sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Coraz więcej szkół do likwidacji, nauczyciele zostaną bez pracy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 marca 2011, 17:17

Lawinowe likwidowanie szkół, to tylko jedna z rzeczy, które spotykają polską edukację pod rządami mi
Lawinowe likwidowanie szkół, to tylko jedna z rzeczy, które spotykają polską edukację pod rządami mi

Do 99 wzrosła liczba szkół z naszego regionu, które w tym roku mają być zlikwidowane, przekształcone lub przekazane stowarzyszeniom. Dla wielu nauczycieli oznacza to zwolnienie z pracy.

Do końca lutego samorządy mogły podejmować decyzje o zamiarze likwidacji lub przekształcenia szkoły.

– Do tej pory mamy informacje o 99 takich placówkach z województwa lubelskiego – poinformował wczoraj lubelski kurator oświaty Krzysztof Babisz. – Ta liczba może być większa, bo jeszcze mogą do nas spływać kolejne informacje.

Wśród zgłoszeń są 23 szkoły podstawowe i 28 szkół filialnych przeznaczonych do likwidacji, są także szkoły ponadgimnazjalne, które nie będą prowadziły naboru. Łącznie zmiany dotyczą 1,4 tys. uczniów i 270 nauczycieli. W najgorszej sytuacji jest ok. 150 nauczycieli, którzy pracują w szkołach wyznaczonych do zamknięcia.

– W wielu wypadkach gminy mówią, że postarają się, żeby ci ludzie mieli pracę – dodaje kurator. – Część znajdzie zatrudnienie przy opiece i dowozie uczniów do innych szkół. Część musi przejść na emeryturę. Ale wielu osobom będzie trudno zdobyć pracę na pełnym etacie.

Dla części nauczycieli likwidacja szkoły oznacza zwolnienie. Tak jest np. w Brzozówce w pow. kraśnickim, gdzie gmina chce zlikwidować szkołę podstawową.

– Mamy 34 uczniów oraz sześcioro 5-latków i czworo 6-latków – wylicza Halina Szabat, dyrektorka szkoły. – W sumie z nauczycielami mam ośmiu pracowników, którzy w momencie likwidacji tracą pracę.

W Karolinie (gm. Garbów) niektórzy nauczyciele likwidowanej szkoły mają szansę na zatrudnienie.

– Część z nich przejdzie na emeryturę. Nauczyciele, którzy będą chcieli pracować, zostaną zatrudnieni w nowych szkołach – tłumaczy zastępca wójta Małgorzata Sanaluta. Ilu? Tego na razie nie wiadomo.

Rodzice uczniów zapowiadają protesty. Oświatowa "Solidarność” idzie o krok dalej.

– Domagamy się ustąpienia pani minister Katarzyny Hall ze stanowiska szefa MEN – powiedziała wczoraj Teresa Misiuk, szefowa oświatowej "S” w naszym regionie. – Zaczynamy akcję zbierania podpisów pod petycją o jej odwołanie. Powinna odejść, bo psuje polską oświatę. Jest tak wiele aktów prawnych, niestety już obowiązujących, i szereg nowych, które dezorganizują pracę szkół. Nie możemy pozostawać obojętni wobec działań resortu.

Wśród zarzutów jest doprowadzenie do masowej likwidacji szkół w całym kraju.

– Jako główne przyczyny tego podaje się niż demograficzny i – mówię to z przykrością – koszty utrzymywania nauczycieli – mówi Misiuk. – Ale mamy pretensje, że samorządy nie wspierają nas w walce o większe fundusze na polską edukację. Trudno zaakceptować sytuację, w której likwiduje się niewielkie szkoły wiejskie, będące centrami lokalnego życia.

Ostateczne decyzje podejmą samorządy. – Zamiast likwidować szkoły, lepiej je przekazywać do prowadzenia np. stowarzyszeniom – zachęca kurator Babisz. – Kiedy widzę, że samorząd jest przekonany do likwidacji swojej szkoły, namawiam rodziców i nauczycieli, by to oni się organizowali.

(aa, mw)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
były belfer
JPN
Mariusz
(81) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

były belfer
były belfer (1 czerwca 2011 o 17:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik przedsiębiorca dnia 03 marzec 2011 - 20:49 napisał

BRAWO! Dokładnie jest tak jak mówisz! Normalnie mnie krew zalewa jak patrze na tych sku.. nauczycieli.. eh dobrze ze lata nauki mam za sobą...Musiałeś mieć "pod górkę" do tej szkoły. Nie ma nic milszego niż uśmiech byłych uczniów, pamięć przy różnych okazjach,zwyczajne dzień dobry na ulicy,szacunek rodziców etc. Pracowałam jako nauczyciel i te lata pracy trudnej,ciężkiej,ale przynoszącej ogrom satysfakcji z tego co się robi,osiągnięć dzieci,radości rodziców i wdzięczności wyrażanej wtedy i teraz. Nic piękniejszego nie mogło mnie spotkać niż usłyszane słowa ucznia:"To dzięki Pani wyszedłem na ludzi","Jest Pani najlepszą nauczycielką","Bardzo za Panią tęsknimy" i wiele innych miłych słow od rodziców moich uczniów.Osobiście bardzo ciepło wspominam wszystkich uczniów,rodziców oraz koleżanki i kolegów. Tutaj możecie pisać wszystko co najgorsze,a ja wiem,że to ciężki kawałek chleba w dzisiejszych czasach. Moich nauczycieli wspominam bardzo ciepło i mam nadzieję,że moje dzieci nigdy o swoich pedagogach nie będą źle mówić.Niedaleko pada jabłko od jabłoni.Pozdrawiam wszystkich nauczycieli tych z miejskich dużych szkół i z wiejskich małych szkółek. JESTEŚCIE WIELCY.
Rozwiń
JPN
JPN (1 czerwca 2011 o 13:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A pracowałeś kiedyś w Szkole Publicznej i wiesz co to znaczy pracować jako nauczyciel?jeśli wydaje Ci się,że nauczyciel pracuje tylko 18 h tygodniowo to nie masz zielonego pojęcia o pracy w oświacie i wszelkie komentarze w tej kwestii są nie na miejscu młody człowieku.Zapraszam na 5 letnie studia, potem rok stażu, i następne 9 lat intensywnej pracy aby zostać nauczycielem dyplomowanym,przyjdź i a zobaczysz jak to tak kolorowo.
Rozwiń
Mariusz
Mariusz (1 czerwca 2011 o 13:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Jasiek' timestamp='1299177791' post='445752']
Proponuję żeby jeszcze zaczęli pracować po 40 h (oczywiście liczone po 60 minut) tygodniowo jak każdy inny pracownik na pełnym etacie. Teraz jak się nie mylę jest 18 x 45 min. czyli 13,5 h! Dzięki temu następne 60% marudzących ciał pedagogicznych odpadnie z opłacania. Pozostawić najlepszych dodać im po tysiąc do dzisiejszej i tak wysokiej pensji (ok 3 tys netto - mianowani + trzynastka + nagrody + jakieś wyrównania + wakacje długie weekendy, ferie itd.). Myślę że za 4000 na Lubelszczyźnie to nie kara 40 h przepracować. Nie pasuje - absolwentów uniwersytetów w Lublinie jest aż nadmiar. Co Wy na to? A i jeszcze jedno zlikwidować te kuratoria - państwa w państwie.
[/quote]
Rozwiń
cgual acifeac
cgual acifeac (6 marca 2011 o 19:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='przedsiębiorca' timestamp='1299178192' post='445759']
BRAWO! Dokładnie jest tak jak mówisz! Normalnie mnie krew zalewa jak patrze na tych sku.. nauczycieli.. eh dobrze ze lata nauki mam za sobą...
[/quote]
coś chamowaty pan przedsiębiorca
Rozwiń
bolo
bolo (4 marca 2011 o 21:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nauczyciele! skoro tak Was krytykują i narzekają na waszą pracę,proponuję rzucicie to w diabły,niech sami sobie uczą i wychowują swoich synków i córeczki.Niech płacą kasę w prywatnych szkołach skoro są za likwidacją tych publicznych. Jedna rzecz,która się udała p.minister edukacji w całej swojej kadencji na tym stanowisku,to wyrobienie negatywnego wizerunku nauczyciela! Pozdrawiam wszystkich nauczycieli,nie dajcie się tym wszystkim oszołomom,którzy Was szkalują.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (81)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!