piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Chcą wymyślić Teatr Andersena od początku. Jak przebudują Dom Kultury Kolejarza?

Dodano: 31 lipca 2016, 15:20
Autor: Dominik Smaga

Dwie firmy chcą zaprojektować nową siedzibę Teatru Andersena. Obydwie oczekują zapłaty o wiele mniejszej od kwoty, na którą przygotowane były władze miasta.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
Miejskie zlecenie dotyczyć ma przebudowy gmachu Domu Kultury Kolejarza przy ul. Kunickiego
Miejskie zlecenie dotyczyć ma przebudowy gmachu Domu Kultury Kolejarza przy ul. Kunickiego

Miejskie zlecenie dotyczyć ma przebudowy gmachu Domu Kultury Kolejarza przy ul. Kunickiego, gdzie docelowo trafić ma Teatr Andersena. Jednak w tym przypadku słowo „przebudowa” może oznaczać nawet częściowe wyburzenie starego gmachu, bo taniej jest zbudować nowy, a to właśnie koszty są dla miasta najważniejsze. Inwestycja nie może pochłonąć więcej, niż 5 milionów euro, bo taki jest próg, powyżej którego miasto nie ma szans na unijną dotację. Bez dotacji musiałoby brać kredyt, a tego zamierza uniknąć.

To dlatego miasto zamawia projekt, którego realizacja nie będzie droższa niż wspomniane 5 mln euro. Dwukrotnie więcej od tej kwoty pochłonęłaby przebudowa gmachu według wcześniejszego, gotowego już projektu, na którego stworzenie miasto wydało 380 tys. zł. Dokumentacja trafi do kosza, bo zdaniem miasta nie da się jej przerobić tak, by przebudowując stary gmach zmieścić się w limicie. – Z syreny nie zrobi się mercedesa – tłumaczył obrazowo Tadeusz Dziuba, szef Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta.

Oferty od firm gotowych opracować nowy projekt właśnie otwarto. Tańszą (320 tys. zł) złożyła krakowska spółka Czegeko, która jest autorem wcześniejszej dokumentacji, zaś droższą (380 tys. zł) poznańska Sound&Space. Tymczasem Ratusz był gotowy na o wiele większy wydatek. – Kwota przeznaczona na realizację zamówienia wynosi 741 tys. zł – informuje Joanna Bobowska z Urzędu Miasta.

Obie firmy zadeklarowały, że projekt budowlany opracują w 90 dni. Projekt wykonawczy wraz z resztą dokumentacji tańsza z firm gotowa jest przedłożyć w 240 dni, zaś droższa w 270.

Z końcem sierpnia wygasnąć ma umowa najmu pomieszczeń przez Teatr Andersena od klasztoru dominikanów. Do czasu budowy docelowej siedziby teatr działać ma w gmachu Centrum Spotkania Kultur.

Deb0308el
ks
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Deb0308el
Deb0308el (11 października 2016 o 15:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak najbardziej jestem za! Popieram takie działania. Deb0308 - Dobre case:
Rozwiń
ks
ks (31 lipca 2016 o 23:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dostali gwarancję że miasto nie zrezygnuje z wynajmu i jak nie Andersen to inny pomysł np. warsztaty kultury itp.
Rozwiń
Gość
Gość (31 lipca 2016 o 20:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
..."(320 tys. zł) złożyła krakowska spółka Czegeko, która jest autorem wcześniejszej dokumentacji, ".... Także proste, firma ta zarobi 700 tys.zł. a projekt nie wiadomo czy nie znajdzie się w koszu jak poprzedni ?!.
Rozwiń
ja
ja (31 lipca 2016 o 19:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Co za "genialna" lokalizacja... W Śródmieściu i na Starym Mieście aż trzy centra kultur(y) - na placu Kaczyńskiego, na Jezuickiej, na Racławickich, a teatr lalki i aktora musi koniecznie znajdować się w tak dupnym miejscu, no bo komuś uroiło się, że barak Domu Kultury Kolejarza musi koniecznie mieć lokatora. A wystarczyłoby rozebrać i wybudować jakiś dwupiętrowy budynek.
Zgadzam  się  w 100 %............nie  ta  lokalizacja. Tylko ścisłe centrum Lublina .
Rozwiń
Gość
Gość (31 lipca 2016 o 19:43) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy Dominikanie dostaną jakąś rekompenstae w związku z takimi "podłymi" planami zabrania comiesięcznej "ukrytej dotacji"? PS. Ostatnio Papież powiedział, że stosowanie cenników przez Kościół to barbarzyństwo!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!