sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Centrum Sterowania Ruchem w Lublinie: Operatorzy wkrótce zaczną pracę

Dodano: 21 września 2015, 15:30
Autor: Dominik Smaga

W przyszłym tygodniu zaczną pracę operatorzy Centrum Sterowania Ruchem, które ma zarządzać połową sygnalizacji w mieście. A już za kilka dni uruchomione mają być tablice wyświetlające komunikaty dla kierowców. Na razie w trybie testowym

System koordynujący pracę sygnalizacji na 69 skrzyżowaniach ma zadziałać w pełni w połowie grudnia. Tak przynajmniej planuje to Ratusz. Ale jak dotąd tworzenie systemu dostarcza kierowcom głównie powodów do narzekania. Tak jest choćby na skrzyżowaniach al. Kraśnickiej z ul. Nałęczowską i Zana. Tu po wymianie sygnalizacji tworzą się spore korki i ruch odbywa się o wiele mniej płynnie, niż wtedy, gdy kierowały nim stare urządzenia.

– Trudno się wypierać, że tak nie jest – przyznał kilka dni temu Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. – To nie jest jeszcze system zarządzania ruchem. Są nowe urządzenia, ale mózg systemu jeszcze nie działa.

Wspomniany „mózg” jest zainstalowany w budynku po komisariacie przy ul. Lipowej. To tu będą spływać informacje z 69 sygnalizacji, a komputery mają regulować cykle świateł tak, by przez śródmieście i główne arterie jechało się płynnie. Nad pracą całej tej sieci czuwać mają ludzie.

– Pomieszczenia Centrum Sterowania Ruchem są już gotowe – informuje Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. – Zaczynają się już pierwsze szkolenia dla operatorów systemu. Od 1 października na stanowiskach będzie pracowało trzech operatorów, docelowo będzie ich czterech.

Centrum Sterowania Ruchem pełnię możliwości zyska dopiero wtedy, gdy zakończą się prace budowlane na skrzyżowaniach. Według informacji magistratu w 38 miejscach sygnalizacje zostały już dostosowane do wymogów nowego systemu, a jest tak m.in. na całym ciągu al. Kraśnickiej.

W innych miejscach prace jeszcze trwają, a jest tak np. skrzyżowaniu al. Kompozytorów Polskich i ul. Lubomelskiej z al. Solidarności. Niebawem (dokładny termin jeszcze nie jest znany) powinny się zacząć roboty u zbiegu Al. Racławickich z ul. Lipową i Krakowskim Przedmieściem.

W 90 proc. gotowa jest już (licząca 28 km) sieć światłowodów między skrzyżowaniami. W 100 proc. gotowe są za to świetlne tablice do prezentowania kierowcom informacji o ruchu ulicznym. Takie tablice stoją na al. Kraśnickiej, al. Solidarności, al. Tysiąclecia, al. Unii Lubelskiej, ul. Dywizjonu 303 i ul. Kunickiego. W ciągu kilku dni mają być włączone, ale tylko na próbę, z komunikatem „Uwaga, test”. Docelowo mają być na nich wyświetlane dwa rodzaje informacji: stałe (czasy przejazdu, kierunki jazdy) i zmienne (wypadki, utrudnienia). Takie same dwie tablice już wcześniej zamontowano na nowym odcinku al. Solidarności.

System na zlecenie miasta buduje warszawska spółka Qumak wraz z lubelskimi podwykonawcami: KZA i Elpie. Zlecenie opiewa na 28 mln złotych.

Gość
bronek
Gość
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 września 2015 o 07:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A dlaczego nie prowadzono prac od wiosny żeby skończyć do końca wakacji - zanim ruch będzie bardzo duży ?! Organizacja jak zwykle, przy jakichkolwiek remontach FATALNA - tych, którzy to planują powinny wywalić na zbity pysk ! A ile jeszcze będzie się ciąąąąąągnąć remont Kraśnickiej i Armii Krajowej ????
Rozwiń
bronek
bronek (21 września 2015 o 20:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To co teraz się dzieje na Kraśnickiej to koszmar. Takiego paraliżu miasta nie było od lat. By przejechać z Czubów na Czechów potrzeba godziny jazdy tą trasą. Dojazd do Lublina z Kraśnika tyle zajmuje, a odległość 50 km. Ktoś tu nieźle namieszał. Zamiast tylu świateł lepiej budować wiadukty.

Rozwiń
Gość
Gość (21 września 2015 o 20:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To wyobraźcie sobie jak studenciaki od 1 października wrócą to dopiero będą korki ! Sowińskiego bez kładki dla pieszych będzie stało od Czechowa po eLeSeMy . Teraz jest źle a będzie jeszcze gorzej. Mogli światła przynajmniej ustawić do grudnia ustawić po staremu a teraz rozpiździach na maxa !
Rozwiń
anka
anka (21 września 2015 o 19:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czytamy ze zrozumieniem, ale chyba nawet teraz można odpowiednio ustawić światła, aby na krótkich odcinkach pomiędzy skrzyżowaniami po prostu światło zielone paliło się dłużej.

Rozwiń
Gość
Gość (21 września 2015 o 18:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM - SYSTEM MA ZACZĄĆ DZIAŁAĆ OD POŁOWY GRUDNIA - JEŻELI PO 1 STYCZNIA BĘDZIE TAKI SYF JAK TERAZ TO DOBIERZEMY SIĘ URZĘDASOM DO DU_PY - ŁĄCZNIE Z REFERENDUM O ODWOŁANIE NIEUDOLNEGO PREZYDENTA
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!