Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 marca 2016 r.
11:12

Było głośno, będzie kontrola. Radni sprawdzą umowy najmu Urzędu Miasta

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 16 A A
Jedna z kontrowersyjnych umów dotyczyła najmu nieistniejącego już biurowca przy Czechowskiej, fot. Maciej Kaczanowski
Jedna z kontrowersyjnych umów dotyczyła najmu nieistniejącego już biurowca przy Czechowskiej, fot. Maciej Kaczanowski

Radni prześwietlą dwie głośne umowy wynajmu biur na potrzeby Urzędu Miasta. Tę dotyczącą dopiero powstającego gmachu i drugą – na biurowiec, który zburzono. Decyzję o kontroli poprzedziła trzymiesięczna polityczna potyczka w Radzie Miasta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obydwie kontrolowane umowy zostały już rozwiązane. Pierwsza dotyczyła wynajmu biur od lubelskiej firmy Orion, która stawia biurowiec przy ul. Wieniawskiej. Zawarcie tej umowy poprzedzone było ogłoszeniem, w którym Ratusz informował, że szuka biur w centrum, choć nie wymagał, by już istniały.

Ratusz wybrał ofertę firmy Orion, która grunt pod budynek kupiła wcześniej od miasta. Umowa została unieważniona po tym, jak zakwestionował ją Urząd Zamówień Publicznych, a w drugiej instancji Krajowa Izba Odwoławcza. Obie te instytucje doszukały się tu zlecenia przez miasto robót budowlanych bez wymaganego przetargu.

Druga umowa dotyczyła biurowca przy Czechowskiej 19a. Wynajmująca budynek na rzecz miasta spółka Lalak Properties dostała do końca 2017 r. czas na to, by dostosować obiekt do potrzeb urzędu, który miał wynająć go na 10 lat. Po podpisaniu umowy budynek został zburzony. Ratusz uznał, że spółka „przekroczyła zakres przebudowy” odstąpił od umowy.

Obydwa te przypadki ma teraz zbadać Komisja Rewizyjna działająca w Radzie Miasta. Wczoraj radni postanowili dopisać tę sprawę do rocznego planu działań komisji. O kontrolę dopominał się opozycyjny klub PiS. – Te umowy posiadają wady prawne – mówi Tomasz Pitucha, szef klubu PiS. – Jest jak najbardziej zasadne, by komisja zajęła się sprawą.

Wcześniej przez trzy miesiące PiS składało projekt specjalnej uchwały zlecającej taką kontrolę, ale za każdym razem był zdejmowany z porządku obrad głosami koalicji (PO – Wspólny Lublin). Ta zaś tłumaczyła, że komisja nie potrzebuje odrębnej uchwały, by zająć się sprawą. Potem okazało się jednak, że potrzebne jest wpisanie przez Radę Miasta takiej kontroli do planu pracy komisji i tak też się wczoraj stało. A wracający jak bumerang osobny projekt znów został odesłany.

– Takich umów, jakie były w Lublinie, było co najmniej kilkadziesiąt zawieranych przez administrację państwową – komentuje Krzysztof Żuk, prezydent miasta. W obronę bierze go koalicja. – Przed mieszkańcami naszego miasta powstaje informacja, że uczciwi radni PiS przyłapali nieuczciwego prezydenta na kolejnym przekręcie – mówi Mariusz Banach ze Wspólnego Lublina. – Prezydentowi już kilka takich łatek przyklejono, że zamknął cukrownię, że prywatyzuje LPEC. Jakkolwiek by nie wyszła nam ta kontrola, łatka prezydentowi została przyklejona.

Kontrola ma się odbyć w kwietniu. Niezależnie od tego sprawę biurowca przy Wieniawskiej bada rzecznik dyscypliny finansów publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej. Do tej pory nie sformułował żadnych wniosków.

Czytaj więcej o:

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
bgty / 11 marca 2016 o 20:38

O PROSZĘ JAKICH CIEKAWYCH RZECZY MOŻNA SIĘ TU DOWIEDZIEĆ.

A co to jest DW ?

Avatar
tu6 / 11 marca 2016 o 20:35

Komisja ma być z zewnątrz , np. z Warszawy . A nie z kilku ulic dalej leżących od Ratusza .

Zaczarowana "warsiawa" którą już kiedyś (za komuny) straszono, powraca obecnie.

Avatar
Go Go / 11 marca 2016 o 15:21

Specjalnoscią PO ośmiorniczki,wóda,łapówa,arognacja, nepotyzm, brak poszanowania dla ludzi i pieniędzy obywateli i można bytak dalej i dalej  .......

Pisdy zawsze coś węszą ale nigdy nie u siebie

Avatar
Gość / 11 marca 2016 o 14:52

Specjalnoscią PO ośmiorniczki,wóda,łapówa,arognacja, nepotyzm, brak poszanowania dla ludzi i pieniędzy obywateli i można bytak dalej i dalej  .......

o wódzie to najwięcej wiedzą Hofman(ten od przyrodzenia), Karski(cypryjskie melexy) i paru innych pisiorków co za kołnierz nie lubią wylewać, co do arogancji i nepotyzmu pis rządzi przeszło 100 dni a już mają w tym temacie za uszami tyle, co wszystkie partie razem wzięte przez kilkanaście lat

chyba nikt nie wciskał w takiej skali swojaków na stołki spółek skarbu państwa, urzędów, stadnin

o wódzie to najwięcej wiedzą Hofman(ten od przyrodzenia), Karski(cypryjskie melexy) i paru innych pisiorków co za kołnierz nie lubią wylewać, co do arogancji i nepotyzmu pis rządzi przeszło 100 dni a już mają w tym temacie za uszami tyle, co wszystkie partie razem wzięte przez kilkanaście lat

chyba nikt nie wciskał w takiej skali swojaków na stołki spółek skarbu państwa, urzędów, stadnin

rozwiń
Avatar
Antek / 11 marca 2016 o 14:41

doklejanie ludziom łatek to specjalność pisiorków, oni to uwielbiają, to ich pasja, napiszą i powiedzą wszystko byle by w efekcie dorwać się do korytka

Specjalnoscią PO ośmiorniczki,wóda,łapówa,arognacja, nepotyzm, brak poszanowania dla ludzi i pieniędzy obywateli i można bytak dalej i dalej  .......

Avatar
MIESZKANIEC / 11 marca 2016 o 14:38

hehe widać że właściciel DW ( tomcio kalinowski ) nie odpuszcza konkurencji ( orion - leńczuk , lalak ) . nie może przeboleć że UM nie podpisał z nim umowy najmu budynku który buduje przy czechowskiej !! ale jak widać już któryś artykuł w gazecie okazał się skuteczny , sprawa nagłaśniana przez pół roku i umowy rozwiązane , jest więc szansa dla tomcia !!! ( tylko słabo to wygląda, chcesz rządzić miastem i musisz posługiwać się swoją gazetą - słabo!!!!)

O PROSZĘ JAKICH CIEKAWYCH RZECZY MOŻNA SIĘ TU DOWIEDZIEĆ.

O PROSZĘ JAKICH CIEKAWYCH RZECZY MOŻNA SIĘ TU DOWIEDZIEĆ.

rozwiń
Avatar
Gość / 11 marca 2016 o 14:23
hehe widać że właściciel DW ( tomcio kalinowski ) nie odpuszcza konkurencji ( orion - leńczuk , lalak ) . nie może przeboleć że UM nie podpisał z nim umowy najmu budynku który buduje przy czechowskiej !! ale jak widać już któryś artykuł w gazecie okazał się skuteczny , sprawa nagłaśniana przez pół roku i umowy rozwiązane , jest więc szansa dla tomcia !!! ( tylko słabo to wygląda, chcesz rządzić miastem i musisz posługiwać się swoją gazetą - słabo!!!!)
Avatar
Gość / 11 marca 2016 o 14:20
Jeszcze niech przetrzepią ten numer na Górkach. Najlepiej z prokuratorem
Avatar
gorszy sort / 11 marca 2016 o 13:46

Sprawdzi kryształowo czysty pisowski  prokurator stanu wojennego najlepszy specjalista od tworzenia założeń zmian w nowo obowiązującym prawie (również mieszający w ustawach dotyczących TK)

co ciekawe pis nabrał z łapanki różnych obwiesi, karierowiczów byle więcej, a jak pokazały się teczki to bardzo przepraszają że może kogoś skrzywdzili

Gdzie pisowskie prawo i sprawiedliwość - to było dawno i "oni się nawrócili"

Avatar
Gość / 11 marca 2016 o 12:19

Oprócz korzystnej ceny są też inne warunki które stawia ratusz. To nie jest tak, że chcą kupić/wynająć byle co, pierwszy biurowiec z brzegu. Musi być odpowiednia cena, standard, powierzchnia, lokalizacja, bliskość centrum, itd. Nie pamiętam jakie jeszcze tam dokładnie były wymagania.

Faktycznie lepszej lokalizacji od Lubomelskiej 1-3 nie sposób znaleźć w Lublinie (to jest tzw wieżowiec Urzędu Wojewódzkiego).

Wszystko w tej transakcji byłoby transparentne, ale ...

Faktycznie lepszej lokalizacji od Lubomelskiej 1-3 nie sposób znaleźć w Lublinie (to jest tzw wieżowiec Urzędu Wojewódzkiego).

Wszystko w tej transakcji byłoby transparentne, ale ...

rozwiń
Avatar
bgty / 11 marca 2016 o 20:38

O PROSZĘ JAKICH CIEKAWYCH RZECZY MOŻNA SIĘ TU DOWIEDZIEĆ.

A co to jest DW ?

Avatar
tu6 / 11 marca 2016 o 20:35

Komisja ma być z zewnątrz , np. z Warszawy . A nie z kilku ulic dalej leżących od Ratusza .

Zaczarowana "warsiawa" którą już kiedyś (za komuny) straszono, powraca obecnie.

Avatar
Go Go / 11 marca 2016 o 15:21

Specjalnoscią PO ośmiorniczki,wóda,łapówa,arognacja, nepotyzm, brak poszanowania dla ludzi i pieniędzy obywateli i można bytak dalej i dalej  .......

Pisdy zawsze coś węszą ale nigdy nie u siebie

Avatar
Gość / 11 marca 2016 o 14:52

Specjalnoscią PO ośmiorniczki,wóda,łapówa,arognacja, nepotyzm, brak poszanowania dla ludzi i pieniędzy obywateli i można bytak dalej i dalej  .......

o wódzie to najwięcej wiedzą Hofman(ten od przyrodzenia), Karski(cypryjskie melexy) i paru innych pisiorków co za kołnierz nie lubią wylewać, co do arogancji i nepotyzmu pis rządzi przeszło 100 dni a już mają w tym temacie za uszami tyle, co wszystkie partie razem wzięte przez kilkanaście lat

chyba nikt nie wciskał w takiej skali swojaków na stołki spółek skarbu państwa, urzędów, stadnin

o wódzie to najwięcej wiedzą Hofman(ten od przyrodzenia), Karski(cypryjskie melexy) i paru innych pisiorków co za kołnierz nie lubią wylewać, co do arogancji i nepotyzmu pis rządzi przeszło 100 dni a już mają w tym temacie za uszami tyle, co wszystkie partie razem wzięte przez kilkanaście lat

chyba nikt nie wciskał w takiej skali swojaków na stołki spółek skarbu państwa, urzędów, stadnin

rozwiń
Avatar
Antek / 11 marca 2016 o 14:41

doklejanie ludziom łatek to specjalność pisiorków, oni to uwielbiają, to ich pasja, napiszą i powiedzą wszystko byle by w efekcie dorwać się do korytka

Specjalnoscią PO ośmiorniczki,wóda,łapówa,arognacja, nepotyzm, brak poszanowania dla ludzi i pieniędzy obywateli i można bytak dalej i dalej  .......

Avatar
MIESZKANIEC / 11 marca 2016 o 14:38

hehe widać że właściciel DW ( tomcio kalinowski ) nie odpuszcza konkurencji ( orion - leńczuk , lalak ) . nie może przeboleć że UM nie podpisał z nim umowy najmu budynku który buduje przy czechowskiej !! ale jak widać już któryś artykuł w gazecie okazał się skuteczny , sprawa nagłaśniana przez pół roku i umowy rozwiązane , jest więc szansa dla tomcia !!! ( tylko słabo to wygląda, chcesz rządzić miastem i musisz posługiwać się swoją gazetą - słabo!!!!)

O PROSZĘ JAKICH CIEKAWYCH RZECZY MOŻNA SIĘ TU DOWIEDZIEĆ.

O PROSZĘ JAKICH CIEKAWYCH RZECZY MOŻNA SIĘ TU DOWIEDZIEĆ.

rozwiń
Avatar
Gość / 11 marca 2016 o 14:23
hehe widać że właściciel DW ( tomcio kalinowski ) nie odpuszcza konkurencji ( orion - leńczuk , lalak ) . nie może przeboleć że UM nie podpisał z nim umowy najmu budynku który buduje przy czechowskiej !! ale jak widać już któryś artykuł w gazecie okazał się skuteczny , sprawa nagłaśniana przez pół roku i umowy rozwiązane , jest więc szansa dla tomcia !!! ( tylko słabo to wygląda, chcesz rządzić miastem i musisz posługiwać się swoją gazetą - słabo!!!!)
Avatar
Gość / 11 marca 2016 o 14:20
Jeszcze niech przetrzepią ten numer na Górkach. Najlepiej z prokuratorem
Avatar
gorszy sort / 11 marca 2016 o 13:46

Sprawdzi kryształowo czysty pisowski  prokurator stanu wojennego najlepszy specjalista od tworzenia założeń zmian w nowo obowiązującym prawie (również mieszający w ustawach dotyczących TK)

co ciekawe pis nabrał z łapanki różnych obwiesi, karierowiczów byle więcej, a jak pokazały się teczki to bardzo przepraszają że może kogoś skrzywdzili

Gdzie pisowskie prawo i sprawiedliwość - to było dawno i "oni się nawrócili"

Avatar
Gość / 11 marca 2016 o 12:19

Oprócz korzystnej ceny są też inne warunki które stawia ratusz. To nie jest tak, że chcą kupić/wynająć byle co, pierwszy biurowiec z brzegu. Musi być odpowiednia cena, standard, powierzchnia, lokalizacja, bliskość centrum, itd. Nie pamiętam jakie jeszcze tam dokładnie były wymagania.

Faktycznie lepszej lokalizacji od Lubomelskiej 1-3 nie sposób znaleźć w Lublinie (to jest tzw wieżowiec Urzędu Wojewódzkiego).

Wszystko w tej transakcji byłoby transparentne, ale ...

Faktycznie lepszej lokalizacji od Lubomelskiej 1-3 nie sposób znaleźć w Lublinie (to jest tzw wieżowiec Urzędu Wojewódzkiego).

Wszystko w tej transakcji byłoby transparentne, ale ...

rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce od soboty w Lublinie

Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce od soboty w Lublinie 0 0

W ten weekend Lublin będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski. Uroczyste otwarcie zaplanowano na sobotę, o godz. 17.30. Zawody oczywiście odbędą się na nowym stadionie przy Al. Piłsudskiego 22

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona 0 0

Bez tytułu, bez nadmiaru strof. Ale z cennymi uwagami stołecznego poety. Akurat coś na sobotni poranek

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie 1 0

W sobotę najważniejszy mecz klubowego sezonu. Punktualnie o 20.45 na stadionie w Kijowie w meczu finałowym zagrają Real Madryt i Liverpool

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 5 2

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 14 4

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 182 20

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 2 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 3

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 14 21

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Kolejne wzmocnienie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS

Kolejne wzmocnienie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS 0 0

Brianna Joelle Kiesel i Magdalena Szajtauer wzmocniły Pszczółkę Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Dorota Mistygacz podpisała nowy kontrakt

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 1

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 23 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!