piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Co zrobić z chorymi spacerówkami?

  Edytuj ten wpis

Przypomnijmy. Niemiecka fundacja Warentest przebadała 15 popularnych wózków dziecięcych. dostępnych również w Polsce. Aż 10 z 15 spacerówek zawierało szkodliwe, a nawet rakotwórcze substancje.

W materiałach z których wykonano niektóre modele znajdowało się po kilka trucizn.
- Te szkodliwe związki chemiczne wykryto w elementach często dotykanych i lizanych przez dzieci. Chodzi o uchwyty, barierki ochronne i tapicerki wózków - mówi Joanna Wosińska z redakcji "Świata Konsumenta”, gdzie opublikowano wyniki testów.
Po naszych tekstach - w redakcji rozdzwoniły się telefony.
- W rodzinie mamy jeden z wózków, umieszczony na liście. Chodzi o model Chicco CT 0.1. Z tego, co napisaliście, wykryto w nich groźne zmiękczacze. Co należy zrobić z wózkiem? - pyta Radosław Zaleski.

O opinię w tej sprawie poprosiliśmy prof. Michała Pietrusiewicza z Zakładu Chemii Organicznej UMCS, naukowca światowej sławy.
- Radzę zachować spokój. Już 30 lat pracuję z niebezpiecznymi związkami i cieszę się dobrym zdrowiem, a moi starsi koledzy dożyli 90 lat. Związki znalezione w wózkach rzeczywiście są niebezpieczne. Najgroźniejsze są policykliczne węglowodory aromatyczne, uznane za rakotwórcze. Kontakt dziecka z wózkiem jest na tyle krótki, że ryzyko przeniknięcia szkodliwej dawki do jego organizmu jest minimalne. Kto już szkodliwy wózek ma, niekoniecznie musi go wymienić na nowy. Ale kto wózek kupuje - niech zrezygnuje z wózków, które znalazły się na liście - radzi prof. Pietrusiewicz.
Na prośbę Czytelników podajemy pełne wyniki testu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!