niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Coraz bliżej konkursu na projekt przebudowy pl. Litewskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 marca 2010, 18:04
Autor: (drs)

Już w kwietniu może zostać ogłoszony konkurs dla architektów, którzy określą, jak powinien się zmienić pl. Litewski – zapowiedział Ratusz. Przebudowa ma być zaprojektowana i prowadzona według najlepszej koncepcji.

Konkurs miał być ogłoszony już wiele miesięcy temu, ale uniemożliwił to protest warszawskiej spółki Prime Property, która jest właścicielem placu przed domem towarowym Sezam. Spółka nie zgadzała się na jeden z zapisów umieszczonych w projekcie wytycznych, których będą musieli się trzymać wszyscy uczestnicy konkursu. Mówił on, że architekci powinni swoją koncepcją objąć również placyk przed Sezamem.

Zastrzeżenia spółki uwzględnił minister kultury, po czym Ratusz wyłączył placyk z obszaru, który ma być objęty koncepcją. To sprawiło jednak, że część dokumentów trzeba było tworzyć od nowa i ponownie uzyskać dla nich akceptację konserwatora zabytków.

Dziś przygotowania do konkursu wyszły na ostatnią prostą. – Postanowienie konserwatora zabytków jest prawomocne – informuje Jacek Gurbiel, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa w Urzędzie Miasta, który wczoraj wydał końcową decyzję o ustaleniu warunków zabudowy. – Teraz czekam na jej uprawomocnienie – dodaje.

Czekać trzeba dwa tygodnie, no tyle czasu na ewentualne odwołania mają właściciele nieruchomości sąsiadujących z placem. Jeśli nikt się nie odwoła, Ratusz będzie mógł bez przeszkód ogłosić konkurs.

Jaki będzie dalszy terminarz? Na tworzenie swoich koncepcji architekci dostaną dwa miesiące, na ich ocenę sąd konkursowy będzie mieć miesiąc. Zwycięska praca może być znana w wakacje. Ratusz zapowiada, że jeśli tak się stanie (a tu także jest ryzyko opóźnień, bo wynik konkursu może być oprotestowany) to jeszcze w tym roku może ruszyć pierwszy etap przebudowy.

– Przedłużenie deptaka do ul. 3 Maja i wyprofilowanie na nowo połączenia ul. 3 Maja z ul. Kołłątaja – wyjaśnia Gurbiel. W tym celu magistrat będzie musiał jeszcze zmienić budżet Lublina, bo w miejskiej kasie nie ma pieniędzy na te roboty.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Big Zbig
Gość
Mario
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Big Zbig
Big Zbig (31 marca 2010 o 21:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość napisał:
mam nadzieje że powstanie tam podziemny parking ! bo jeśli nie, to ta przebudowa ma jakikolwiek sens ? Dwa razy będzie się to robić ? najpierw odnowić potem znowu zniszczyć żeby podziemny wybudować ?

Przecież to taka prosta robota. Jedna kondygnacja podziemna chociaż to przecież wystarczy slupy, strop.
dwie kondygnacje były by lepsze.


Taaa, a jak zaczną budować parking podziemny to pewnie zaraz dokopią się do jakiś monet, garnków, kości itd., więc na budowę wejdą archeolodzy z pędzelkami i na przez 10 lat będziemy mieli w miejscu placu litewskiego wykopaliska.
Rozwiń
Gość
Gość (31 marca 2010 o 20:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mam nadzieje że powstanie tam podziemny parking ! bo jeśli nie, to ta przebudowa ma jakikolwiek sens ? Dwa razy będzie się to robić ? najpierw odnowić potem znowu zniszczyć żeby podziemny wybudować ?

Przecież to taka prosta robota. Jedna kondygnacja podziemna chociaż to przecież wystarczy slupy, strop.
dwie kondygnacje były by lepsze.

nalezałoby uwzglednić obciążenie w czasie imprez masowych na placu itd. Ale przecież dla architektów to pikuś

w Berlinie jak budowali metro to dopiero mieli wyzwania architektoczniczne, ciekawe czy u nas wygra znowu opcja "NIE DA SIę, NIE CHCE SIę, TO SIę NIE PRZełOży na wynik wyborczy itd"

Już czuje ze to sie skonczy jak teatr w budowie itd... szkoda słów !! po prostu szkoda słów !!
Rozwiń
Mario
Mario (31 marca 2010 o 20:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja mimo wszystko chciałbym, żeby te pieniądze przeznaczyć na budowę i modernizację ulic w Lublinie.
Rozwiń
Wieśniak
Wieśniak (31 marca 2010 o 19:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oj t.zw konserwatorzy wojewódzcy od czasu do czasu słyszymy o "działalności" tej kasty. A to garkuchnia koło poczty głównej, a to pomnik Marszałka, a to ciągnący się od x lat konkurs na przebudowę Placu Litewskiego. Aż tu nagle niespodzianka dająca dużo do myślenia: natychmiastowa decyzja w sprawie parkingu na Węglinie przy zruinowanym starym dworku. A dla mnie to sprawa wymagająca natychmiastowego wyjaśnienia. Jeżeli ktoś wygrał przetarg na zakup i odbudowę tego dworku i od lat nić nie robił tylko pognębił degradację to ostatnia decyzja konserwatorów jest zagadkowa. Czy wszyscy czekający na decyzję tej kasty mają takie szczęście jak właściciel zruinowanego dworku na Węglinie. Co na to Pani Gienia z ulicy Spokojnej d. 22 Lipca.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!