niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Centra handlowe zamknięte w niedzielę? "Absurdalny pomysł, tysiące ludzi straci pracę"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 maja 2013, 16:01
Autor: (DW, PAP)

– Nie ma większych szans, aby ta propozycja została uchwalona – uważa Henryk Smolarz z PSL (Jacek Św
– Nie ma większych szans, aby ta propozycja została uchwalona – uważa Henryk Smolarz z PSL (Jacek Św

Zakaz pracy w sieciach handlowych w każdą niedzielę przewiduje projekt zmian w kodeksie pracy, który trafił do Sejmu

Niedziela w polskiej tradycji jest dniem świętym i rodzinnym – czytamy w uzasadnieniu projektu, pod którym podpisali się posłowie PiS, PO, PSL i SP. Ich zdaniem, zakaz stworzy "nową jakość życia dla rodzin”. Nie tylko tych, których członkowie pracują w handlu, ale też "rodzin zapędzonych w szaleńczą chęć kupowania”.

– To jest międzyklubowa inicjatywa związana z dwoma aspektami – tłumaczy poseł Lech Sprawka (PiS). – Po pierwsze, taki zakaz już funkcjonuje u naszych zachodnich sąsiadów. Po drugie, jeżeli wpłynie on na sposób funkcjonowania rodziny, to jest warty spokojnego rozważenia. Trzeba pamiętać, że miałby dotyczyć głównie dużych sieci handlowych. Nie obowiązywałby małych, rodzinnych sklepów.

– Jestem za – mówi Elżbieta Fornalczyk ze związku Sierpień 80 w Tesco Polska. – W niedzielę musimy zostawić rodzinę i iść do pracy. A tego dnia ludzie nie są nastawieni na konkretne zakupy. Przychodzą, bo nie mają co robić.

Pracownicę Tesco popiera Zofia Wałachowska, lublinianka. – Trzeba zamknąć sklepy nie ze względu na tych, którzy chodzą to hipermarketów całymi gromadami i traktują to jako rozrywkę, ale ze względu na pracowników handlu.

Uderzenie w rynek pracy

– Zakaz handlu w niedzielę? Z ekonomicznego punktu widzenia to absurdalny pomysł – mówi Maria Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. – To uderzenie w rynek pracy! Kilkadziesiąt tysięcy ludzi może pójść na bruk. To także cios w przedsiębiorców, bo zyski z handlu w niedzielę są bardzo duże. Łatwo tworzyć projekty, które mają przysporzyć poparcia w wyborach. Ale kto weźmie odpowiedzialność za konsekwencje ekonomiczne?

Z tą opinią zgadza się Ruch Palikota. – Nie popieramy żadnej inicjatywy, która ogranicza wolność i swobody obywateli – mówi rzecznik partii, Andrzej Rozenek. – W ten sposób partie chcą zaskarbić sobie łaskę Kościoła. Ten projekt spowoduje kryzys gospodarczy i powiększenie bezrobocia.

Wnioskodawcy nie podzielają tych obaw. Ich zdaniem projekt daje "szansę na ożywienie centrów miast, parków, deptaków i skwerów, z których to coraz częściej ludność w dni wolne wysysana jest do podmiejskich centrów handlowych”. Uważają, że nie grozi nam spadek wpływów z podatków. No i w końcu – przekonują – zyskają małe rodzinne sklepy, które w niedziele nie będą musiały konkurować z wielkimi marketami.

Projekt bez szans

Jednak także wśród posłów z partii, popierających projekt, nie brak sceptyków. – Nie ma większych szans, aby ta propozycja została uchwalona – uważa Henryk Smolarz z PSL. – Chcemy jednak zwrócić uwagę na problem tych, którzy muszą pracować w niedziele.

– W czasie kryzysu gospodarczego wprowadzenie takiego zakazu to nie jest dobry pomysł – przyznaje poseł Mariusz Grad z PO. –Pracownicy zatrudnieni właśnie w ten dzień mogą stracić pracę – obawia się.
Na razie nie wiadomo, kiedy Sejm zajmie się projektem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ewka23
Grzesiek
Grzesiek
(46) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ewka23
ewka23 (29 maja 2013 o 17:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Rozrywka i kultura w Lublinie

http://pulsmiast.pl/pl/lublin/artykuly/index.html

Rozwiń
Grzesiek
Grzesiek (29 maja 2013 o 12:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Bardzo dobry pomysł od dawna powinno zakazać się pracy w niedzielę w centrach handlowych, w tych dniach rodzina powinna razem odpoczywać, a jak już chcę sobie coś kupic pozostają nam przecież małe sklepiki w których jak chcą to właściciele tych sklepów mogą sprzedawać. Popieram.


Bardzo dobry pomysł od dawna powinno zakazać się pracy w niedzielę w centrach handlowych, w tych dniach rodzina powinna razem odpoczywać, a jak już chcę sobie coś kupic pozostają nam przecież małe sklepiki w których jak chcą to właściciele tych sklepów mogą sprzedawać. Popieram.

Rozwiń
Grzesiek
Grzesiek (29 maja 2013 o 12:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Bardzo dobry pomysł od dana powinno zakazać się pracy w niedzielę w centrach handlowych, w tych dniach rodzina powinna razem odpoczywać, a jak już chcę sobie coś kupic pozostają nam przecież małe sklepiki w których jak chcą to właściciele tych sklepów mogą sprzedawać. Popieram.

Rozwiń
gość
gość (29 maja 2013 o 12:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zamknąć wszystko!! Dlaczego w handlu maja mieć wolne a ja muszę pracować światek, piątek, niedziela, noce ??? Szpitale, stacje benzynowe, autobusy  dlaczego ludzie pracujący w tych miejscach maja pracować a inni maja przywilej wolnego dnia??

Jeszcze więcej długich weekendów nam trzeba!! Wtedy będziemy mieli czas wszyscy i na wszystko.

szpitale porównujesz z handlem....ohoho to gratuluję

Rozwiń
ik
ik (29 maja 2013 o 12:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zagonić te stada baranów wałęsające się w niedzielę po supermarketach do roboty w niedzielę to by się szybko pozamykali. Pałętać się dla rozrywki po sklepach w niedziele to każdy chętnie...... ale gdyby mu kazać wstawać w niedziele do roboty to jazgot byłby wielki.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (46)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!