Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 kwietnia 2013 r.
17:29
Edytuj ten wpis

Chirurg z Jaczewskiego skazany za łapówki

0 4 A A
Obecny we wtorek w sądzie chirurg nie chciał komentować wyroku (Jacek Świerczyński)
Obecny we wtorek w sądzie chirurg nie chciał komentować wyroku (Jacek Świerczyński)

Seweryn S. w zamian za łapówki zapewniał opiekę lekarską i wykonanie zabiegów. We wtorek sąd skazał go na dwa lata więzienia w zawieszeniu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Mężczyzna pracował na oddziale chirurgii i nefrologii SPSK 4 w Lublinie. Przez wiele lat był jednym z nielicznych lubelskich lekarzy, którzy wykonywali niezbędne do dializowania zabiegi założenia przetoki. To niezwykle istotne dla osób cierpiących na przewlekłą niewydolność nerek. To głównie oni byli jego pacjentami.

Chirurg został zatrzymany w połowie 2006 r. Śledczy postawili mu 44 zarzuty, w tym 43 korupcyjne. Został oskarżony o żądanie i przyjmowanie korzyści w zamian za opiekę lekarską i wykonanie zabiegów. Brał od 50 do 1000 zł, najczęściej między 200 a 500 zł. Nie gardził też alkoholem, a nawet kompletem szklanek czy albumem o Lublinie. Między 1996 a 2006 r. od 40 pacjentów miał zainkasować 12 tys. zł.

Proces przed lubelskim Sądem Rejonowym trwał ponad 5 lat. Seweryn S. się nie przyznał. Kwestionował wiarygodność świadków, bo „uprzedzili się do niego jako lekarza”, „przyjmowali leki ograniczające ich zdolność do racjonalnego zeznawania”, a policjanci „wpływali na ich zeznania”.

– Sąd nie znalazł żadnego motywu, dla którego świadkowie mieliby oczerniać oskarżonego. Do przekonania sądu absolutnie nie trafił argument, że świadkowie uprzedzili się do oskarżonego – podkreślała sędzia Aleksandra Machel-Dzik, ogłaszając wyrok. – Wręcz przeciwnie. Byli do niego pozytywnie nastawieni. Na tej sali usłyszeliśmy wiele pozytywnych opinii na temat niego, jako fachowca.

Chirurg został uniewinniony jedynie z 5 spośród 44 zarzutów. W pozostałych przypadkach sąd nie miał wątpliwości.

– Być może kwoty nie były bardzo duże. Ale z punktu widzenia osób, które je wręczały, stanowiły znaczną dolegliwość – podkreśliła sędzia. – Część chorych utrzymywała się tylko z rent. Część z powodu choroby nie miała możliwości zarobkowych. Mówimy o osobach przewlekle chorych, pokrzywdzonych przez los.

Sąd skazał we wtorek Seweryna S. na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć. Ma też zapłacić 7200 zł grzywny, 1820 zł opłat i 145 zł innych wydatków. Wyrok jest nieprawomocny.

SPSK 4, w którym kwitł łapówkarski proceder, podlega lubelskiemu Uniwersytetowi Medycznemu.

– Seweryn S. nie jest już pracownikiem uczelni – informuje Włodzimierz Matysiak, rzecznik uniwersytetu.

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Edr33 / 17 kwietnia 2013 o 17:36
Dobrze tak kmiotowi, tylko kara za mała! Bezczelne spekulanci.
Avatar
Beata / 17 kwietnia 2013 o 09:18
Wspaniały lekarz i człowiek. Pomocny w każdej sytuacji. Miałam z nim do czynienia przez bardzo długi czas, dzięki niemu mój mąż żyje "prawie" normalnie ponad 20 lat, nigdy nie odmówił pomocy.
Znając go jako lekarza i korzystając przez ten okres kilkakrotnie z jego fachowości i pomocy jako lekarza nie miałam sytuacji w której proponowałby lub sugerowałby mi, że oczekuje z mojej strony na jakiekolwiek profity. Robił to bezinteresownie. Uważam, że jeśli ktoś mu dawał to nie powinien teraz oskarżać, bo głównie chodziło o konkurencję na oddziale, chodziło o wykluczenie doktora jako silnej konkurencji w oddziale.
Wspaniały lekarz i człowiek. Pomocny w każdej sytuacji. Miałam z nim do czynienia przez bardzo długi czas, dzięki niemu mój mąż żyje "prawie" normalnie ponad 20 lat, nigdy nie odmówił pomocy.
Znając go jako lekarza i korzystając przez ten okres kilkakrotnie z jego fachowości i pomocy jako lekarza nie miałam sytuacji w której proponowałby lub sugerowałby mi, że oczekuje z mojej strony na jakiekolwiek profity. Robił to bezinteresownie. Uważam, że jeśli ktoś mu dawał to nie powinien teraz oskarżać, bo głównie chodziło o konkuren... rozwiń
Avatar
mysio pysio / 16 kwietnia 2013 o 21:16
......może i nie pracuje .....ale synio dzielnie go reprezentuje bo Tatuśko zdążył "załatwić" mu etacik w Klinice.
Avatar
a / 16 kwietnia 2013 o 20:33
I bardzo dobrze! Hieny nie mają zasad moralnych, żądają pieniędzy od ludzi, którzy ledwo wiążą koniec z końcem. Do tego jeszcze mają łapówy, wycieczki, szkolenia i kursy od firm farmaceutycznych. Co innego jest brać bo ktoś daje z wdzięczności a co innego jest uzależniać leczenie od tego czy pacjent wyjmie kopertę z kieszeni czy nie. Najwięksi łapówkarze są na położnictwie. Spróbuj rodzić i nic nie dać!
Avatar
Edr33 / 17 kwietnia 2013 o 17:36
Dobrze tak kmiotowi, tylko kara za mała! Bezczelne spekulanci.
Avatar
Beata / 17 kwietnia 2013 o 09:18
Wspaniały lekarz i człowiek. Pomocny w każdej sytuacji. Miałam z nim do czynienia przez bardzo długi czas, dzięki niemu mój mąż żyje "prawie" normalnie ponad 20 lat, nigdy nie odmówił pomocy.
Znając go jako lekarza i korzystając przez ten okres kilkakrotnie z jego fachowości i pomocy jako lekarza nie miałam sytuacji w której proponowałby lub sugerowałby mi, że oczekuje z mojej strony na jakiekolwiek profity. Robił to bezinteresownie. Uważam, że jeśli ktoś mu dawał to nie powinien teraz oskarżać, bo głównie chodziło o konkurencję na oddziale, chodziło o wykluczenie doktora jako silnej konkurencji w oddziale.
Wspaniały lekarz i człowiek. Pomocny w każdej sytuacji. Miałam z nim do czynienia przez bardzo długi czas, dzięki niemu mój mąż żyje "prawie" normalnie ponad 20 lat, nigdy nie odmówił pomocy.
Znając go jako lekarza i korzystając przez ten okres kilkakrotnie z jego fachowości i pomocy jako lekarza nie miałam sytuacji w której proponowałby lub sugerowałby mi, że oczekuje z mojej strony na jakiekolwiek profity. Robił to bezinteresownie. Uważam, że jeśli ktoś mu dawał to nie powinien teraz oskarżać, bo głównie chodziło o konkuren... rozwiń
Avatar
mysio pysio / 16 kwietnia 2013 o 21:16
......może i nie pracuje .....ale synio dzielnie go reprezentuje bo Tatuśko zdążył "załatwić" mu etacik w Klinice.
Avatar
a / 16 kwietnia 2013 o 20:33
I bardzo dobrze! Hieny nie mają zasad moralnych, żądają pieniędzy od ludzi, którzy ledwo wiążą koniec z końcem. Do tego jeszcze mają łapówy, wycieczki, szkolenia i kursy od firm farmaceutycznych. Co innego jest brać bo ktoś daje z wdzięczności a co innego jest uzależniać leczenie od tego czy pacjent wyjmie kopertę z kieszeni czy nie. Najwięksi łapówkarze są na położnictwie. Spróbuj rodzić i nic nie dać!
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018. Iran – Hiszpania 0:1. Na ratunek Costa

MUNDIAL 2018. Iran – Hiszpania 0:1. Na ratunek Costa 0 1

MUNDIAL 2018 Reprezentacja Hiszpanii po wielkich męczarniach wyszarpała zwycięstwo przeciwko Iranowi zwyciężając 1:0, a jedyną bramkę zdobył w drugiej połowie Diego Costa

Odpady z Danii przyjechały do naszego regionu. Rozładunek zablokował starosta
Alarm24

Odpady z Danii przyjechały do naszego regionu. Rozładunek zablokował starosta 0 16

Tir z plastikowymi odpadami przyjechał wczoraj do Zofiówki w gminie Łęczna. Plastik z Danii, którego rozładunek zablokował w minionym tygodniu włodawski starosta, został złożony w zamykanym magazynie. Tym razem legalnie

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi 0 3

ROZMOWA Z Grzegorzem Bronowickim, byłym reprezentantem Polski

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce 0 0

Lubelska klasa okręgowa Ponad 200 kibiców oglądało w Drzewcach pierwszy mecz barażowy. W starciu dwóch wicemistrzów klasy A lepszy okazał się LKS Stróża

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej 0 7

Zmiany w lubelskich parafiach ogłosił w środę metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko"
film

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko" 0 1

– Artur powiedział mi, że się zakochał. Chciał ułożyć sobie z nią życie – opowiadał w środę przed sądem krewny Artura S. 47-latek odpowiada przed sądem za uduszenie swojej dziewczyny. Przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami ukrytymi w wersalce

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu!

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu! 0 11

Unieważniony został zakaz wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego. Taki wyrok wydał w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że radni nie mieli prawa zabronić spacerów z psem po zabytkowym parku. To koniec czteroletniego sporu między władzami Lublina a dwoma mieszkańcami miasta

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia]
galeria

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia] 0 0

Na Wydziale Artystycznym UMCS rozpoczęły się prace przy nowym filmie promocyjnym uczelni. Do zdjęć potrzeba kilkudziesięciu statystów

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo 0 0

MUNDIAL 2018 Urugwaj pokonał 1:0 Arabię Saudyjską i obok Rosji wywalczył awans do 1/8 finału. O tym która z drużyn zajmie pierwsze miejsce w grupie A zadecyduje bezpośredni mecz pomiędzy gospodarzami, a zespołem z Ameryki Południowej

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina
galeria

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina 4 8

Na sprzedaż trafił miejski autobus rozbity w kwietniu w głośnym wypadku na ul. Narutowicza. Jelcz nie nadaje się do jazdy, ma zatrzymany dowód rejestracyjny, ale spółka liczy na to, że znajdzie kupca. Pojazd ma 1,3 mln km przebiegu.

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy 58 15

Do nietypowej interwencji policji doszło w powiecie łukowskim, gdzie policjant z nieoznakowanego radiowozu, zatrzymał inny nieoznakowany radiowóz

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 5 1

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 2

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu 0 0

Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzędowych online. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop. 

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!