wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Cukrownia do zamknięcia?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 lutego 2008, 17:18

Likwidację Cukrowni "Lublin” przyklepała dziś Agencja Rynku Rolnego przekazując wniosek Krajowej Spółki Cukrowej do KE.

O oficjalnym zaklasyfikowaniu wniosku KSC o unijną pomoc poinformował dziś zastępca prezesa Agencji Rynku Rolnego Marcin Wroński. Kwota, o którą wystąpiła KSC w związku z rezygnacją z limitów produkcyjnych cukru jest niebagatelna - wynosi 78,6 mln euro.

Dostaniemy te pieniądze, jeśli spółka wywiąże się z planu restrukturyzacyjnego dołączonego do wniosku. A ten zakłada wyłączenie z produkcji Cukrowni "Lublin” wraz z demontażem urządzeń do produkcji cukru.

- Wciąż nie możemy w to uwierzyć. To jakiś absurd - mówi Grzegorz Ryczek z Komitetu Obrony Cukrowni. - Przeciwko likwidacji Cukrowni "Lublin” jest sejmowa komisja rolnictwa, minister rolnictwa, a wreszcie sam minister skarbu, który jest właścicielem KSC. A jednak wbrew ich woli podjęto taką decyzję.

Cukrownicy zapowiadają, że nie oddadzą cukrowni bez walki. - Będziemy odwoływać się do Komisji Europejskiej. I pilnować zakładu, żeby nikt go nie zaczął rozbierać - dodaje Ryczek.

- To skandal, który obnaża niemoc państwa wobec samowoli władz KSC! - nie przebiera w słowach Jan Łopata, poseł PSL. - Tam będzie miał co robić prokurator, bo cały ten projekt został sfałszowany. Już po terminie zapisano w nim likwidację silosu i pakowni.

Władze KSC przyznają, że dokonały korekt we wniosku. Tłumaczą to nowymi wytycznymi z Unii Europejskiej.

- Nakazały one spółce zdemontowanie nie tylko linii produkcyjnych, ale również magazynowych i pakujących - tłumaczy Łukasz Wróblewski, rzecznik KSC. I zapewnia, że spółka będzie jednak zabiegać o pozostawienie silosu oraz urządzeń pakowni w cukrowni.

W obronie lubelskiej cukrowni zgodnie stanęły ponad dwa miesiące temu władze województwa, miasta, wszyscy lubelscy parlamentarzyści, a nawet metropolita lubelski Józef Życiński. Planów likwidacji cukrowni nie zaakceptował także minister skarbu Aleksander Grad.

Uznał, że są one nieuzasadnione i zapowiedział zmiany we władzach spółki. Ma do nich dojść 29 lutego. Dokładnie w tym samym terminie Komisja Europejska poinformuje o przyznaniu rekompensaty finansowej, o którą zawnioskowała KSC.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
lol
lubelak
polak
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

lol
lol (17 lutego 2008 o 13:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak wygląda pomoc dla Polski wschodniej..zamykanie kolejnych zakładów pracy...szkoda słów..
Rozwiń
lubelak
lubelak (16 lutego 2008 o 16:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Widać jak politycy podchodzą do polski B miało być doinwestowanie a wyszła likwidacja zakładów ciekawe który następny2AE5E1 AZOTY puławskie czy inny ?
Rozwiń
polak
polak (16 lutego 2008 o 16:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za takie decyzje ktoś powinien odpowiedzieć przed sądem a najsprawiedliwszy wyrok to pozbawienie całego majątku i 15-20 lat
Rozwiń
burak
burak (16 lutego 2008 o 16:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo KSC jak tak dalej będziecie robić to za parę lat w Polsce będzie tylko niemiecki lub francuski cukier i będzie kosztował 2,5 ale euro
Rozwiń
Reporter
Reporter (15 lutego 2008 o 22:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Obejrzyjcie prawdziwą Cukrownie Lublin zapoznajcie się z faktami .
Podaje link
[url="http://www.cukrownialublin.republika.pl/"]http://www.cukrownialublin.republika.pl/[/url]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!