wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

„Czarny Poniedziałek” po raz drugi. Manifestacje w Lublinie i regionie


Według szacunków policji, 3 października w Lublinie protestowało ponad 900 osób. Fot. Maciej Kaczanowski
Według szacunków policji, 3 października w Lublinie protestowało ponad 900 osób. Fot. Maciej Kaczanowski

W poniedziałek w Lublinie i wielu innych miastach Polski odbędą się kolejne manifestacje w ramach ogólnopolskiego Strajku Kobiet

W Lublinie kobiety po raz kolejny mają wyjść na ulice 24 października o godz. 17 (plac przy Centrum Kultury). Data nie jest przypadkowa – to 41. rocznica islandzkiego strajku kobiet, którym zainspirowały się organizatorki polskich manifestacji.

– W czasie pierwszego protestu podkreślałyśmy, że nie chodzi nam o aborcję, ale o wolny wybór. To było najważniejsze przesłanie – mówi Ewelina Kamińska, organizatorka lubelskiej akcji. Według szacunków policji, 3 października pod Centrum Kultury i Ratuszem protestowało ponad 900 osób. – Teraz rozszerzymy kwestie związane z wolnym wyborem – tłumaczy Kamińska. – Będziemy walczyć o szacunek dla kobiet. Wypowiedzi polskich polityków na temat czarnych protestów są skandaliczne, jak wypowiedź posła Kukiza o tym, że trzeba uważać, komu się daje.

Chodzi także o poszanowanie poglądów osób niewierzących. – Z kontekstu wypowiedzi prezesa Kaczyńskiego widać, że możemy się spodziewać kolejnego projektu równie restrykcyjnego i ignorującego prawa kobiet – mówi Kamińska. – To pokazuje, że nie szanuje się poglądów osób niewierzących, które też są przecież obywatelami tego kraju. Co także istotne, wśród manifestujących jest wiele katoliczek, które same nigdy nie zrobiłyby aborcji. Chodzi o wybór, a nie o nakaz.

W poniedziałek protestować będą także m.in. mieszkanki Puław (pl. Chopina, godz. 16). – Polska to nasza ojczyzna, ale Polacy to nie są ludzie tylko jednej religii. Państwo nie równa się wierze – podkreślają organizatorzy puławskiej manifestacji. – Nie jesteście cichym głosem. Z dumą zacznijcie bronić swoich bliskich – apelują.

Główna manifestacja Strajku Kobiet odbędzie się w niedzielę, 23 października, w Warszawie. O godz. 15 kobiety zbiorą się przed Sejmem.

– W ostatnich manifestacjach w całej Polsce wzięło udział ok. 160 tysięcy osób. Teraz może być ich mniej z tego względu, że nie wszyscy wyjdą na ulice, bo wezmą udział w innych formach protestu. W różnych miastach będą organizowane też debaty i dyskusje – mówi Marta Lempart, liderka Strajku Kobiet.

Protest społeczny, a nie polityczny

Organizatorzy manifestacji podkreślają, że to akcja „no logo”, nie związana z żadną partią polityczną. – Po czarnych protestach z 3 października powstał ogólnopolski ruch Strajku Kobiet, który sprzeciwia się pogardzie i przemocy wobec kobiet, ingerencji Kościoła w politykę oraz polityce w edukacji – podkreślają organizatorzy protestu.

WIDEO

Wideo: Archiwum DW

Maleficent79
wierny
as
(54) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Maleficent79
Maleficent79 (20 października 2016 o 22:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czytam komentarze i coraz bardziej upewniam się co do racji postulatów tego protestu. Obecny stan edukacji w szkole jest okrojony. Historia zakłamywana. Media cenzurowane i podporządkowane partii, w której najwięcej jest szaleńców i fanatyków religijnych. Produkujemy nowe pokolenia tępych, bojących się piekła i proboszcza obywateli. Rządzą nami ludzie, którymi kieruje episkopat i człowiek z kompleksem niższosci. Kobietę sprowadza się do rangi inkubatora i służącej. Wy wszyscy tak broniący starego pożądku stoicie na rowni pochyłej. Staczacie się w mroki historii. Ewentualnie w czeluście waszego piekła. Ale co sobie stworzyliście, to będziecie mieli.
Rozwiń
wierny
wierny (20 października 2016 o 15:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kościół ,macica,skrobanka,aborcja?A gdzie nauka kościoła o przenoszeniu do wiernych zapisów Pisma Swiętego"
Rozwiń
as
as (20 października 2016 o 09:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hehhehe w całej Polsce zebrało sie 160 tysi. Odpowiedź katolików tylko w jednej Czestochowie przyniosło tyle samo osób. O czym tu mowa???
Rozwiń
tokarz
tokarz (20 października 2016 o 09:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przemysł metalowy w regionie upadł.Teraz kobiety chcą go odbudować.Pozwólmy im się skrobać zamiast metalu.
Rozwiń
szkot
szkot (20 października 2016 o 09:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo drogie Panie!!! Nie masz macicy – nie masz mózgu!!! Proponuje jeszcze dodać dwa istotne postulaty: - Nie dla śniegu w zimie!!! - Nie dla kalorii w pączkach!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (54)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!