czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Co z remontem cmentarza żydowskiego? Zdecydują radni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 sierpnia 2010, 20:04

Na cmentarzu żydowskim przy ul. Walecznych zorganizują zajęcia dla uczniów. A pieniędzy na remont kirkutu na Kalinowszczyźnie chcą szukać w UE. Fundacja Chrońmy Cmentarze Żydowskie w Lublinie ma plany jak opiekować się tymi miejscami.

– Renowacji należy poddać cmentarz przy ul. Kalinowszczyzna, mur wokół nekropolii nie był konserwowany przez ponad 50 lat – mówi Szymon Bakalczuk, prezes Fundacji Chrońmy Cmentarze Żydowskie w Lublinie.

Organizacja powstała wiosną tego roku. Po kilku miesiącach przygotowań teraz zaczyna realizować pierwsze projekty. – Przygotowujemy ekspertyzę techniczną renowacji muru kirkutu na Kalinowszczyźnie, powinna być gotowa na przełomie października i listopada – dodaje.

Dokument będzie podstawą do rozpoczęcia remontu. Prace będą musiały być prowadzone w szczególny sposób. – Cmentarze żydowskie mają swoje własne prawa. To jak może wyglądać remont, co może być odnawiane a co nie – określa komisja religijna, która działa przy Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie – zaznacza Szymon Bukalczuk. Podczas prac nie będą np. mogły być wyrywane drzewa z korzeniami.

Na dodatek remont muru będzie droższy niż renowacja zwykłego ogrodzenia z cegieł. – Tutaj trzeba będzie użyć specjalnych cegieł, zwykłe nie wchodzą w grę – dodaje. Prace mogą pochłonąć nawet dwa miliony zł. Gdzie znaleźć tak duże pieniądze? Fundacja chce szukać wsparcia w organizacjach żydowskich z całego świata. W znalezieniu pieniędzy mogą jej pomóc także lubelscy radni.

Podczas wrześniowej sesji Rady Miasta będą zastanawiać się, czy poszerzyć program rewitalizacji miasta o obiekty związane z kulturą żydowską. Jeśli poprą proponowane zmiany to fundacja będzie mogła starać się o środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego. – W październiku będzie ogłoszony konkurs na rewitalizację terenów zniszczonych, a na początku przyszłego roku mogą być podpisywane pierwsze umowy – mówi Adrianna Iwan z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Fundacja chce także zorganizować ośrodek edukacyjny dotyczący historii lubelskich Żydów. – Powstanie w budynku przy cmentarzu na ul. Walecznych. Miejsce byłoby otwarte dla uczniów z Lublina – tłumaczy Bukalczuk. Fundacja planuje, że otworzy ośrodek na przełomie tego i przyszłego roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Icek Cukierman
I.Z
...
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Icek Cukierman
Icek Cukierman (18 sierpnia 2010 o 17:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli tam są chowani zmarli żydzi - to miasto miało by obowiązek łożyć środki finansowe.
Jeśli nie, to dlaczego radni nie dołożą się najpierw do remontu cmentarza mariawitów na Bazylianówce?
Rozwiń
I.Z
I.Z (18 sierpnia 2010 o 15:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobrze, że Izrael remontuje groby swoich rodaków.
Rozwiń
...
... (18 sierpnia 2010 o 13:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mysle ze Zydzi z Izraela powinni sponsorowac odbudowe tego cmentarza a nie my
Rozwiń
ric
ric (18 sierpnia 2010 o 13:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czy na zdjęciu to są lubelscy Radni?
Rozwiń
rodak
rodak (18 sierpnia 2010 o 12:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Myśląc' date='18 sierpień 2010 - 10:52 ' timestamp='1282121542' post='331310']
Nie prawda kwita nie będziemy ! bo w kwestii Jesziwy żydzi ponownie oszukali i poprzez naciski amerykanów zmusili do wypłaty odszkodowania i do tej pory nie rozliczyli się z tych pieniędzy ! ,ale to jedna sprawa inna rzecz to jeśli chcą remontować to niech to robią za własne pieniądze co daję pod rozwagę radnym jako że w tym mieście jest wiele inwestycji ważniejszych jak cmentarz !Zresztą skoro katolicy są obciążani za utrzymanie kilku cmentarzy poprzez księży a ci obciążają swoich wiernych to nie widzę podstaw by w tym przypadku miało być inaczej no i dlaczego my obywatele tego miasta mamy płacić za remont żydowskiego cmentarza ?
[/quote]
26.10.2008 r o godz 22.50 w TVP-info byl transmitowany reportaż nagrany przez żydowskich dziennikarzy,co zrobiła
żydowska finansjera z Wall Street z odszkodowaniami dla poszkodowanych w "holokauście" żydów.
Dopełniła tragizmu informacja opublikowana w Poczta o2 z dnia 07.08.2009 gdzie napisano jak się obchodzą z ocalałymi ofiarami II Wojny Światowej w żydowskich szpitalach w Rehowot i Gederze.To plemię wystrugało krzyż i nigdy nie przestało nim się posługiwać. W ich głowach nie ma rozumu tylko pieniądz i pewnie dlatego tak skrzętnie zakrywają te"skarbonki" myckami albo futrzanymi czapami.(ale to już dygresja)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!