wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Były wojewoda marszałkiem

  Edytuj ten wpis

Edward Hunek, były wojewoda lubelski z PSL został wczoraj wybrany na stanowisko marszałka województwa lubelskiego. Wicemarszałkiem został radny SLD Piotr Włoch. Pozostały skład Zarządu Województwa został bez zmian.

Jeszcze późnym wieczorem w niedzielę głównym kandydatem do fotela gospodarza województwa był Edward Wojtas (PSL), członek Zarządu Województwa, popierany na to stanowisko przez posła Zdzisława Podkańskiego, lidera lubelskiego PSL. Ostatecznie podczas spotkania klubów radnych koalicji PSL-SLD przeważyła opcja, że marszałkiem powinien być radny, a E. Wojtas radnym nie jest. Oba kluby przyjęły taką uchwałę podczas poprzedniej sesji sejmiku.
Powołanie nowego Zarządu Województwa rozpoczęło się od złożenia swojego mandatu i zrzeczenia się ze stanowiska przez ustępującego marszałka Arkadiusza Bratkowskiego, który podczas wyborów parlamentarnych uzyskał mandat poselski. - Jestem bardzo szczęśliwy, że pan odchodzi. Szkoda, że tak późno - skomentował ten fakt radny Sławomir Janicki, przewodniczący opozycyjnego klubu radnych AWS.

Odchodzący marszałek stwierdził, że radny Janicki jest szczery do bólu i podziękował za dobrą współpracę.
Jedyną kandydaturę na nowego szefa Zarządu Województwa zaproponował radny PSL Stanisław Stefanek. Był to były wojewoda lubelski Edward Hunek.
E. Hunek stwierdził, że nie widzi podstaw, aby na krótko przed końcem tej kadencji samorządu wojewódzkiego wprowadzać zmiany w składzie zarządu. Zaproponował na stanowisko wicemarszałka dotychczasowego wicemarszałka Mirosława Złomańca, a na członków także dotychczasowych członków: Janusza Szpaka i Edwarda Wojtasa. Jedynym wyjątkiem był radny Piotr Włoch - nowy kandydat na stanowisko wicemarszałka. Zastąpił on Krzysztofa Szydłowskiego, obecnie senatora.
Ostatecznie za kandydaturą Hunka opowiedzieli się także radni opozycji. Nowy marszałek otrzymał 38 głosów poparcia od 47 radnych głosujących. A liczna radnych koalicji wynosi 28. Radni opowiedzieli się także za zaproponowanym składem zarządu.

Marszałek wraz zarządem odpowiada za:

• gospodarkę województwa
• opracowanie strategii rozwoju regionu
• plan zagospodarowania przestrzennego
• realizację budżetu województwa
• organizowanie współpracy
z samorządami
innych krajów
• organizację pracy zarządu województwa
• kierowanie bieżącymi sprawami regionu
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!