środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Co ze skwerem przy ul. Walecznych? Dyskusja w poniedziałek

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 marca 2012, 18:33

4 lutego z tego terenu wycięto kilkadziesiąt drzew (Jacek Świerczyński / Archiwum)
4 lutego z tego terenu wycięto kilkadziesiąt drzew (Jacek Świerczyński / Archiwum)

W poniedziałek publiczna dyskusja na temat planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu, który jest ostatnio najbardziej spornym placem w mieście. Każde słowo, które padnie na spotkaniu, trafi do prezydenta miasta.

Teren u zbiegu ul. Walecznych i Unickiej był kiedyś cmentarzem. Teraz należy do Parafii Prawosławnej. Wiosną poprzedniego roku pojawiły się informacje, że w tym miejscu ma stanąć supermarket. Mieszkańcy się temu sprzeciwili, a budowę supermarketu tymczasowo wstrzymała decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków.

W końcu władze miasta uznały, że dla dawnego cmentarza trzeba uchwalić taki plan zagospodarowania terenu, który uniemożliwi budowę. Ale inwestor się nie poddaje. 4 lutego z tego terenu wycięto kilkadziesiąt drzew.

O sprawie wie nawet prokuratura, bo urzędnik wydał zgodę na wycinkę, ostatniego dnia swojej pracy, powołując się na fikcyjną wizję lokalną terenu.

Nowy plan ma uniemożliwić zabudowanie tego terenu.

– Dyskusja publiczna kończy etap wykładania planu do wglądu – mówi Elżbieta Matuszak, dyrektor miejskiego Wydziału Planowania. – Na dyskusję mogą przyjść wszyscy zainteresowani wysłuchaniem lub wzięciem aktywnego udziału w obradach.

Dyskusja w sprawie planu

Spotkanie zacznie się w południe w sali konferencyjnej na 12 piętrze budynku przy ul. Wieniawskiej 14. – Dyskusja będzie protokołowana i nagrywana. Po niej można jeszcze przez dwa tygodnie składać pisemne uwagi do planu zagospodarowania – tłumaczy Matuszak. – Prezydent ma obowiązek rozpatrzenia pisemnego protokołu z dyskusji.

Do tej pory do magistratu trafiały zarówno wnioski w obronie skweru, jak i głosy popierające prowadzenie inwestycji w tym miejscu. Wśród nich były dwa dotyczące likwidacji cmentarza i budowy obiektu handlowo-usługowego. Złożyła je Parafia Prawosławna oraz inwestorzy.

Kiedy plan zagospodarowania przestrzennego może trafić do rady miasta? – Planujemy, że przedstawimy go w kwietniu do uchwalenia – przewiduje Matuszak.

Tymczasem minął już trwający dziewięć miesięcy okres, na który udało się zawiesić postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla tego terenu. Miastu nie udało się wstrzymać procedury na dłużej, czyli aż do czasu wejścia w życie planu zagospodarowania przestrzennego. Postanowienie w tej sprawie unieważniło Samorządowe Kolegium Odwoławcze.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
mieszkaniec Lublina
grazzzyna
historyk
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mieszkaniec Lublina
mieszkaniec Lublina (11 marca 2012 o 14:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Parafia prawoslawna i inwestorzy zlozyli wnioski o likwidacje cmentarza i budowe na nim budynkow uslugowo-handlowych!!!?" Po tej informacji medialnej, prokuratura i sad ma obowiazek wszczac postepowanie z urzedu, w sprawie podejrzenia popelnienia przestepstwa na mocy Art.13 pkt.1 Kodeksu karnego.Artykul ten mowi o zamiarze popelnienia czynu zabronionego,ktory jest realizowany.A tak jest w tym przypadku,bowiem parafia i inwestorzy od 2010 r.skladaja wnioski do Urzedu Miejskiego, majace na celu zniszczenie zabytku, bedacego w ewidencji zabytkow Wojewodzkiego Konserwatora Zabytkow w Lublinie.Co wiecej wywieraja presje na urzednikow Urzedu Miejskiego w Lublinie, by wydawali sprzeczne z prawem decyzje administracyjne,co juz sie stalo w wypadku Wydzialu Ochrony Srodowiska(bezprawne wyciecie 200-300 letniego starodrzewu,wbrew opinii Komisji Ochrony Przyrody przy prezydencie,ktora stwierdzila w pazdzierniku 2011 r., ze zadne drzewo nie powinno byc wyciete a 14 z nich nalezy poddac zabiegom pielegnacyjnym).Obecnie Wydzial Architektury i Budownictwa, dazy do wydania decyzji administracyjnej sprzecznej z prawem tj.pozwolenia na budowe supermarketu, na zabytkowym 200 letnim wielokulturowym cmentarzu!!! WLADZE PUBLICZNE,ZACZNIJCIE SCIGAC PRZESTEPCOW!!!
Rozwiń
grazzzyna
grazzzyna (11 marca 2012 o 14:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='WIK' timestamp='1331411070' post='607986']
Teren cmentarza? Dlaczego więc postawiono na tym terenie blok i garaże? Współczuję mieszkać na cmentarzu.
[/quote]
Budynek mieszkalny wielororodzinny oraz garaże nie stoją (i nigdy nie stały) na terenie dawnych nekropolii.
Sprawdź co mówisz człowieku! I nie kłam!
Rozwiń
historyk
historyk (11 marca 2012 o 14:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy blok Walecznych 4 stoi na cmentarzu ? Cytuje z kwerendy archiwalnej WUOZ w Lublinie,ul.Archidiakonska 4:"W zwiazku z likwidacja struktur kosciola unickiego,w poczatku lat 80 XIX w.,wladze miasta braly pod uwage realizacje w sasiedztwie "starego"cmentarza unickiego - nowego cmentarza - prawoslawnego(pomimo funkcjonowania cmentarza prawoslawnego przy ul.Lipowej w Lublinie).Wyznaczono pod niego teren polozony na polnoc od niego,na gruntach "przynalezacych do parafii greko-unickiej,a nastepnie [po likwidacji struktur kosciola unickiego i przejeciu jego majatku przez Cerkiew Prawoslawna] do parafii prawoslawnej".W wyniku kwerendy nie ustalono czy nowy cmentarz prawoslawny zostal zrealizowany.W 1932 r. zostal opracowany "projekt urzadzenia nowego cmentarza katolickiego w Lublinie"- na terenie po-bazylianskim.Tereny pomiedzy "starym" cmentarzem a nowym cmentarzem katolickim oznaczono jako "sierociniec".Wd ankiety tej nieruchomosci (ul.Unicka 6) opracowanej w 1936 r.wlascicielem jej byl Zarzad Miejski w Lublinie Wydzial Spraw Spolecznych.Znajdowaly sie na nim drewniane baraki dla bezdomnych (wzniesione w 1915 r.).Na tym terenie obecnie zlokalizowane sa garaze i blok mieszkalny.(Kwerenda archiwalna dawny cmentarz przy ul.Unickiej w Lublinie;28 luty 2011 r.)
Rozwiń
grazzzyna
grazzzyna (11 marca 2012 o 14:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Lokolobul387' timestamp='1331416004' post='608011']
Lepiej sami sobie mózgi wyburzcie i zasadzcie w ich miejscu park.Może trochę zmądrzejecie,albo jeszcze bardziej zzieleniejecie.
[/quote]
A lekcje odrobione? Coś widzę, że chyba nie za bardzo...
Rozwiń
grazzzyna
grazzzyna (11 marca 2012 o 14:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='elf' timestamp='1331399092' post='607920']
Takie głupie komentarze to tylko Łosie i Kalinosie piszą !
[/quote]
Masz rację Elfie!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!