sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Co zrobić z mandatem za zdjęcie od Straży Miejskiej? Prokuratura: nie przyjąć

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 sierpnia 2013, 18:51
Autor: Dominik Smaga

W samym tylko Lublinie i tylko w tym roku fotoradar Straży Miejskiej zarejestrował prawie 4100 wykro
W samym tylko Lublinie i tylko w tym roku fotoradar Straży Miejskiej zarejestrował prawie 4100 wykro

Kto ma szansę uniknąć kary za zbyt szybką jazdę uwiecznioną przez fotoradar strażników?
Ci, którzy nie przyjmą mandatu. Może ich wziąć w obronę Prokuratura Generalna.

W samym tylko Lublinie i tylko w tym roku fotoradar Straży Miejskiej zarejestrował prawie 4100 wykroczeń. Na podstawie takich zdjęć straż od początku roku wystawiła już 2744 mandaty na łączną kwotę 441 tys. złotych. Mundurowi wysłali też do sądu 1200 wniosków o ukaranie kierowców.

Czy aby na pewno straż działa legalnie? Prokuratura Generalna nie ma wątpliwości, że straże miejskie i gminne nie mają prawa ścigać tych, których przyłapał stacjonarny fotoradar. Stacjonarny, czyli na maszcie, a takiego właśnie używa lubelska straż. – My uważamy, że mamy odpowiednie uprawnienia – stwierdza Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej Miasta Lublin.

Prokuratura Generalna radzi, by mandatu nie przyjmować. W takich przypadkach straż kieruje do sądu wniosek o ukaranie. A tego, zdaniem Prokuratury Generalnej, nie ma prawa robić.

– Organ ten nie posiada kompetencji do prowadzenia postępowania wyjaśniającego, kierowania wniosku do sądu o ukaranie obwinionego oraz do wnoszenia środków zaskarżenia – informuje Maciej Kujawski z Biura Prokuratora Generalnego.

Nawet jeśli sąd uzna winę kierowcy, nie oznacza to jeszcze przegranej. Kolejnym etapem jest kasacja w Sądzie Najwyższym. Sam kierowca nie może jej złożyć, takie prawo ma rzecznika praw obywatelskich lub Prokuratura Generalna. I to tam należy szukać pomocy.

– Mamy już takie wnioski – przyznaje Kujawski i zapowiada, że PG będzie brać kierowców w obronę i składać takie kasacje z głównym argumentem: strażnicy nie mogli słać do sądu wniosku o ukaranie kierowcy.

Na pomoc Prokuratury Generalnej nie mogą liczyć ci, którzy przyjęli mandat. Nie pozostaje im nic innego, niż sięgnąć do portfela. – Nie jest samoistną podstawą do uchylenia mandatu fakt nałożenia go przez organ nieuprawniony – stwierdza Maciej Kujawski. I wyjaśnia, że liczy się fakt, że kierowca popełnił wykroczenie.

Lubelska straż nie zgadza się z opiniami Prokuratury Generalnej. – To jest jej stanowisko. Sposób naszego działania pozostaje taki sam, jaki był do tej pory – mówi Gogola. I dodaje, że nie ma mowy o rezygnacji z wystawiania mandatów i słania wniosków do sądu. Straż Miejska ma za to odchodzić od umieszczania fotoradaru w masztach na rzecz stawiania go na trójnogu. A takiej metody kontroli nikt już nie kwestionuje.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
przychylny
kino
Robert
(47) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

przychylny
przychylny (28 października 2013 o 14:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Panowie opinia Prokuratora Generalnego, owszem. każdy ma swoje zdanie  ale dopóki trybunał Konstytucyjny nie wyda w tej sprawie decyzji obowiązują dotychczasowe przepisy a tutaj jeszcze jedna opinia tylko że Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.     

http://www.krksmg.pl/msw-stanowisko-departamentu-nadzoru-msw-w-sprawie-uprawnien-strazy-gminnej-miejskiej-do-stacjonarnych-urzadzen-rejestrujacych,848,art.html

Rozwiń
kino
kino (23 sierpnia 2013 o 21:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tanie kino. Kino niekomercyjne. Kino festiwalowe. Klasyka kina  B) 


Dyskusyjny Klub Filmowy 16 - spotkajmy się przed dużym ekranem

https://www.facebook.com/Dkf16

Rozwiń
Robert
Robert (23 sierpnia 2013 o 16:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Proponuję to przeczytać:

http://3obieg.pl/mandat-podetrzyj-sie-wezwaniem

Rozwiń
Kinga
Kinga (23 sierpnia 2013 o 10:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proponuje razem z wnioskiem kasacyjnym do Prok. Generalnej kierować przeciwko funkcjonariuszom Straży Miejskiej zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 261 par. 1 KK, tj. Przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych - wystawiajacych w sposób nieuprawniony mandaty karne z tytułu ujawnionego przez radar stacjonarny wykroczenia drogowego, w wyniku czego zaistniała szkoda dla interesu publicznego i prywatnego.
Rozwiń
Komediant główny
Komediant główny (23 sierpnia 2013 o 09:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A co byście mi zaproponowali jeśli dostałam mandat od straży gminnej, i podany na nim jest zły numer konta bankowego, nie chce go zaakceptować konto internetowe, kasa poczty, PKO?

Pchnij to do tuska.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (47)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!