niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Chcemy zarabiać na swoje życie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 stycznia 2007, 19:32

Jedna z nielicznych placówek w kraju, wspierających niepełnosprawnych ruchowo w zdobyciu zatrudnienia, powstała w Lublinie

Lubelski Punkt Aktywizacji Zawodowej jest jednym z ośmiu, jakie powstały w dużych miastach w Polsce. Ma za zadanie wspierać osoby niepełnosprawne ruchowo w rozwiązywaniu problemów, które utrudniają lub uniemożliwiają im zdobycie wykształcenia i znalezienie pracy. Pracują tu wyłącznie osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.
- Chcemy dać wędkę, a nie rybę - mówi Adam Orzeł, kierownik punktu aktywizacji. - Nie oferujemy etatów, ani gotowych miejsc pracy. Przygotowujemy ludzi tak, żeby mogli śmiało konkurować z osobami sprawnymi fizycznie.
Jak mówi Adam Orzeł,

na nowo uczą życia.

Jerzy Zgierski z Punktu Aktywizacji Zawodowej jest technikiem-mechanikiem.
- Od 15 lat nie pracowałem w zawodzie. Ale chciałem cały czas żyć czynnie, aktywnie, a nawet pracować jako mechanik. Ręce mam sprawne - mówi. - Jednak po wypadku okazało się, że nie ma dla mnie miejsca.
Zgierski zaczął udzielać się na kursach, wyjazdach, zaczął pomagać tym, którzy pewnego dnia musieli "przesiąść się” na inwalidzki wózek.

- Zaczynamy od użyczenia wózka i nauki obsługiwania go

- wyjaśnia A. Orzeł. - To wcale nie jest łatwe. Organizujemy bezpłatny obóz, na którym praktycznie uczymy samoobsługi, ubierania się, higieny, przygotowania posiłków etc. Przyjmujemy na bezpłatny kurs komputerowy o różnym stopniu zaawansowania z obsługą pakietu biurowego. Ukończenie go daje szansę na znalezienie pracy. Oferujemy naukę prowadzenia auta. Ktoś np. przed wypadkiem mógł mieć samochód, a teraz należy go przystosować do nowych warunków i nauczyć się jeździć. To nie jest wcale łatwe i wymaga specjalnego oprzyrządowania. A dziś prowadzenie auta często jest warunkiem stawianym przez pracodawców.

Bez łaski

Do punktu mogą się zgłaszać osoby niepełnosprawne ruchowo z wieloma innymi problemami, takimi jak dostosowanie mieszkania, doradztwo w sprawach dofinansowania sprzętu, pozyskania środków unijnych, tu udzielają porad prawnych. Pracownicy punktu mogą dojechać do każdego niepełnosprawnego w terenie - i robią to.
- My mamy świadomość, że niepełnosprawny, ubiegając się o pracę, musi wiedzieć więcej i umieć lepiej niż osoba sprawna - mówi Adam Orzeł. - Ale możemy sami zarabiać na swoje życie, nie chcemy korzystać z niczyjej łaski.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!