poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Czas zimowy przez cały rok?

Dodano: 28 czerwca 2016, 19:06

Rozmowa z Danielem Koroną, prezesem Stowarzyszenia Interesu Społecznego „Wieczyste”

• Na wniosek waszego stowarzyszenia Senat zajął się sprawą funkcjonowania czasu letniego w Polsce. Jaki cel mają wasze działania w tej kwestii? 

– Filozofią naszego stowarzyszenia jest dążenie do tego, żeby władza dała spokój obywatelom. Jedną z kwestii, którą poruszamy, jest zmiana czasu. Co pół roku, nie wiadomo dlaczego i po co, zmusza się ludzi, żeby przesuwali wskazówki zegarów o godzinę do przodu lub do tyłu. Wiążą się z tym określone utrudnienia dla obywateli. Mają one charakter medyczny, ale też organizacyjny, np. pociąg musi stać przez godzinę, żeby nie przyjechał za szybko, a innym razem jest o 60 minut spóźniony. Tych utrudnień jest mnóstwo, niektóre z nich mogą mieć poważne skutki. Naukowo stwierdzono, że wprowadzenie przejścia z czasu zimowego na czas letni może zwiększać ryzyko zawałów. 

• Jakie w takim razie powinno być rozwiązanie tej kwestii?

– Są dwa możliwe scenariusze: wprowadzamy czas zimowy, albo letni przez cały rok. My opowiadamy się raczej za czasem zimowym. Główny powód jest taki, że jest to czas naturalny. Po drugie, gdybyśmy u nas wprowadzili to rozwiązanie, to w lecie mielibyśmy sytuację, że gdy u nas będzie godz. 21, to u naszych sąsiadów byłaby 22. Czyli u nich sklepy byłyby już zamknięte, a u nas jeszcze nie. To mogłoby sprzyjać naszemu handlowi przygranicznemu. Ale w tej kwestii nie jesteśmy zamknięci, jeśli wola społeczna byłaby taka, żeby przez cały rok obowiązywał czas letni, to my również się do tego przychylimy.

• Na razie Senat odrzucił waszą propozycję. Co dalej?

– Opór materii w tej kwestii jest bardzo silny, nie wiemy, dlaczego. Tak naprawdę nie mogliśmy przedstawić naszych racji. W związku z tym ponownie złożyliśmy petycję do premier Beaty Szydło i liczymy na pozytywne rozstrzygnięcie. Zmiana w tym zakresie nie będzie miała wpływu na nasze kontakty gospodarcze, bo przecież w Unii Europejskiej mamy trzy strefy czasowe, więc nie doszłoby tu do znaczących perturbacji.

Czytaj więcej o: Lublin zmiana czasu
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 czerwca 2016 o 14:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zimowy czas to czas normalny, słoneczny, natomiast czas letni to czas sztuczny. Wymyślony dawno temu, jeszcze za tzw. komuny. Pamiętam ile to godzin dyskusji poświęcali politycy przed wprowadzeniem wolnych sobót. Miał się zawalić świat po ich wprowadzeniu. Dziś funkcjonuje wszystko normalnie. Podobnie było z czasem letnim. Czysta głupota z perspektywy czasu.
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2016 o 11:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jestem za jednym stalym czasem i popieram wasze dzialania ale na zrozumienie tej pani ktorą PAN wymienil raczej bym nie liczyl
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2016 o 11:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jestem ZA!!! Wszystko jedno - zimowy czy letni ale jeden STAŁY!!
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2016 o 11:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Raczej czas letni, nie skracajmy dnia w zimie!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2016 o 09:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
TAK TRZYMIEĆ !!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!