piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Co dalej z ul. 1 Maja? Porozmawiają przy okrągłym stole

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 kwietnia 2013, 16:17
Autor: Dominik Smaga

Otwarta ul. 1 Maja to szansa na większe zyski <br />
– uważają przedsiębiorcy. <br />
Nie chcemy hałasu i spal
Otwarta ul. 1 Maja to szansa na większe zyski
– uważają przedsiębiorcy.
Nie chcemy hałasu i spal

Przedsiębiorcy chcą przywrócenia ruchu autobusów, mieszkańcy są przeciwni. O przyszłości ul. 1 Maja zadecydują konsultacje Ratusza ze wszystkimi zainteresowanymi.

Koncepcję zakładającą otwarcie dla ruchu ul. 1 Maja złożyło stowarzyszenie Lubelskie Forum Rozwoju. Dokument trafił do Zarządu Dróg i Mostów. Stowarzyszenie chce, żeby miasto zrezygnowało z planów przebudowy ronda na Klinie, mimo że magistrat ma już do takiej przebudowy komplet projektów i pozwoleń. Projekt ten zakłada definitywne odcięcie ul. 1 Maja od ronda. I właśnie to nie podoba się działaczom Forum Rozwoju Lublina.

– Przeprowadzenie przebudowy ronda Lubelskiego Lipca '80 według obecnych planów będzie skutkować postępującym regresem okolicy z uwagi na dalsze zamknięcie komunikacyjne – napisali wspólnie Daniel Stelmasiewicz i Krzysztof Niećko z FRL we wniosku do Zarządu Dróg i Mostów. Chcą, by na odcinek między rondem a placem Bychawskim wróciła komunikacja miejska skierowana kilka lat temu na równoległą ul. Lubelskiego Lipca '80.

Wniosek poparło 59 przedsiębiorców działających przy ul. 1 Maja. Ale zaprotestowali mieszkańcy tej ulicy, którzy wolą, by rondo zostało przebudowane. – Wiele lat zmagaliśmy się z hukiem, drżącymi ścianami i szybami, wiecznym kurzem, brudem. Dziś większość może spokojnie otworzyć okna – mówi Czytelniczka z ul. 1 Maja. – Kto będzie pilnował, aby ruch na ulicy obejmował tylko komunikację miejską, ruch rowerowy i pojazdy mieszkańców?

Po liście od mieszkańców magistrat zapowiedział, że zorganizuje "okrągły stół” w sprawie przyszłości ulicy. – Tak trzeba będzie zrobić. Spotkamy się z Forum Rozwoju Lublina, mieszkańcami i projektantem, który wykonał dla nas dokumentację do przebudowy ronda na Klinie – informuje Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

Z gotową dokumentacją miasto miało niebawem ogłaszać przetarg na wykonanie robót, ale plany zostały odłożone na później. Na wniosek prezydenta radni zatwierdzili przesunięcie na inne cel 19 mln zł, czyli niemal całej kwoty, która w tegorocznym planie wydatków miasta była przeznaczona na to rondo. Ratusz tłumaczył to koniecznością zdobycia dodatkowych pieniędzy na remonty zniszczonych przez zimę ulic.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Cancer
Zdziwony
czytelnik
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Cancer
Cancer (2 kwietnia 2013 o 14:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przepisy dotyczące rozwiązań drogowych są obligatoryjne i nie podlegają zasadom demokracji. Istotą jest bezpieczeństwo ruchu.
Mówi się o wyludnianiu Polski, a przecież rok w rok ginie na naszych drogach tyle ludzi ile liczy sobie m. Bychawa. Straszne.
Bohomaz skrzyżowania jakie proponują zwolennicy otwarcia ul 1-go Maja od strony "klina" jest poniżej wszelkiej krytyki i wszystkie stoły czy to okrągłe, czy kwadratowe będą tylko zbędnym biciem piany. Sprawę należy uciąć krótko. Wielka szkoda tylko, że każda zmiana polityczna obsady Ratusza powoduje także zmiany w polityce inwestycyjnej i take np. "saksofony" funkcjonują później latami powodując ferment z jakim mamy do czynienia ostatnio.
Rozwiń
Zdziwony
Zdziwony (2 kwietnia 2013 o 11:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A czemu dziennik nie napisał, że ponowne włączenie 1 Maja do ruchu jest nie zgodne z obowiązującymi przepisami o ruchu drogowym? Już widzę jak cały ruch na Trasie Zielonej w kierunku ronda na klinie stoi, bo trzeba będzie wpuścić autobus czy trolejbus na trasę. Pytanie, to ile bedzie trzeba wybudować świateł aby to wszystko zgrać? A skąd pieniądze na to wszystko? A kto zwróci pieniądze, za wykonaną dokumentację?
Rozwiń
czytelnik
czytelnik (2 kwietnia 2013 o 11:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czytam, czytam i czegoś tutaj nie rozumiem. Czy ktoś był ostatnio na 1 Maja, widział jak ta ulica wygląda? Tutaj potrzeba grubych nakładów pieniężnych by wprowadzić koncepcję Forum. Nowe chodniki, nowy asfalt, ścieżka rowerowa (jestem za) , ponowne przebudowanie Placu Bychawskiego - bo 1 Maja ma być otwarte od dworca aż do Klina. Na przebudowę ronda pieniędzy nie ma, a na remont 1 Maja są? W obecnej sytuacji kiedy budżet Lublina świeci pustkami, uważam że ani jedno ani drugie nie ma szans. No chyba że przedsiębiorcy wyłożą grube pieniądze na remont i rewitalizację ulicy.
Rozwiń
Mieszkanien
Mieszkanien (2 kwietnia 2013 o 11:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jestem mieszkańcem 1 Maja i nie rozumiem stanowiska przedsiębiorców. Otóż obecnie ulica jest zamknięta tzw. ślepa, potencjalni klienci mają możliwość zaparkowania wzdłuż całej ulicy, przed zamknięciem takiej mozliwości nie było. I nie zgodzę się, że zamknięcie ulicy doprowadziło, iż obroty sklepów zmalały. Jedno przeczy drugiemu. Poza tym proszę spojrzeć, co owe sklepy proponują...... bo wedle mojej oceny nic. Niestety, ale "dzięki" galeriom małe sklepy nie mają szans.
Jeszcze jedno, w takim razie pytam po co była budowa Trasy Zielonej???
I w zupełności zgadzam się z wypowiedzią Mieszkanki. Jako mieszkaniec czekam na spotkanie przy "okrągłym stole".
Rozwiń
endrju
endrju (2 kwietnia 2013 o 10:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proponuję, żeby ul. 1-go Maja była jednokierunkowa od Kunickiego do Trasy Zielonej
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!