czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Ceny paliw pobiły kolejny rekord. A będzie jeszcze drożej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 marca 2011, 16:27

Mariusz Piotrowski, kierowca z Lublina już odczuł podwyżki paliw. Ale nie szuka tańszych stacji (JAC
Mariusz Piotrowski, kierowca z Lublina już odczuł podwyżki paliw. Ale nie szuka tańszych stacji (JAC

– W tym tygodniu za benzynę zapłacimy sporo ponad 5 zł za litr – prognozują specjaliści. Ceny windują przede wszystkim stacje dużych koncernów. Na podwyżki się nie zanosi, a Lublin jest o krok od przekroczenia magicznej granicy 5 zł.

Z analiz firmy e-petrol.pl wynika, że paliwa drożeją w całym kraju. W ubiegłym tygodniu ceny wzrosły od 5 do 10 groszy za litr.

– Rzeczywiście, każdego dnia podnosimy ceny benzyny o 1 – 2 grosze – przyznaje pracownik jednej z lubelskich stacji.

W regionie płacimy średnio 4,94 zł za litr benzyny 95. Średnia cena oleju napędowego to 4,89 za litr. Gaz kosztuje przeciętnie 2,53 zł. To jedyne paliwo, którego ceny się stabilizują. Benzyna i olej napędowy od drugiej połowy lutego drożeją w zawrotnym tempie.

– Podwyżki są odczuwalne, ostatnio zapłaciłem za paliwo 4,99 zł – przyznaje Mariusz Piotrowski, kierowca z Lublina. – Taniej można zatankować na stacji paliw pogotowia ratunkowego, ale ja tam nie jeżdżę. Wolę benzynę dobrej jakości. Co z tego, że zaoszczędzę tam 10 albo 15 groszy, skoro potem samochód będzie mi "prychał”.

Kierowcy muszą się przygotować na jeszcze większe wydatki. Według fachowców, czekają nas kolejne podwyżki.

– W tym tygodniu średnia cena benzyny 95 powinna sięgnąć 5,15 zł za litr – mówi Jakub Bogucki, analityk z e-petrol.pl/. – Za olej napędowy będziemy płacić od 4,91 zł do 5,06 zł za litr. Na razie nie ma mowy o obniżkach. Trudno też będzie nakłonić właścicieli stacji do zejścia z marży. W tej chwili sięga ona od kilku do kilkunastu groszy na litrze.

W piątek koncern PKN Orlen podniósł hurtowe ceny paliw. Benzyna 95 podrożała o 4 zł, a olej napędowy o 6 zł za tysiąc litrów. W tym roku to 33. podwyżka cen benzyny i 27. podwyżka cen oleju napędowego. W tym czasie benzyna taniała 16, a olej napędowy 21 razy.

– Takie obniżki nie odwrócą ogólnej tendencji – dodaje Bogucki. – 5 zł za litr benzyny to już rzeczywistość. Powód to oczywiście niepokoje w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Na razie nie wiadomo, kiedy sytuacja się ustabilizuje.

Jeśli wybieramy się w dłuższą podróż, najlepiej tankować na Śląsku i w świętokrzyskiem. Ceny benzyny są tam najniższe w kraju i wynoszą średnio 4,93 za litr. Tankujący LPG najtaniej napełnią zbiornik na Podkarpaciu. Przeciętna cena gazu nie przekracza tam 2,5 zł.Zatrzymajmy podwyżki

Receptą na wysokie ceny paliw byłoby obniżenie akcyzy. – Rząd nie reaguje na drastyczne wzrosty cen paliw. Już teraz powinno się obniżać elastycznie akcyzę na paliwa, aby utrzymywać w ryzach ceny. Wysokie ceny spowodują mniejsze zużycie, w efekcie mniejsze wpływu z podatku akcyzowego. Niestety nie zanosi się na to, aby te ceny paliw szybko spadły – mówi wprost prof. dr hab. Marek Opielak, rektor Politechniki Lubelskiej.

Jak do tego pomysłu odnoszą się lubelscy politycy? – Trzeba spojrzeć, jak wysokie ceny paliw wpłyną na dynamikę rozwoju gospodarki, na której nam zależy. Z drugiej strony, czy zmniejszenie akcyzy nie będzie miało negatywnych skutków dla budżetu, które rząd cały czas równoważy. W tej sprawie nie można działać szybko – mówi Stanisław Żmijan, poseł PO.

– Rząd natychmiast powinien podjąć taką decyzję. Obniżenie akcyzy wpłynie na cenę detaliczną, a w efekcie na wzrost konsumpcji paliw i większe wpływy z podatków. Taki ruch wykonał nasz rząd kilka lat wstecz. Przyniósł skutek – ripostuje Adam Abramowicz, poseł PiS z Białej Podlaskiej.

Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zacząć akcję pisania maili pod adres kancelarii premiera pod adres kontakt@kprm.gov.pl z prośbą z zmniejszenie akcyzy na paliwo ze względu na wysokie ceny.Ceny paliw w Lublinie Pb95 ON LPG

Orlen ul. Kunickiego 4,96 4,89 --
Statoil ul. Kunickiego 4,97 4,89 2,54
Statoil al. Kraśnicka 4,99 4,92 2,53
Orlen al. Piłsudskiego 4,98 4,92 2,52
Orlen ul. Głęboka 4,99 4,92 2,53
Orlen. al. Spółdzielczości Pracy 4,95 4,89 2,55
Orlen ul. Piasecka 4,99 4,89 2,54
Łukoil. al. Unii Lubelskiej 4,94 4,88 2,49
Łukoil ul. Jana Pawła II 4,94 4,88 2,49
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
miszkaniec Lublina
PATRON
ja
(26) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

miszkaniec Lublina
miszkaniec Lublina (14 marca 2011 o 10:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='ja' timestamp='1300093718' post='450134']
jeba..ć ich niech podnoszą ceny nie długo i u nas zrobimy Egipt Libię czy inne tunezję.czuwaj.
[/quote]
Egipt albo Libię będziesz miał jak się przesiądziesz na wielbłąda. Jeden obiecywał Japonię, drugi Irlandię a teraz przepowiadają Egipt albo Libię. Pomyśl trochę. Jakby ludzie mieli trochę rozumu, albo interesowali się polityką to by na PO (dawną Unię Wolności, Kongres Liberalny) nigdy więcej nie zagłosowali. Przypomnij sobie, że reformy oświaty, zdrowia i emerytalne przeprowadzały te same partie kilkanaście lat temu w rządzie Buzka. Pod rządami PO cofnęliśmy się o 12 lat. Każdy narzekał a i tak wybory prezydenckie wygrał Komorowski. Z taką "inteligencją" ty chcesz robić rewolucje? Z czym do ludzi?
Rozwiń
PATRON
PATRON (14 marca 2011 o 10:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='obiektywny' timestamp='1300053173' post='449993']
przypominam ze za kaczyńskiego paliwo kosztowało 5 zł. i nikt nie mówił wtedy ze to wina kaczorów. najlepiej bronic zlodziejskich stacji i oskarzac rząd, tuska i innych platfusów
[/quote]
Jak jesteś taki "obiektywny", to przypomnij ile za Kaczyńskiego kosztował chleb, cukier, energia, woda i inne produkty.
Rozwiń
ja
ja (14 marca 2011 o 10:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jeba..ć ich niech podnoszą ceny nie długo i u nas zrobimy Egipt Libię czy inne tunezję.czuwaj.
Rozwiń
zbyslew
zbyslew (14 marca 2011 o 07:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
brak uzasadnienia dla podwyżek cen,to spekulanci je windują.Dla przykładu cukier w Czechach czy u Niemców jest dwa razy tańszy od naszgo i nikt tam nie płacze z powodu Australijskiej suszy czy wojny w Egipcie.
Rozwiń
smutny marian
smutny marian (14 marca 2011 o 01:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='zdezorientowany' timestamp='1300032258' post='449829']
To skandal i zmowa cenowa! Stacje benzynowe przechodzą już same siebie. Mam nadzieje, że część kierowców zrezygnuje w ramach protestu z samochodów i przesiądzie się do komunikacji miejskiej. Jak im spadną obroty na stacjach, to może wrócą do starych cen!
[/quote]

AKCYZA KOSZTUJE ponad 40% ceny.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (26)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!