Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 lutego 2011 r.
17:45
Edytuj ten wpis

"Czarny czwartek - Janek Wiśniewski padł". Rozmowa o filmie

0 0 A A
Mirosław Piepka i Michał Pruski, autorzy scenariusza filmu "Czarny czwartek– Janek Wiśniewski padł”
Mirosław Piepka i Michał Pruski, autorzy scenariusza filmu \"Czarny czwartek– Janek Wiśniewski padł”

Rozmowa z Mirosławem Piepką i Michałem Pruskim, autorami scenariusza do filmu "Czarny czwartek– Janek Wiśniewski padł”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Skąd pomysł na scenariusz?
Mirosław Piepka: Na początku zdecydowaliśmy się nakręcić dokument z odtworzeniem kilku scen. Spotkaliśmy się z reżyserem Antonim Krauze i on wyraził chęć nakręcenia tych ujęć. Później jednak padły sugestie, byśmy się zastanowili nad fabułą. Najtrudniejsze było znalezienie motywu przewodniego. Zaczęliśmy analizować listę ofiar i to byli zwykle bardzo młodzi ludzie. Była też rodzina Drywów z trójką dzieci i wtedy narodził się pomysł, by ich odnaleźć i z ich historii uczynić główny wątek.

• W filmie są drastyczne sceny?
Mirosław Piepka: Są takie sceny, jakie w polskim kinie dotychczas nie występowały. Ale wszystko w nim jest prawdą. Nie ma w nim nawet dwóch zdań, które nie byłyby udokumentowane. Ten film powstał na bazie autentycznych wydarzeń w Gdyni w grudniu 1970 roku.
Michał Pruski: Historia filmowej rodziny oparty jest na relacjach tych ludzi, nie ma tu miejsca na fabularyzację. A sceny na ulicach są opisem historii.

• Panowie byli świadkami tych wydarzeń?
Michał Pruski: Mirek miał wtedy 17 lat i pojechał do Gdańska, gdzie był świadkiem rozgrywającego się na ulicach dramatu. Ja w grudniu 1970 roku miałem 16 lat i chodziłem do liceum. 17 grudnia pojechałem do Gdyni ze zwykłej ciekawości. W tym dość młodym wieku zobaczyliśmy obrazy, których nie da się zapomnieć. Ludzie byli katowani, mordowani przez milicję. Ta trauma tkwiła w naszej podświadomości. Dlatego zrobiliśmy film o tym, jak to było naprawdę. Zależało nam na tym, by opowiedzieć o Grudniu ‘70. Tym bardziej, że w podręcznikach historii na temat tych wydarzeń w Gdyni jest zaledwie kilka zdań. Chcieliśmy pokazać tę historię jako prawdę odartą ze wszystkich artystycznych zamysłów.

Mirosław Piepka: Podczas zbierania dokumentacji do filmu, doszliśmy do wniosku, że Grudzień był początkiem końca komunizmu. Gdyby go nie było, to Sierpień ‘80 skończyłby się inaczej niż się skończył.
• Czy jakieś wątki nie zostały wykorzystane w tym filmie?
Mirosław Piepka: Stanęliśmy przed dylematem, czy włączyć do filmu wątek rodziny, której syn został zabity 17 grudnia i którego nie mogli znaleźć. Okazało się, że został pochowany jako N.N. na cmentarzu w Gdańsku. Gdy go odnaleźli, z trudem pozwolono im przenieść ciało na cmentarz w Gdyni, ale nie wolno im było otwierać trumny. Nie mieli więc do końca pewności, czy tam spoczywa ich syn. W 1971 roku ojciec chłopca nie wytrzymał i ze szwagrem nocą rozkopali grób. Przekonali się, że leży w nim ich syn i nawet w kieszeni marynarki miał szkolną legitymację. Nieprawdopodobne jest by nikt jej wcześniej nie znalazł.
Michał Pruski: Przy zbieraniu materiałów do filmu odnaleźliśmy jego matkę. Wpuszczono nas do niej, ale z zastrzeżeniem że nasza wizyta może spowodować poważne konsekwencje. Przed nami siedziała staruszka. Kiedy powiedzieliśmy jej, o co chodzi, zaczęła drżeć i cała we łzach powiedziała, że nie jest w stanie o tym rozmawiać. Wyszliśmy. To był jeden z momentów, że ścisnęło nas za gardło.

• Takich momentów było więcej?
Michał Pruski: W filmie zobaczycie wzruszającą historię 16-letniego Wiesława Kasprzyckiego, który przypadkiem znalazł się w miejscu wydarzeń. Szedł do matki, która pracowała w szpitalu. Został zatrzymany przez ZOMO, wylegitymowany. Kiedy wydawało się, że puszczą go wolno, został uderzony pałką w tył głowy. W Prezydium Miejskiej Rady Narodowej katowano go 8 godzin. Kiedy przyjechała karetka po innego pacjenta, lekarz rozpoznał w nim syna pielęgniarki ze szpitala, w którym pracował. Wyrwał go niemalże ze stosu ciał. Kiedy zomowcy zorientowali się, że dowód ich działań im się wymyka, ruszyli w pogoń za karetką pogotowia. Jednak chłopaka nie dostali. Był w stanie agonalnym, ale wyszedł z tego. Próbowaliśmy z nim rozmawiać, ale gdy dochodziło do momentu katowania w prezydium, nie był w stanie tego opowiadać i szedł płakać do drugiego pokoju. Wiele osób nadal żyje w tamtym dramacie i w tamtej traumie.

Udostępnij na Facebook
\

Pozostałe informacje

Lublinalia dzień pierwszy - zobacz jak bawiła się młodzież na koncertach
ZDJĘCIA
galeria

Lublinalia dzień pierwszy - zobacz jak bawiła się młodzież na koncertach

Pierwszy dzień koncertów za nami. Lublinianie na terenach zielonych perły bawili się do późnego wieczora.

Święto Konstytucji 3 Maja na starych zdjęciach
foto
galeria

Święto Konstytucji 3 Maja na starych zdjęciach

Święto Narodowe 3 Maja ustanowiono w 1919 r. i ponownie w 1990 r. na cześć Konstytucji 3 Maja. Obchody tego Święta miały niezwykle uroczysty charakter. Zobaczmy, jak wyglądały obchody tego Święta przed wojną, jak i w latach 80-tych ubiegłego wieku.

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Lublin włącza się w międzynarodową akcję „Miasta na niebiesko”. Ma to zwrócić uwagę społeczeństwa na rzadką i ciężko wykrywalną chorobę.

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin rozpocznie walkę o to, żeby zakończyć sezon z jakimś trofeum. Na początek turnieju Final Four w Kaliszu wicemistrzynie Polski zmierzą się z Młynami Stoisław Koszalin

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Mariusz Zańko nowym starostą powiatu włodawskiego. – Bezpieczeństwo, stabilizacja i rozwój. To trzy filary tej kadencji – ogłosił na dzisiejszej sesji nowy starosta z PiS.

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Urząd Miasta Lublin rozstrzygnął konkurs grantowy dla dzieci i młodzieży z lubelskich szkół. 25 lubelskich placówek otrzyma nawet do 7,5 tys. zł.

Z konstytucją na rowerze

Z konstytucją na rowerze

Uczczą święto 3 maja pokonując kilometry na rowerze. Gminy Trzydnik Duży i Gościeradów zapraszają na trzeci już Rajd "Z konstytucją na rowerze".

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Maluchy Wrotki i Czarta mają szansę otrzymać nowoczesne nadajniki, które pozwolą w przyszłości śledzić ich wędrówki. Potrzeba jednak ponad 18 tys. zł, a na razie udało się zebrać jedną trzecią całej kwoty.

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód
Foto/wideo
galeria
film

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód

Ulicami Lublina przeszedł korowód studencki i zainaugurował Dni Kultury Studenckiej. W tym roku motywem przewodnim był Dziki Zachód.

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania
terminy

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania

Wybory samorządowe za nami. W przyszłym tygodniu prezydenci miast i nowi radni złożą ślubowania. Podajemy terminy sesji w największych samorządach województwa lubelskiego.

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

W meczach 22. kolejki LKS Milanów rozgromił Tytana Wisznice 11:0, Orlęta Łuków pokonały Victorię Parczew 6:0. Nie odbyło się spotkanie Lutni Piszczac z Młodzieżówką Radzyń Podlaski, goście nie przyjechali na mecz. W smeczu Orła Czemierniki z Kujawiakiem Stanin goście w drugiej połowie ukarani zostali trzema czerwonymi kartkami. To konsekwencja pokazanych w pierwszej części żółtych kartoników

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła
galeria

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła

Na majówkę prace przystopowały, ale zaraz po niej znów ruszą pełną parą. Pod koniec kwietnia rozpoczęła się budowa nowej hali sportowej przy Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju, popularnie zwanym Elektrykiem.

Dumnie powiewa na lubelskim ratuszu. To jej dzień
ZDJĘCIA
galeria

Dumnie powiewa na lubelskim ratuszu. To jej dzień

Z okazji Dnia Flagi biało-czerwona dumnie powiewa na maszcie na lubelskim ratuszu.

Po zmianie władzy w mieście ze stanowiska rezygnuje dyrektor ośrodka kultury

Po zmianie władzy w mieście ze stanowiska rezygnuje dyrektor ośrodka kultury

Dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury zrezygnował ze stanowiska. A przy okazji z Facebooka zniknął oficjalny profil ośrodka. Wszystko to dzieje się tuż przed zmianą władzy w mieście. Jerzy Rębek z PiS oddaje stery w ręce Jakuba Jakubowskiego.

Wypadek na drodze Siedlce- Łuków. Utrudnienia dla kierowców

Wypadek na drodze Siedlce- Łuków. Utrudnienia dla kierowców

Kierowcy, uważajcie na trasie z Siedlec do Łukowa. Na drodze krajowej numer 63 zderzyły się dwa samochody.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty