wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Co w 7 lat zbudują i wyremontują

  Edytuj ten wpis
Autor: Dominik Smaga

Tylko kilka małych zmian wprowadził prezydent do listy kluczowych inwestycji. To m.in. fundusze na budowę szkoły dla Sławina

i przyspieszenie remontu ulicy Głuskiej. Nie zmienił się natomiast termin rozpoczęcia budowy basenu olimpijskiego, czy robót przy przedłużeniu ul. Roztocze. Te prace zaczną się dopiero po 2015 roku.

To już drugie podejście do uchwalenia Wieloletniego Planu Inwestycyjnego (WPI). Prezydent Adam Wasilewski składał już projekt uchwały w tej sprawie na poprzednią sesję Rady Miasta, 25 września.

Ale radni nie zostawili na dokumencie suchej nitki: PiS twierdził, że plan jest zbyt szczegółowy; SdPl, że za mało obszerny, a PO chciała poprawek. Prezydent wycofał projekt. Teraz, po zmianach złożył go ponownie.

A zmiany nie są duże. Największą z nich jest zarezerwowanie 15 mln zł na budowę podstawówki dla dzielnic Sławin i Szerokie. Szkoła ma powstać w latach 2014-2015 r. W planie pojawiła się budowa wodociągu w rejonie ul. Mełgiewskiej za przejazdem kolejowym.

Sieć ma być gotowa do 2010 r., a Ratusz rezerwuje na nią 100 tys. zł. Po niedawnych protestach mieszkańców Ratusz przyspiesza przebudowę ul. Głuskiej od mostu do granic miasta. Prace miały się zakończyć dopiero w 2015 r., ale termin przesunięto na 2011 r.

O dwa lata, z 2010 r. na 2012 r. prezydent przekłada ukończenie przebudowy 300-metrowego odcinka ul. Doświadczalnej między Jagiełły, a Witosa. Wasilewski uznał, że urządzenie nowego pl. Teatralnego, który ma powstać obok Teatru w Budowie nie jest sprawą aż tak pilną. Plac miał być gotowy w 2012 r., prezydent przesunął termin na 2014 r. O 12 mln zł w górę Ratusz skorygował koszty budowy drogi dojazdowej do węzła obwodnicy w Jakubowicach.

Reszta pozostaje bez zmian. Oto niektóre pozycje: 27 mln zł pójdzie na przedłużenie al. Solidarności, czyli drogi dojazdowej do obwodnicy. Cała inwestycja pochłonie 190 mln zł. O ile uda się znaleźć brakujące 163 mln zł, droga będzie gotowa w 2014 r.

W 2010 r. powinna być gotowa Krańcowa od Długiej do Kunickiego. W 2010 r. ma powstać nowy odcinek ul. Grygowej od Witosa do Drogi Męczenników Majdanka. Ale pod warunkiem, że dostaniemy kasę z unii.

Do 2015 r. dostaniemy zaledwie 25 km z planowanych do 2020 r. 75 km nowych ścieżek rowerowych. 63 mln zł trafi na udziały w spółce Port Lotniczy Lublin, 60 mln zł na drogi i sieci w strefie ekonomicznej.

W przyszłym roku ma powstać tor rowerowy przy Janowskiej, dom opieki przy Opalowej i nowa noclegownia dla bezdomnych. Do 2011 r. przy Wolskiej stanie przedszkole ze żłobkiem.

Wtedy też kosztem 10 mln zł przebudowany ma być stadion przy Kresowej, na który przeniosą się rozgrywki w trakcie budowy nowego obiektu przy Al. Zygmuntowskich. Ta ostatnia inwestycja ma się zakończyć w 2013 r.

Na remont pl. Litewskiego poczekamy do 2014 r., a na nowe alejki w Ogrodzie Saskim do 2010 r. Tylko od unijnej dotacji zależy to, czy do 2015 r. miasto zdąży z projektem zakupu 100 autobusów, 70 trolejbusów i budową nowej zajezdni.

Poza rok 2015 miasto odkłada budowę 50-metrowego basenu, pływalni dla gimnazjum z Maszynowej i dla szkół przy ul. Roztocze, przedłużenie ul. Roztocze do ul. Jana Pawła II, przebudowę al. Kraśnickiej od Roztocza do granic miasta i przebudowę ul. Choiny od pętli autobusowej do granicy Lublina.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~kkk~
Tomasz
szurix
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~kkk~
~kkk~ (12 czerwca 2009 o 12:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Wtedy też kosztem 10 mln zł przebudowany ma być stadion przy Kresowej, na który przeniosą się rozgrywki w trakcie budowy nowego obiektu przy Al. Zygmuntowskich. Ta ostatnia inwestycja ma się zakończyć w 2013 r."
Myślałem że powstanie nowy stadion w miejscu cukrowni. coś się zmieniło?
Rozwiń
Tomasz
Tomasz (10 października 2008 o 17:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Wasilewski!!!!

Mam przed sobą ulotkę-gazetkę wyborczą. Wielki tytuł na pierwszej stronie "Razem stworzymy nowoczesne miasto", na czwartej czytamy o infrastrukturze komunikacyjnej "Nowy Lublin będzie miastem dynamicznie rozwijającym się. Do tego potrzebny jest sprawny i nowoczesny system komunikacyjny, system odpowiadający potrzebom mieszkańców, system, który napędza, a nie utrudnia rozwój miasta".
Więc Panie Prezydencie proszę mi odpowiedzieć z łaski swej i powinności na łamach Dziennika Wschodniego na pytania jakie zadaję.

Na ile zdezelowany płot boiska szkolnego na ul. Poniatowskiego jest potrzebą mieszkańców wzamian szerokiej 4-pasmowej arterii łączącej pólnoc z południem miasta?
Jaka jest potrzeba mieszkańców Lublina na istnienie przeraźliwie szpecącej budowli u zbiegu Racławickich i Poniatowskiego, dzięki wyburzeniu której możnaby poszerzyć Poniatowskiego (nawet nie robiąc tunelu) i puścić tamtędy ruch uliczny.
W jaki to sposób zakorkowane non stop ulice Sowińskiego, Filaretów, Głęboka napędzają rozwój miasta?

Panie Prezydencie to są pytania do Pana odnośnie obietnic. Przejazd z Czechowa na Czuby to w korkach 45 minut. Na ul. Weteranów znajduje się stacja Pogotowia Ratunkowego. Zastanawiam się ilu ludzi zmarło tylko w czasie Pana kadencji z racji tego, że pogotowie przyjechało o kilka minut za późno.

Jesteś Pan oszustem - oszustem jeszcze raz napiszę. Gdzie obiecany tunel pod Racławickimi? Płacę podatki na miasto, głosowałem na Pana, a Pan mnie zwyczajnie oszukał, mnie i tysiące Lublinian. Jesteś pan totalnym nieudacznikiem skoro nie zauważasz Pan rzeczywistych problemów komunikacyjnych miasta. Pańskie działanie to jest skandal nie wiem czy nie większy od Pańskiego poprzednika na tym samym stołku.

Tomasz
Rozwiń
szurix
szurix (10 października 2008 o 13:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przejrzałem cały dokument (jest dostępny na BIP UM Lublin). Ręce opadają. Jest to bardzo mało ambitny plan i nie rozwiązuje (do 2015 roku) problemów komunikacyjnych miasta. Brak tunelu i wiaduktu w ciągu Poniatowskiego - Sowińskiego. Brak przedłużenia Krańcowej do Wrotkowskiej (obiecywane w kampanii wyborczej!). Zadania odkładane na wiele lat... Tłumaczenia brakiem unijnej kasy - szkoda słów. Jakoś deptak się udało zbudować albo Kraśnicką przebudować bez unijnej kasy.
Rozwiń
Student
Student (10 października 2008 o 12:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a co z rozkorkowaniem skrzyżowań filaretów-głęboka-sowińskiego i sowińskiego-al. racławickie?? Czy to nie jest kluczowa inwestycja??!!!
Rozwiń
Dominik Smaga
Dominik Smaga (10 października 2008 o 11:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Witam!

Dziękuję za czujność. W przypadku placu Litewskiego chodzi oczywiście o rok 2014

pozdrawiam

Dominik Smaga
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!