niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

"Niebieski wieloryb" w Lubelskiem. Są pierwsze przypadki morderczej gry

Dodano: 20 marca 2017, 16:00

Ostatnia aktualizacja: 21 marca 2017, 08:59
"Niebieski wieloryb"
"Niebieski wieloryb"

Wytnij sobie na skórze znak wieloryba, skocz z wysokiego budynku, odbierz sobie życie – m.in. takie zadania otrzymują do wykonania dzieci, które zostały wciągnięte w internetową grę „Niebieski wieloryb”. Wszystko wskazuje na to, że jej ofiarami padło już troje uczniów jednej z podstawówek w powiecie kraśnickim.

Na razie władze oświatowe nie podają, o jaką miejscowość w pow. kraśnickim chodzi.

– W poniedziałek do gabinetu pielęgniarskiego trafiło tam troje dzieci z zadrapaniami, które mogą wskazywać na to, że mamy do czynienia z „Niebieskim wielorybem” – mówi Eugeniusz Pelak, lubelski wicekurator oświaty. – Ponieważ wszyscy jesteśmy wyczuleni na bieżące wydarzenia związane z tą grą, reakcja w tej sprawie była natychmiastowa – dodaje.

Nieoficjalnie mówi się, że dzieci miały wycięty na skórze kształt wieloryba. W Polsce były też trzy przypadki okaleczenia się młodych mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. Najbardziej jednak niepokoi to, że – jak podała Prokuratura Krajowa – efektem groźnej gry ma być już ponad 200 przypadków śmierci dzieci w Rosji i Wielkiej Brytanii.

Okazuje się, że o problemie wie już wielu rodziców z Lubelszczyzny. – Moja córka chodzi do drugiej klasy szkoły na lubelskim Czechowie. W ubiegłym tygodniu spytała mnie, czy to prawda, że „od niebieskiego wieloryba się umiera”. Pytanie było tak zaskakujące, że zaniepokojona zaczęłam szukać informacji w internecie i dowiedziałam się o grze – mówi pani Agnieszka. – Okazało się, że nawet tak małe dzieci rozmawiają na ten temat w szkolnej świetlicy. Jestem naprawdę przerażona.

„Niebieski wieloryb” to internetowa gra, która rozprzestrzenia się poprzez media społecznościowe oraz internetowe komunikatory. Polega na wykonywaniu przekazywanych przez „opiekuna” 50 poleceń w 50 dni. Z każdym kolejnym krokiem stają się one coraz bardziej niebezpieczne. Pierwsze ograniczają się do nie rozmawiania z nikim przez cały dzień, rysowania wielorybów. Kolejne nakazują oglądanie psychodelicznych filmów i słuchania muzyki przesłanej przez „opiekuna”. Gracze mają też wstawać o świcie i wychodzić na dach lub spacerować po torach, wycinać na ciele kształt wieloryba i symbole f40 i f50. Efekt wyzwań mają fotografować i przekazywać „opiekunowi”. Ostatnim zadaniem jest odebranie sobie życia.

Prokuratura Krajowa poinformowała, że „co najmniej od kilku dni informacje na temat tej gry pojawiają się na polskojęzycznych stronach internetowych” i zaapelowała do wszystkich rodziców i opiekunów dzieci o zwracanie szczególnej uwagi na treści w internecie, z których korzystają ich podopieczni. Śledztwo w sprawie okaleczeń w Zachodniopomorskiem wszczęła zaś Prokuratura Okręgowa w Szczecinie. Prowadzi je pod kątem namawiania do samobójstwa, za co grozi do 5 lat więzienia.

– Wszystkie osoby, które zauważą niepokojące zachowania swoich dzieci w związku z korzystaniem przez nie z gry „Niebieski wieloryb”, proszone są o kontakt z najbliższą jednostką prokuratury lub policji – apelują śledczy.

Prokuratorzy zwrócili się też do Ministerstwa Edukacji Narodowej z prośbą o podjęcie działań prewencyjnych. MEN chce zablokowania stron internetowych, na których znajduje się gra. Do pomocy angażuje też kuratoria oświaty.

– Każda szkoła zobligowana jest do profilaktyki. Kiedyś dotyczyła ona głównie uzależnień od narkotyków i alkoholu, dziś musimy zająć się też niebezpieczeństwami płynącymi z cyberświata – podkreśla lubelska kurator Teresa Misiuk, która wysłała w poniedziałek do szkół na Lubelszczyźnie pismo uczulające dyrektorów i nauczycieli na potencjalne zagrożenia ze strony „Niebieskiego wieloryba”. Kuratorium skontaktowało się także z wszystkimi publicznymi poradniami psychologiczno-pedagogicznymi apelując, żeby ich pracownicy współdziałali w tej sprawie ze szkołami.

Stado wielorybów

Tylko na najpopularniejszym serwisie społecznościowym znajduje się kilkanaście profili o nazwie „Niebieski wieloryb”. Na niektórych z nich nastolatki proszą, żeby skontaktował się z nimi „opiekun”. Na innych moderatorzy zapewniają, że organizują grę, która nie zabija, dlatego wysyłać będą użytkownikom same pozytywne zadania.

Na liście 50 zadań zaleconych do wykonania przez dzieci można znaleźć:

* Wytnij żyletką f50 na twojej ręce i zdjęcie wyślij do opiekuna

* Wstań o 4:20 rano i zobacz psychodeliczne filmiki, które wyśle Ci opiekun

* Potnij sobie ramię wzdłuż swoich żył, nie za głęboko, tylko 3 rany

* Wstań o 4.20 idź na dach (im wyżej tym lepiej)

* Jeśli jesteś gotów, by zostać „wielorybem” wytnij TAK na swojej nodze. Jeśli nie – potnij się wiele razy (ukarz się)

* Idź na szyny kolejowe

* Skocz z wysokiego budynku, odbierz sobie życie.

Niebieski wieloryb. Śmiertelnie niebezpieczna gra dla dzieci

WIDEO

Wideo: Dzień Dobry TVN / x-news

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(64) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 marca 2017 o 17:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Będzie nominacja do nagrody Darwina. Widać dzieciaki nam skretyniały od amerykanskich bajek, w ktorych często pojawia się... proszę nie naśladować w domu! Dziwne, że w dziecinstwie nikt nie naśladował Wilka z zająca? Obecnie gimbusy nie naśladowalyby Zajca :(
Rozwiń
Gość
Gość (22 marca 2017 o 19:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Debilizm i tyle mam do powiedzenia. Chory świat i chore te dzieci . Jak można dac się manipulować jakiemuś debilowi z sieci ???? Dokąd ten świat zmierza ? Dokąd ????
Rozwiń
Gość
Gość (22 marca 2017 o 18:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Selekcja naturalna?
Rozwiń
Gość
Gość (22 marca 2017 o 15:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fajne
Rozwiń
Gość
Gość (22 marca 2017 o 08:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie oddalają się od Boga,od wartości. W końcu widzą beznadzieję i są gotowi ''na wszystko ''... Szatan jest podstępny.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (64)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!