. Dlaczego kasa z naszych podatków na załatwiać działania nieudaczników!!!

Nie wiem JANKU co cię tak bulwersuje i oburza ??   a to że to sQrwysyńskie,czerwone,komunistyczno-konfidenckie bydło które jest teraz u władzy winszuje sobie milionowe premie i odprawy,to cię nie rusza ?  dymają cię komuchy w majestacie prawa, ostro i bez wazeliny, tego nie czujesz ?? raz sierpem a raz młotem !!!!!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!