niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

„Co portret funkcjonariusza Kościoła katolickiego robi na ścianie Urzędu Miasta?”. Chodzi o Jana Pawła II

Dodano: 24 kwietnia 2017, 17:11
Autor: Domnik Smaga

Portret Jana Pawła II został już zdjęty z Ratusza.
Portret Jana Pawła II został już zdjęty z Ratusza. (fot. Domnik Smaga)

Usunięcia portretu Jana Pawła II z elewacji lubelskiego Ratusza zażądała od władz miasta fundacja Wolność od Religii, namawiając swoich sympatyków do tego, żeby w tej sprawie słali listy do prezydenta miasta. Portret zdjęto, ale nie przez protesty

„Co portret funkcjonariusza Kościoła katolickiego robi na ścianie Urzędu Miasta?” – takie pytanie jako pierwsza postawiła prezydentowi Katarzyna Hołda, pracownica Centrum Kultury. Oburzyło ją to, że na Ratuszu zawisł portret Jana Pawła II. Jego podobizna jest tutaj wywieszana podczas kolejnych rocznic śmierci papieża, któremu w 1997 r. Rada Miasta nadała honorowe obywatelstwo Lublina. Obecność portretu nie budziła protestów, aż do teraz.

Lubelska artystka postanowiła napisać list do prezydenta Lublina, pytając m.in. o to, jak portret papieża ma się do „zasady świeckości urzędów publicznych” i jaki komunikat władze „chcą w ten sposób wysłać lublinianom-ateistom i lublinianom-innowiercom”.

Swój list Katarzyna Hołda upubliczniła w internecie. Do wysyłania kolejnych takich listów zachęcała w internecie lubelska fundacja Wolność od Religii. Udostępniła nawet gotowy wzór pisma. – Łącznie wpłynęły w tej sprawie cztery listy – stwierdza Joanna Bobowska z Urzędu Miasta.

Portret Jana Pawła II został już zdjęty z Ratusza. – Po prostu był wywieszony na określony czas – tłumaczy Bobowska i dodaje, że podobiznę papieża powieszono właśnie dlatego, że jest honorowym obywatelem Lublina. – W ubiegłym roku na elewacji Ratusza w podobny sposób został umieszczony banner z nazwiskiem ojca Huberta Czumy, któremu było nadawane honorowe obywatelstwo, a także lista z nazwiskami pozostałych honorowych obywateli.

Fundacja namawiająca do wysyłania listów do prezydenta wypomina mu również to, że w 2015 r. objął honorowy patronat nad festiwalem organizowanym przez jedną z parafii i że w tym samym roku otwierał filię biblioteki „w asyście przedstawicieli związków wyznaniowych”.

Nieco inne dylematy z pogranicza religii i władzy miał ostatnio miejski radny Piotr Popiel (PiS), który publicznie pytał prezydenta, dlaczego miasto dofinansowało Festiwal Kultury Buddyjskiej. Impreza kosztowała 14 tys. zł, Ratusz dołożył 1 tys. – Chciałbym zapytać o cel – dociekał radny na marcowym posiedzeniu. Zastępca prezydenta odpisał mu, że pieniądze przyznano w konkursie, w którym dzielono dotacje do wydarzeń kulturalnych. W ofercie złożonej na ten konkurs była mowa m.in. o utrwaleniu wizerunku Lublina, jako miasta otwartego na dialog międzykulturowy.

SONDA
Liczba głosów: 1248

Co sądzisz o portrecie Jana Pawła II na ratuszu?

48.88 %
Nie przeszkadza mi
51.12 %
Nie powinien tam wisieć
Czytaj więcej o: Lublin ratusz Jan Paweł II
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(82) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 kwietnia 2017 o 07:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Widzicie wyniki sondy? I nic, żadnych refleksji? Dlaczego tak się dzieje? To między innymi przez wasze nienawistne komentarze. Tak to jest, jak obraz na ścianie ważniejszy od nauki JPII... To przez was ludzie odchodzą od kościoła. Kijem nie zapędzisz. Oczywiście podejmujecie próby sankcji społeczno-ekonomicznych, ale pamiętajcie, że efekt będzie odwrotny
Rozwiń
Gość
Gość (26 kwietnia 2017 o 02:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech ta cpunka sie nie osmiesza ,bo w ten sposob sie nie wylansuje.Ja wiem jak marnotrawia pieniadze panstwowe na imprezach pseudokulturalnych.Niech sie wezme za ciezka prace to sie odechce szczekania tylko zjesc ,wykasztanic sie i spac.Zenada osobiscie ja wysmieje.
Rozwiń
Gość
Gość (25 kwietnia 2017 o 17:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
K. Hołoda Jana Pawła II nazywa funkcjonariuszem. Siebie pewnie zaliczy do wielkich patriotów- walczących o wolność.....od.....religii. Przepraszam innych mundurowych, ale dzisiaj słowo "funkcjonariusz" kojarzy mi się z PRL-em i III RP (bolki i ich prowadzący). Po ankiecie widać jak niby "błacha" (nie dla każdego) sprawa dzieli społeczeństwo i to ma być szerzenie kultury?. No cóż takie ck trzeba omijać z daleka-ono nie jest dla katolików.
Rozwiń
Gość
Gość (25 kwietnia 2017 o 16:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za każdym razem zastanawia mnie, dlaczego hasła pt. "wolność od religii" są równoznaczne z zakazem religii... To czym jest ta wolność, skoro jednocześnie ogranicza i zakazuje, obraża innych i i nie daje prawa do bycia wolnym (np. w swojej wierze). A czepianie się obrazu Jana Pawła II, bo to "funkcjonariusz kościelny" jest śmieszne. Czy pani Artystka nie wie i nie pamięta z historii, że jest to jeden z największych Polaków, znany na wszystkich krańcach świata, podróżnik, wybitny filozof, etyk, teolog, pisarz i poeta, profesor jednej z najsłynniejszych Polskich uczelni, mający ogromny wkład w upadek komunizmu i dialog pomiędzy zwaśnionymi narodami, zapamiętany na kartach historii niejednego kraju i dla bardzo bardzo wielu po prostu dobry człowiek będący wzorem do naśladowania i to NIE TYLKO dla chrześcijan, czy wyznawców jakiejkolwiek religii. Ale pamiętajmy tylko "funkcjonariusz kościelny". Tak. To jest wolność. Taka nowoczesna wolność, która pozwala na wszystko tylko nie (prawdziwą) wolność i otwarty umysł. Wszystko można, tylko nie wierzyć, kierować się wartościami, prowadzić dialog (Ha! Bo kto będzie gadał z moherami i ciemnogrodem?!), pamiętać o najważniejszych ludziach w naszej historii (no chyba, że byli niewierzący, albo się z tym nie obnosili...), czy samodzielnie myśleć.
Rozwiń
KZ NSZZ
KZ NSZZ "S" ORG. (25 kwietnia 2017 o 14:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10 ) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (82)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!