niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Co z budżetem miasta?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 stycznia 2008, 18:34
Autor: Dominik Smaga

Wszystko wskazuje na to, że dziś prezydent znów przegra walkę o uchwalenie budżetu miasta.

Losy uchwały zależą od radnych PiS, bo mają przewagę. Ci czekają z decyzją, na wynik głosowania... w sprawie odwołania marszałka województwa.


Dziś na sesji drugie podejście do budżetu. Uchwała miała być przyjęta w grudniu. Ale wtedy radni PiS żądali kolejnych przerw, czekając na wieści z sejmiku województwa, gdzie ważyły się losy ich partyjnego kolegi, Andrzeja Pruszkowskiego.
Gdy Pruszkowski za sprawą PO stracił fotel przewodniczącego sejmiku, miejscy radni PiS zdjęli projekt budżetu z porządku obrad. Problemów z tym nie mieli, bo mają w radzie 16 z 31 głosów. Oficjalnie mówili o swych zastrzeżeniach do projektu, choć wcześniej, w komisjach rady, nie głosowali przeciw prezydenckiemu budżetowi.

Odwołanie Pruszkowskiego przekreśliło koalicji PiS-PO w sejmiku, a analogiczne "małżeństwo” w Ratuszu oparte było na tej samej umowie koalicyjnej. Mimo to PiS twierdził, że jest gotów rozmawiać o poparciu projektu z prezydentem z PO.

Rozmowy nie przyniosły porozumienia. - Wciąż mamy wiele uwag - stwierdził Piotr Kowalczyk, szef klubu PiS, pytając m.in. o to skąd prezydent weźmie pieniądze na podwyżki dla nauczycieli. Jego klubowi koledzy chcą, by prezydent poprawił swój projekt. - Nie będzie żadnej autopoprawki - zapowiada jednak Adam Wasilewski, prezydent miasta.

Niespodziewanie do krytyków dołączyli dwaj radni PO: Marcin Nowak i Michał Widomski. Na wtorkowym posiedzeniu Komisji Budżetowo-Ekonomicznej Rady Miasta poparli wystąpienie do prezydenta o wycofanie projektu z obrad.

Co będzie dalej? W Ratuszu mało kto wierzy, że PiS zagłosuje dziś za budżetem, bo radni tej partii będą czekać na poniedziałkową decyzję sejmiku w sprawie odwołania ich kolegi, Jarosława Zdrojkowskiego z funkcji marszałka województwa.

Ponowne wycofanie budżetu z obrad będzie dziś trudne. - Potrzeba do tego 16 głosów - mówi Jacek Zarębski, szef Biura Rady Miasta. Ponieważ radny Piotr Więckowski jest za granicą, PiS-owi zabraknie jednego głosu. W PO raczej go nie znajdzie. - Nie zagłosuję za zdjęciem projektu - mówi Nowak. - Ja też nie - wtóruje mu Widomski. - Na dziś nie mamy takiego zamiaru - zapewnia Monika Wac, radna lewicy.

Radnym PiS pozostaje tylko przerwanie sesji. Praktyka jest taka, że gdy klub o przerwę poprosi, to jest ona zarządzana. A przerwę można zarządzić choćby i do poniedziałku.

Jeśli radni nie uchwalą dziś budżetu prezydent sięgnie po plan awaryjny. - Zwołam nadzwyczajną sesję poświęconą wyłącznie budżetowi i radni będą musieli zająć w tej sprawie stanowisko - mówi Wasilewski.

Ale i ten plan można zablokować. Co prawda sesję trzeba zwołać w ciągu 7 dni od wniosku prezydenta i bez jego zgody nie można zmienić porządku obrad, ale można ja za to przerwać. - Prawo na to pozwala - mówi Zarębski.

Jeśli do końca marca radni nie uchwalą żadnego budżetu, to ustali go zastępczo Regionalna Izba Obrachunkowa. - Ale to może poważnie utrudnić miejskie inwestycje - ostrzega prezydent.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
zosia
szurix
bluebird
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zosia
zosia (24 stycznia 2008 o 16:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czy ważniejsza jest prywata (stanowisko wojewody) czy sprawy całego społeczeństwa.
Wstyd, żeby radni wybrani przez nas czynili wbrew nam. Jak potem można krytykować
Pana Prezydenta skoro wokół ma tylko "warchołów", prywatne rozrachunki a za nic
ma się dobro mieszkańców.
To czy będzie Pan Zdrojewski - ma decydował o naszych inwestycjach? czy to aż
tak wielce zasłużona persona? partyjniactwo jak za PRL - kto nie z Mieciem tego
zmieciem. Zastanówcie się radni Lublina do czego zmierzacie, komu robicie na złość.
Loga partii się zmieniają z wyborów na wybory, obietnice bez pokrycia i wielkie
oszustwo - czy to jest powaga radnego, posła, prezydentów - zastanówcie się,
bo tylko siebie wystawiacie na pierwszy ogień i tego nie zapomną Wam wyborcy.
Rozwiń
szurix
szurix (24 stycznia 2008 o 13:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bluebird napisał:
Niestety PiS ma rację. Budżet na 2008 rok jest skandaliczny ! Odzucono w nim wiele inwestycji juz rozpoczetych co oznacza wprost zmarnotrawienie pieniedzy w "rozgrzebanych" i niedokończonych robotach inwestycyjnych, wydatkowano setki tysiecy na dokumentacje techniczne które za rok beda nieaktualne.


Tak? To dlaczego PiS mówi o tym dopiero teraz? Projekt budżetu jest publicznie dostępny od listopada, opisywały go lokalne gazety. Dlaczego wtedy nie było tych wszystkich zarzutów?
Rozwiń
bluebird
bluebird (24 stycznia 2008 o 08:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niestety PiS ma rację. Budżet na 2008 rok jest skandaliczny ! Odzucono w nim wiele inwestycji juz rozpoczetych co oznacza wprost zmarnotrawienie pieniedzy w "rozgrzebanych" i niedokończonych robotach inwestycyjnych, wydatkowano setki tysiecy na dokumentacje techniczne które za rok beda nieaktualne. co wiecej Prezydent z PO nie ma argumentów na obrone swojej wiarygodnosci, bo zeszloroczny budzet w pozycji inwestycje wykonala w 46% TO NAJGORSZE WYKONANIE BUDZETU OD 1990 ROKU !!!!!!!!!!!!!!! NIEZALEZNIE JAKA OPCJA RZADZIŁA !!!!!!! A PRZECIEZ BUDŻETY TEŻ PRZYJMOWANO PO POPRZEDNIKACH !!!!! By nie byc gołoslownym, propozycje PO i Wasilewskiego to BRAK INWESTYCJI dla -CZUBÓW, CZCHOWA I KALINOWSZCZYZNY !!!!! Głosujcie dalej na "przypadkowych" ludzi PO, albo "klaunów pryciarzy".
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!