sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Chcesz dogadać się z niesłyszącym? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć (wideo)

Dodano: 9 stycznia 2017, 16:14
Autor: pab

Stając między nami, przerywasz nam rozmowę. Muszę widzieć twoje usta. Mów wyraźnie – jeśli chcesz skutecznie porozumieć się z osobą niesłyszącą powinieneś przestrzegać kilku ważnych wskazówek. Właśnie o nich mówi wideoklip „Dogadajmy się! – Migamrap”, który w poniedziałek zaprezentowano premierowo w lubelskim Centrum Kultury.

Osób słabosłyszących i niesłyszących jest w Polsce około 900 tysięcy. – Projekt ma ułatwić komunikację osób niesłyszących ze słyszącymi. Poszukaliśmy niuansów, które mogą być zabawne, ale są ważne – mówi Ewelina Lachowska-Łuczak, tłumaczka języka migowego. Chodzi np. o sytuację, kiedy ktoś ma tak długie wąsy. Osoba głucha może mieć problem z czytaniem z ruchu jego warg. – Wąsy utrudniają dostrzeżenie ust, które są niezwykle istotne w rozmowie – dodaje Lachowska-Łuczak.

W filmie widzimy serię scenek z życia wziętych. Zamiast dzwonić do osoby głuchej, wyślij jej SMS. Nie gap się, kiedy widzisz rozmowę w języku migowym. To po prostu nieuprzejme. Nie krzycz i nie denerwuj się, kiedy niesłyszący nie reaguje na twoje słowa. Mógł nie zauważyć, że się do niego zwracasz.

– Kiedy chcemy zawołać osobę niesłyszącą, to nie powinniśmy się bać dotyku. Po prostu możemy poklepać ją po ramieniu, żeby się odwróciła i nas zobaczyła – radzi Ewelina Lachowska-Łuczak.

Film powstał w ramach projektu „Migam ze sztukmistrzami”, zrealizowanego przez Fundację Sztukmistrze. To kolejny jego element, bo podczas niektórych wydarzeń organizowanych przez fundację pojawia się osoba tłumacząca spektakl na język migowy. – Jest widownia - 300-400 osób i widzi język migowy na scenie jako naturalną część wydarzenia. Dzięki temu świadomość rośnie – przekonuje Joanna Reczek-Szwed, prezes Fundacji Sztukmistrze.

Wideoklip to także kontynuacja projektu Migamrap, który skupia się na komunikacji osób głuchych i słyszących. Wcześniej, jak sama nazwa mówi, grupa młodzieży używając języka migowego rapowała.

– To projekt kumplowski. Robimy to po godzinach i wtedy kiedy mamy na to czas – mówi Józef Szopiński, jeden z realizatorów projektu. Oprócz niego za Migamrap stoją także Hubert „Jahdeck” Pyrgies oraz Piotr Miłkowski. Ten ostatni ma już kolejne pomysły. Chodzi o Migam.doc, czyli warsztaty filmu dokumentalnego dla niesłyszących.

>>>

W realizacji filmu „Dogadajmy się! – Migamrap” wzięły udział: Marianna Baran, Olga Grad, Barbara Kołtun, Agnieszka Lachowska-Wziątek, Justyna Kieruzalska, Wioletta Stępniak i Ewelina Lachowska-Łuczak.

Wideo: Piotr "Mleko" Miłkowski
Światło: Michał Mirgos
Muzyka: Hubert "Jahdeck" Pyrgies
Animacja: Marcin Małek
Konsultacje choreograficzne: Anna Maria "Ryfa" Wilczkowska
Tłumaczenie PJM: Ewelina Lachowska

WIDEO

(fot. Dorota Awiorko)
(fot. Dorota Awiorko)
(fot. Dorota Awiorko)
(fot. Dorota Awiorko)
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 stycznia 2017 o 22:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak sa takie kursow w Warszawie i prawdopodobnie w innych miastach tylko trzeba znalezc to u wujka Google :) Na przyklad w Warszawie jest dobry jeden z tych to "Edupjm"
Rozwiń
Gość
Gość (9 stycznia 2017 o 21:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy są jakieś kursy nauki języka migowego?
Rozwiń
Gość
Gość (9 stycznia 2017 o 18:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Słuchajcie!filmik super!!!jakbym siebie oglądał... Dajcie go by jak najwięcej ludzi zobaczyło...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!