środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Centrum w oku kamery

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 lutego 2003, 17:31

Prawie dwukilometrowy odcinek od placu Zamkowego do Ogrodu Saskiego będzie pod stałą kontrolą ośmiu kamer. System ma zacząć działać w czerwcu.

W najbliższych dniach miasto przejmie od Lubelskiej Fundacji Odnowy Zabytków gotowy projekt sieci ulicznego monitoringu centrum miasta. Prace przy powstaniu systemu trwają od roku. Od początku zajmowała się tym fundacja. – Nie ma znaczenia kto będzie nadzorował wykonanie sieci, chodzi o to, aby ona powstała – mówi Andrzej Gumieniczek, prezes LFOD.
– Mamy siły i środki, aby zrobić to szybciej i sprawniej niż fundacja – tłumaczy Edward Szempruch, zastępca prezydenta Lublina.
Kamery mają pokazywać ul. Grodzką (wraz z placem Zamkowym), deptak i Krakowskie Przedmieście (łącznie z Ogrodem Saskim). – To najbardziej reprezentacyjne ulice w mieście – wyjaśnia Gumieniczek. – Powinniśmy zrobić wszystko, żeby tutaj było bezpiecznie.
– Doświadczenia innych miast pokazują, że zainstalowanie systemu kamer prowadzi do zdecydowanego spadku przestępstw na tym obszarze. Ilość takich zdarzeń zmniejsza się nawet o 70 proc. – zapewnia Szempruch.
Obraz z kamer będą obserwować policjanci w centrali, która będzie się mieścić w I Komisariacie Policji przy ul. Okopowej. – Wszystko będzie nagrywane na kasety i przechowywane przez miesiąc – dodaje Gumieniczek.
Dotychczasowe prace: m.in. przygotowanie dokumentacji oraz adaptacja pomieszczenia, w którym będzie centrala kosztowały ok. 60 tys. zł. Zdaniem Gumieniczeka na zakup kamer, montaż i wyposażenie centrum potrzeba jeszcze ok. 450 tys. zł. – Liczymy, że koszt zamknie się kwotą 300 tys. zł i tyle chcemy w tym roku na tę inwestycję przeznaczyć – twierdzi Szempruch.
Przetarg na zainstalowanie sytemu ma być ogłoszony w kwietniu. Prace przy wykonaniu sieci monitorującej mają potrwać cztery-sześć tygodni. – Liczymy, że w czerwcu kamery zaczną działać – mówi Szempruch. – A już w przyszłym roku zamierzamy rozbudować system o kolejnych osiem kamer rejestrujących obraz z ulic sąsiadujących z Krakowskim Przedmieściem.
– Takie systemy powinny powstać w każdej dzielnicy – uważa Gumieniczek.
Miasto nie wyklucza dalszej rozbudowy sieci ulicznego monitoringu. – To sprawa przyszłości, wszystko zależy od środków jakimi będziemy dysponować – mówi Szempruch.
Zdaniem Szemprucha system kamer powinien powstać m.in. na Tatarach i Bronowicach. – Szczególnie wokół targowisk, sklepów oraz przystanków – wylicza Szempruch.

Co zobaczą kamery?

Plac Zamkowy, plac Po Farze, Rynek, plac Łokietka, deptak, skrzyżowanie ul. 3 Maja z Krakowskim Przedmieściem, skrzyżowanie ul. Chopina z Krakowskim Przedmieściem, Ogród Saski (skrzyżowanie ul. Lipowej z Krakowskiem Przedmieście).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!