sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Cała Polska śpiewa w chórze

  Edytuj ten wpis

Pomysł ministra Kazimierza Ujazdowskiego ma zmobilizować szkoły do zakładania chórów. Ale z naszego województwa nikogo zachęcać nie trzeba. Od nowego roku szkolnego zarejestrowało się już 29 zespołów.
To trzecie miejsce w Polsce.

- Byłam zaskoczona tak wielkim zainteresowaniem - mówi Małgorzata Nowak, lubelska koordynatorka ogólnopolskiego programu "Śpiewająca Polska” i pracownica naukowa Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS. To do niej zwrócili się pomysłodawcy akcji. A ona pociągnęła za sobą resztę.
- Kiedy poproszono nas o nagłośnienie pomysłu w szkołach, nie mieliśmy żadnego oporu - mówi Piotr Burek, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania w lubelskim Urzędzie Miasta. - Odzew jest ogromny. Powinniśmy być dumni z takiego wyniku.
Chęć założenia chóru zadeklarowało 14 podstawówek, 10 gimnazjów i 5 szkół ponadgimnazjalnych z Lublina, Świdnika, Kraśnika. Ale to nie koniec. - Czekamy na kolejne zgłoszenia. Będziemy się starali rozpocząć ekspansję chórów w Chełmie, Zamościu, Białej Podlaskiej - wylicza Nowak.
Szkoły dostaną pieniądze na zatrudnienie dyrygenta i nauczyciela muzyki, który przez cztery godziny w tygodniu będzie udzielał lekcji. - W 60 procentach opłaca to ministerstwo kultury, resztę dopłacamy my, czyli samorząd - tłumaczy Burek.
Do lubelskich szkół, do końca grudnia, wpłynie ponad 15 tys. zł. W styczniu ministerstwo kultury ustali nową kwotę - w zależności od liczby szkół, które będą chciały przystąpić do akcji.
A przystąpi pewnie znacznie więcej, bo dyrektorom śpiewanie przypadło do gustu. - Może założymy także chór składający się z nauczycieli. Kto wie? - śmieje się Anna Bielecka, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego nr IX w Lublinie, które właśnie przystąpiło do "Śpiewającej Polski”. - Młodzież chętnie przychodzi na te zajęcia. I to w sobotę. Nie przypuszczałam, że chór zdobędzie tylu zwolenników.
Wszyscy podkreślają też aspekt patriotyczny. - Wiadomo, że chóry śpiewają pieśni narodowe i kościelne. Dlatego będą mogły się udzielać podczas różnych szkolnych uroczystości - tłumaczy Małgorzata Nowak.
A co o śpiewaniu sądzą sami chórzyści? - Dla mnie to fajna zabawa - mówi Karolina Dajos, uczennica IX LO.
- A mnie zainspirował film "Zakonnica w przebraniu” - dodaje Bartłomiej Kiljanek, kolega Karoliny. - Pomyślałem, że może i ja bym zaczął tak śpiewać. No i zacząłem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!