poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Podwyżka czeka wszystkich korzystających z miejskiej sieci ciepłowniczej. Zwłaszcza mieszkańców blokowisk. Ale nie wszędzie rachunki pójdą w górę.

Ciepło dostarczane do osiedli mieszkaniowych zdrożeje o 2,69 proc. Co to oznacza? Miesięczne wydatki na mieszkanie o powierzchni 45 mkw. wzrosną o ok. 3,5–4 zł. I to w nowym budownictwie. W starszych budynkach, gdzie straty ciepła są większe, nieco większy może być też wzrost wydatków.
Jak LPEC tłumaczy podwyżkę? Droższym paliwem, materiałami remontowymi i większym podatkiem od nieruchomości. „Wzrost stawek opłat za usługi przesyłowe w nowej taryfie był konieczny, gdyż poprzedni z 2004 r. nie pokrywał w pełni wzrostu kosztów funkcjonowania LPEC” czytamy w komunikacie ciepłowników.
Większość odbiorców ciepła stanowią spółdzielnie mieszkaniowe. To u nich najbardziej widać podwyżkę. – Niezależnie od pory roku, miesięcznie płacimy ponad 500 tysięcy złotych. To proszę sobie przeliczyć – mówi Jan Gąbka, prezes Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Wychodzi kilkanaście tysięcy złotych.
Jak ta podwyżka przełoży się na lokatorów? To zależy od władz spółdzielni. Na podstawie długoterminowych prognoz pogody przewidują, ile ciepła będą potrzebować w danym sezonie grzewczym. A później zamawiają energię w LPEC. Koszty dzielą na lokatorów, pobierając od nich zaliczkę. Jeśli zima jest łagodniejsza, a zużycie ciepła mniejsze od zamówienia, mieszkańcy dostają zwrot nadpłat.
Dominik Smaga
Jak liczą ciepło
Taryfę ustaloną przez LPEC zatwierdził prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Wcześniej zaakceptował cenniki ciepła opracowane przez jego producentów. W Lublinie jest ich dwóch. Elektrociepłownia Wrotków i EC Megatem. I to od nich LPEC kupuje ciepło i dostarcza do naszych mieszkań. Doliczając opłatę za przesył oraz za konserwację rur. Tak powstaje ostateczny cennik.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!