Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 września 2011 r.
19:27
Edytuj ten wpis

Coraz więcej obrońców byłego prezesa MPWiK

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 11 A A
Tadeusz Fijałka przez 20 lat kierował miejskimi wodociągami (Archiwum)
Tadeusz Fijałka przez 20 lat kierował miejskimi wodociągami (Archiwum)

Wyjaśnień w sprawie zwolnienia byłego prezesa wodociągów żądają miejscy radni od prezydenta Lublina. Samo zwolnienie nazywają bezprawnym. Za Tadeuszem Fijałką murem stanęło też Lubelskie Forum Pracodawców. A już wkrótce ma zapaść wyrok w tej sprawie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W 2009 r. Tadeusz Fijałka pożegnał się z fotelem prezesa, ale pozostał pracownikiem MPWiK. Magistrat mówił wówczas, że obawia się o losy dużego, współfinansowanego przez Unię Europejską projektu modernizacji sieci wodociągowych i kanalizacji.

W marcu 2001 r. nowy zarząd wręczył byłemu prezesowi wypowiedzenie z pracy. Fijałka był wtedy w okresie ochronnym przed emeryturą. Zarząd twierdził, że nie przeszkadza to w zwolnieniu kogoś, kto firmie szkodzi. I wyciągnął ciężkie działa oskarżając byłego prezesa o niegospodarność. Wskazywał przy tym na nieprawidłowości wytknięte przez Najwyższą Izbę Kontroli.

Na podstawie materiałów NIK zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji skierował sprawę do prokuratury. Ta umorzyła śledztwo, a oczyszczony z podejrzeń były prezes walczy o sprawiedliwość w sądzie pracy.

– Czuję się po prostu źle potraktowany – mówi Tadeusz Fijałka. Wczoraj w obronę wzięli go miejscy radni: Marcin Nowak (PiS) i Zbigniew Jurkowski (PO). Wspólnie złożyli do prezydenta pismo w tej sprawie.

– Fijałka nie został przywrócony do pracy, skutkiem czego pozbawiony jest stałego źródła dochodu – czytamy w liście. Radni domagają się wyciągnięcia konsekwencji wobec obecnego prezesa MPWiK. Niewykluczone, że do tej krytyki dołączą się też inni samorządowcy, bo kwietniową interpelację w sprawie zwolnienia Fijałki podpisało dwunastu radnych.

Ratusz jest ostrożny w komentarzach. – Oczekuję szybkiego rozwiązania tej sprawy przez zarząd MPWiK – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta.

Przywrócenia Fijałki do pracy domagają się też przedsiębiorcy skupieni w Lubelskim Forum Pracodawców. Chcą, by MPWiK określił, jak zamierza zrekompensować straty byłemu prezesowi wodociągów.

– Naszym zdaniem ta sprawa to prowokacja. Razi nas brak poszanowania pracownika z takim zasługami dla firmy i miasta – mówi Grzegorz Dębiec, prezes LFP. – Dziś MPWiK przedłuża postępowanie w sądzie pracy, a poszkodowany został sam. Nie można tak traktować człowieka, który stworzył wzorcową firmę, a fałszywe oskarżenia przypłacił własnym zdrowiem.

Sądowa rozprawa dotycząca zwolnienia Fijałki ma się odbyć jeszcze w tym miesiącu. (jsz, mb)

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
WuJo / 18 września 2011 o 10:36
Czy przymierający głodem prezes nie osiągnął już wieku emerytalnego?
Avatar
misiek / 18 września 2011 o 08:52
zamiast przywracać do pełnienia wysokiego urzędu wystarczy go B E A T Y F I K O W A Ć
Avatar
frank / 17 września 2011 o 22:59
"Fałszywe oskarżenia przypłacił własnym zdrowiem" - myślę że wybujałe ambicje pana F. w przeszłości znacznie bardziej odbiły się na jego zdrowiu, zwłaszcza psychicznym.
"Przywrócenia Fijałki do pracy domagają się też przedsiębiorcy skupieni w Lubelskim Forum Pracodawców" - no pewnie, że tak. Pan F. przez lata był ich prezesikiem, więc jakże by mieli nie bronić swojego koleżki. Zresztą to taki paradoks, jak dla mnie - gość, który nie był pracodawcą, był prezesem pracodawców.
"Grzegorz Dębiec, prezes LFP" - czy sekretarka pana F., kiedy był prezesem MPWiK, nie nazywała się Ewa Dębiec ? Cóż za zbieżność nazwisk, nieprzypadkowa niestety.

Owszem, zwolnili go w okresie ochronnym i z tego nie bardzo jest się jak wytłumaczyć. Ale niech nie robią z niego takiego męczennika, który przymiera głodem bo nie ma dochodu.
"Fałszywe oskarżenia przypłacił własnym zdrowiem" - myślę że wybujałe ambicje pana F. w przeszłości znacznie bardziej odbiły się na jego zdrowiu, zwłaszcza psychicznym.
"Przywrócenia Fijałki do pracy domagają się też przedsiębiorcy skupieni w Lubelskim Forum Pracodawców" - no pewnie, że tak. Pan F. przez lata był ich prezesikiem, więc jakże by mieli nie bronić swojego koleżki. Zresztą to taki paradoks, jak dla mnie - gość, który nie był pracodawcą, był prezesem pracodawców.
"Grzegorz Dębiec, prezes LFP... rozwiń
Avatar
obserwator / 17 września 2011 o 21:32
czy te osoby co piszą powyższe opinie negatywne czasem nie byli przyjmowani za czasów p. Fijałki i chołubili go a obecnie piszą to co im się podstawia?
Czy po odejściu radni nie podwyższali opłat za wodę i ścieki?
Trochę obektywizmu
Avatar
Misiekowac / 17 września 2011 o 20:32
Ta i co znowu ma brać 20 tyś, za nic nie robienie ?? Bo tyle chyba wynosiła jego pensja prezesa czy tam coś koło tego, która dostawał nawet będąc na zwolnieniu lekarskim co było kolejnym wybiegiem Pana F. Widać, że idą wybory.
Avatar
kazio / 17 września 2011 o 20:12
czy miał obiecane dożywocie w MPWIK? Pora wziąć się za pracę jak całe Zycie się "działało"
Avatar
lublinianin / 17 września 2011 o 20:04
"Fałszywe oskarżenia przypłacił własnym zdrowiem" - należy się więc temu Panu odpoczynek i podleczenie się (w tym wieku jest to wskazane), a kampania "kolesiów" z Forum Pracodawców o przywrócenie do pracy może tylko pogorszyć stan jego zdrowia.
Avatar
TAD.... / 17 września 2011 o 18:46
---I B.DOBRZE ZE G0 WRESZCIE WYLALI.---TAK SIE ROZPANOSZYL W WODOCIAGACH I MYSLAL JUZ ZE MPWIK NALEZY WYLACZNIE DO NIEGO--TAKI CAR I WLADCA-----A BYL Z WYKSZTALCENIA NIE WODOCIAGOWCEM LECZ ELEKTRYKIEM.----DO STANOWISKA DYREKTORA DOCHODZIL PO TRUPACH.-----JEGO TALENT KIEROWNICZY TO NAPUSZCZANIE JEDNYCH NA DRUGICH
Avatar
kasia / 17 września 2011 o 18:36
zwiedził świat za nasze pieniądze...mało mu??? Starczy mu na całe życie nie tak jak szarym pracownikom MPWiK!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Cyfcia / 17 września 2011 o 18:19
Prezes Fijałka przez lata prezesowania tyle zarobił,że wystarczy mu na całe życie i jego pokoleniu,a po jego odejściu ludzie w Lublinie odetchnęli.Płatności podwyższał za wodę i ścieki ile chciał i kiedy chciał,to była makabra.Zwykli podatnicy po trzydziestu paru latach pracy,na 3-7 miesięcy do emerytury,są bez skrupułów zwalniani,bez odprawy i radni którzy z nich żyją jakoś nie interesują się takimi sprawami,a jak pan prezes stracił zdrowie,to niech idzie na rentę,będzie miał stały dochód.Niech radni zajmą się swoją pracą i zadbają o tych,kto ich wybrał i im płaci ze swoich podatków,bo ta sprawa do nich nie należy.Powinni zająć się tym czy to prawda w jaki sposób wyprowadzano z MPWiK pieniądze na pewną uczelnię.
Prezes Fijałka przez lata prezesowania tyle zarobił,że wystarczy mu na całe życie i jego pokoleniu,a po jego odejściu ludzie w Lublinie odetchnęli.Płatności podwyższał za wodę i ścieki ile chciał i kiedy chciał,to była makabra.Zwykli podatnicy po trzydziestu paru latach pracy,na 3-7 miesięcy do emerytury,są bez skrupułów zwalniani,bez odprawy i radni którzy z nich żyją jakoś nie interesują się takimi sprawami,a jak pan prezes stracił zdrowie,to niech idzie na rentę,będzie miał stały dochód.Niech radni zajmą się swoją pracą i zadbają o tych,k... rozwiń
Avatar
WuJo / 18 września 2011 o 10:36
Czy przymierający głodem prezes nie osiągnął już wieku emerytalnego?
Avatar
misiek / 18 września 2011 o 08:52
zamiast przywracać do pełnienia wysokiego urzędu wystarczy go B E A T Y F I K O W A Ć
Avatar
frank / 17 września 2011 o 22:59
"Fałszywe oskarżenia przypłacił własnym zdrowiem" - myślę że wybujałe ambicje pana F. w przeszłości znacznie bardziej odbiły się na jego zdrowiu, zwłaszcza psychicznym.
"Przywrócenia Fijałki do pracy domagają się też przedsiębiorcy skupieni w Lubelskim Forum Pracodawców" - no pewnie, że tak. Pan F. przez lata był ich prezesikiem, więc jakże by mieli nie bronić swojego koleżki. Zresztą to taki paradoks, jak dla mnie - gość, który nie był pracodawcą, był prezesem pracodawców.
"Grzegorz Dębiec, prezes LFP" - czy sekretarka pana F., kiedy był prezesem MPWiK, nie nazywała się Ewa Dębiec ? Cóż za zbieżność nazwisk, nieprzypadkowa niestety.

Owszem, zwolnili go w okresie ochronnym i z tego nie bardzo jest się jak wytłumaczyć. Ale niech nie robią z niego takiego męczennika, który przymiera głodem bo nie ma dochodu.
"Fałszywe oskarżenia przypłacił własnym zdrowiem" - myślę że wybujałe ambicje pana F. w przeszłości znacznie bardziej odbiły się na jego zdrowiu, zwłaszcza psychicznym.
"Przywrócenia Fijałki do pracy domagają się też przedsiębiorcy skupieni w Lubelskim Forum Pracodawców" - no pewnie, że tak. Pan F. przez lata był ich prezesikiem, więc jakże by mieli nie bronić swojego koleżki. Zresztą to taki paradoks, jak dla mnie - gość, który nie był pracodawcą, był prezesem pracodawców.
"Grzegorz Dębiec, prezes LFP... rozwiń
Avatar
obserwator / 17 września 2011 o 21:32
czy te osoby co piszą powyższe opinie negatywne czasem nie byli przyjmowani za czasów p. Fijałki i chołubili go a obecnie piszą to co im się podstawia?
Czy po odejściu radni nie podwyższali opłat za wodę i ścieki?
Trochę obektywizmu
Avatar
Misiekowac / 17 września 2011 o 20:32
Ta i co znowu ma brać 20 tyś, za nic nie robienie ?? Bo tyle chyba wynosiła jego pensja prezesa czy tam coś koło tego, która dostawał nawet będąc na zwolnieniu lekarskim co było kolejnym wybiegiem Pana F. Widać, że idą wybory.
Avatar
kazio / 17 września 2011 o 20:12
czy miał obiecane dożywocie w MPWIK? Pora wziąć się za pracę jak całe Zycie się "działało"
Avatar
lublinianin / 17 września 2011 o 20:04
"Fałszywe oskarżenia przypłacił własnym zdrowiem" - należy się więc temu Panu odpoczynek i podleczenie się (w tym wieku jest to wskazane), a kampania "kolesiów" z Forum Pracodawców o przywrócenie do pracy może tylko pogorszyć stan jego zdrowia.
Avatar
TAD.... / 17 września 2011 o 18:46
---I B.DOBRZE ZE G0 WRESZCIE WYLALI.---TAK SIE ROZPANOSZYL W WODOCIAGACH I MYSLAL JUZ ZE MPWIK NALEZY WYLACZNIE DO NIEGO--TAKI CAR I WLADCA-----A BYL Z WYKSZTALCENIA NIE WODOCIAGOWCEM LECZ ELEKTRYKIEM.----DO STANOWISKA DYREKTORA DOCHODZIL PO TRUPACH.-----JEGO TALENT KIEROWNICZY TO NAPUSZCZANIE JEDNYCH NA DRUGICH
Avatar
kasia / 17 września 2011 o 18:36
zwiedził świat za nasze pieniądze...mało mu??? Starczy mu na całe życie nie tak jak szarym pracownikom MPWiK!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Cyfcia / 17 września 2011 o 18:19
Prezes Fijałka przez lata prezesowania tyle zarobił,że wystarczy mu na całe życie i jego pokoleniu,a po jego odejściu ludzie w Lublinie odetchnęli.Płatności podwyższał za wodę i ścieki ile chciał i kiedy chciał,to była makabra.Zwykli podatnicy po trzydziestu paru latach pracy,na 3-7 miesięcy do emerytury,są bez skrupułów zwalniani,bez odprawy i radni którzy z nich żyją jakoś nie interesują się takimi sprawami,a jak pan prezes stracił zdrowie,to niech idzie na rentę,będzie miał stały dochód.Niech radni zajmą się swoją pracą i zadbają o tych,kto ich wybrał i im płaci ze swoich podatków,bo ta sprawa do nich nie należy.Powinni zająć się tym czy to prawda w jaki sposób wyprowadzano z MPWiK pieniądze na pewną uczelnię.
Prezes Fijałka przez lata prezesowania tyle zarobił,że wystarczy mu na całe życie i jego pokoleniu,a po jego odejściu ludzie w Lublinie odetchnęli.Płatności podwyższał za wodę i ścieki ile chciał i kiedy chciał,to była makabra.Zwykli podatnicy po trzydziestu paru latach pracy,na 3-7 miesięcy do emerytury,są bez skrupułów zwalniani,bez odprawy i radni którzy z nich żyją jakoś nie interesują się takimi sprawami,a jak pan prezes stracił zdrowie,to niech idzie na rentę,będzie miał stały dochód.Niech radni zajmą się swoją pracą i zadbają o tych,k... rozwiń