wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Cmentarz większy, ale bez spopielarni

  Edytuj ten wpis
Autor: Dominik Smaga

Cmentarz może rozciągać się wzdłuż planowanego przedłużenia ul. Dekutowskiego (na wprost). Wzdłuż ul
Cmentarz może rozciągać się wzdłuż planowanego przedłużenia ul. Dekutowskiego (na wprost). Wzdłuż ul

Obok cmentarza na Majdanku nie będzie wyznaczonego miejsca na kremację zwłok – zdecydowali miejscy planiści. W czwartek plan zagospodarowania tej części miasta mają zatwierdzić radni.

O zgodę na budowę spopielarni obok cmentarza na Majdanku od lat zabiega w Ratuszu firma pogrzebowa Styks.

Planom Styksu przeciwne są m.in. środowiska byłych więźniów hitlerowskiego obozu, organizacje żydowskie, a także sam prezydent Lublina. Ratusz musi jednak stosować się do przepisów, a te jak dotąd nie pozwalają urzędnikom na odmowę.

Inwestor zniecierpliwiony kilkuletnim oczekiwaniem złożył skargę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które w styczniu nakazało Ratuszowi wydać warunki zabudowy w ciągu 90 dni.

Urzędnicy terminu nie dotrzymali, korzystna dla Styksu decyzja została wydana dopiero we wrześniu.

Decyzja została jednak zaskarżona do SKO zarówno przez Państwowe Muzeum na Majdanku, jak i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dopóki nie zapadną rozstrzygnięcia w tej sprawie, Styks nie będzie mógł dostać pozwolenia na budowę.

A kiedy radni uchwalą nowy plan zagospodarowania, to o pozwoleniu na budowę nie będzie mogło być mowy, bo inwestycja byłaby sprzeczna z zapisami planu.

Tymczasem, plan ma być uchwalony już w czwartek. Ratusz zrezygnował z ponownego wykładania jego projektu do publicznego wglądu.

– Uwagi, które zostały zgłoszone nie miały większego wpływu na kształt planu, dlatego zdecydowaliśmy, że nie będzie ponownego wyłożenia – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta miasta.

Uwag było w sumie ponad 100 i zgłosili je nie tylko przeciwnicy spopielarni. Mieszkańcy okolic ul. Wyzwolenia nie zgadzają się na zapis pozwalający na powiększenie cmentarza. Jako argument podają m.in. obawę przed skażeniem wód podziemnych. – Nie ma takiego ryzyka. Konsultowaliśmy się z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i sanepidem – dodaje Krzyżanowska. Urzędnicy postanowili pozwolić na powiększenie nekropolii.

Magistrat nie uwzględnił też próśb o wykreślenie z projektu planu zapisu o kaplicy ekumenicznej, czyli służącej ludziom wszystkich wyznań, jak i tym niewierzącym. – Uznaliśmy, że kaplica to jedna z kluczowych spraw na cmentarzu – mówi Krzyżanowska.

Magistrat nie zgadza się też na rezygnację z zapisów o wyznaczeniu ul. Kwiatkowskiego. Okoliczni mieszkańcy twierdzą, że droga nie jest im potrzebna, urzędnicy odpowiadają, że ma ona znaczenie dla układu komunikacyjnego miasta.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
user
mosze
ja
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

user
user (13 października 2013 o 14:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nagranie z miejskiego monitoringu brutalnego zabójstwa studenta zobaczcie na retrix.pl/nagraniemonitoring Zastanawiam się jak takie nagranie mogło wyciec z sieci?

Rozwiń
mosze
mosze (13 października 2013 o 12:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Sprzeciwiają się organizacje zydowskie a pod ich naciskiem również prezydent miasta Lublin i ministerstwo kultury.

Ciekawe jak zachowali by się  bracia starsi w wierze gdyby w ich plany budowy w Hajfie czy Jerozolimie  wrtącali swe trzy grosze mieszkańcy znad Wisły.

Największe miasto po prawej stronie Wisły wielkości prawie Izraela a bez spalarni.

Dziwimy się potem że Polacy nerwowo reagują na takie zachowania i potem uważani są za antysemitów a to jest reakcja na ich akcję.

Rozwiń
ja
ja (13 października 2013 o 09:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W Lublinie nigdy nic nie bedzie...zawsze gdy chce ktos cos wybudowac to zaraz protesty i zaskarzanie projektow. Nasze miasto zdane jest na tytul zadupia. Rozwoj tego miasta jest nierealny...nie mozna nic w tym miescie zrobic...krematorium nie mozna...tor motokrosowy chciano zrobic tez nie mozna...tor na zemborzyckiej slyszalem ze sa protesty...moze zerwijmy asfalt z ulic w calym miescie i bedzie swojsko. Jest za duzo w lublinie choloty ze wsi ktora by chciala przyrode w miescie...chyba te dwa pojecia sa sprzeczne...miasto-przyroda? jesli chce sie zieleni i spokoju to sie nie mieszka w miescie tylko na wsi. 

Rozwiń
user
user (13 października 2013 o 09:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nagranie z miejskiego monitoringu brutalnego zabójstwa studenta zobaczcie na retrix.pl/nagraniemonitoring Zastanawiam się jak takie nagranie mogło wyciec z sieci?

Rozwiń
yzbuj
yzbuj (12 października 2013 o 22:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Moim skromnym zdaniem aluzja spopielarni zwłok dla tutejszego cmentarza z hitlerowskim krematorium to bez mała bezmyślne nadużycie ... spopielanie zwłok jest jedną z metod pochówku, z założeniem całego naleznego szacunku dla zmarłej osoby, nie mające nic wspólnego z pozbywaniem się "truchła" za jakie hitlerowcy uważali zmarłych więźniów chcąc się pozbyć ich ciał. Hitlerowcy - nie zapominajmy - również grzebali ciała na majdanku (rowy za mauzoleum) to czy idąc tą logiką mamy zakazać pochówku zmarłych bo Niemcy tez to robili??? Ludzie zacznijmy trochę myśleć a nie popadać w paranoję

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!