czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Lublin

Cała Polska śpiewa w chórze


Pomysł ministra Kazimierza Ujazdowskiego ma zmobilizować szkoły do zakładania chórów. Ale z naszego województwa nikogo zachęcać nie trzeba. Od nowego roku szkolnego zarejestrowało się już 29 zespołów.
To trzecie miejsce w Polsce.

- Byłam zaskoczona tak wielkim zainteresowaniem - mówi Małgorzata Nowak, lubelska koordynatorka ogólnopolskiego programu "Śpiewająca Polska” i pracownica naukowa Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS. To do niej zwrócili się pomysłodawcy akcji. A ona pociągnęła za sobą resztę.
- Kiedy poproszono nas o nagłośnienie pomysłu w szkołach, nie mieliśmy żadnego oporu - mówi Piotr Burek, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania w lubelskim Urzędzie Miasta. - Odzew jest ogromny. Powinniśmy być dumni z takiego wyniku.
Chęć założenia chóru zadeklarowało 14 podstawówek, 10 gimnazjów i 5 szkół ponadgimnazjalnych z Lublina, Świdnika, Kraśnika. Ale to nie koniec. - Czekamy na kolejne zgłoszenia. Będziemy się starali rozpocząć ekspansję chórów w Chełmie, Zamościu, Białej Podlaskiej - wylicza Nowak.
Szkoły dostaną pieniądze na zatrudnienie dyrygenta i nauczyciela muzyki, który przez cztery godziny w tygodniu będzie udzielał lekcji. - W 60 procentach opłaca to ministerstwo kultury, resztę dopłacamy my, czyli samorząd - tłumaczy Burek.
Do lubelskich szkół, do końca grudnia, wpłynie ponad 15 tys. zł. W styczniu ministerstwo kultury ustali nową kwotę - w zależności od liczby szkół, które będą chciały przystąpić do akcji.
A przystąpi pewnie znacznie więcej, bo dyrektorom śpiewanie przypadło do gustu. - Może założymy także chór składający się z nauczycieli. Kto wie? - śmieje się Anna Bielecka, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego nr IX w Lublinie, które właśnie przystąpiło do "Śpiewającej Polski”. - Młodzież chętnie przychodzi na te zajęcia. I to w sobotę. Nie przypuszczałam, że chór zdobędzie tylu zwolenników.
Wszyscy podkreślają też aspekt patriotyczny. - Wiadomo, że chóry śpiewają pieśni narodowe i kościelne. Dlatego będą mogły się udzielać podczas różnych szkolnych uroczystości - tłumaczy Małgorzata Nowak.
A co o śpiewaniu sądzą sami chórzyści? - Dla mnie to fajna zabawa - mówi Karolina Dajos, uczennica IX LO.
- A mnie zainspirował film "Zakonnica w przebraniu” - dodaje Bartłomiej Kiljanek, kolega Karoliny. - Pomyślałem, że może i ja bym zaczął tak śpiewać. No i zacząłem.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!