Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 czerwca 2016 r.
19:06

Czas zimowy przez cały rok?

0 14 A A

Rozmowa z Danielem Koroną, prezesem Stowarzyszenia Interesu Społecznego „Wieczyste”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Na wniosek waszego stowarzyszenia Senat zajął się sprawą funkcjonowania czasu letniego w Polsce. Jaki cel mają wasze działania w tej kwestii? 

– Filozofią naszego stowarzyszenia jest dążenie do tego, żeby władza dała spokój obywatelom. Jedną z kwestii, którą poruszamy, jest zmiana czasu. Co pół roku, nie wiadomo dlaczego i po co, zmusza się ludzi, żeby przesuwali wskazówki zegarów o godzinę do przodu lub do tyłu. Wiążą się z tym określone utrudnienia dla obywateli. Mają one charakter medyczny, ale też organizacyjny, np. pociąg musi stać przez godzinę, żeby nie przyjechał za szybko, a innym razem jest o 60 minut spóźniony. Tych utrudnień jest mnóstwo, niektóre z nich mogą mieć poważne skutki. Naukowo stwierdzono, że wprowadzenie przejścia z czasu zimowego na czas letni może zwiększać ryzyko zawałów. 

• Jakie w takim razie powinno być rozwiązanie tej kwestii?

– Są dwa możliwe scenariusze: wprowadzamy czas zimowy, albo letni przez cały rok. My opowiadamy się raczej za czasem zimowym. Główny powód jest taki, że jest to czas naturalny. Po drugie, gdybyśmy u nas wprowadzili to rozwiązanie, to w lecie mielibyśmy sytuację, że gdy u nas będzie godz. 21, to u naszych sąsiadów byłaby 22. Czyli u nich sklepy byłyby już zamknięte, a u nas jeszcze nie. To mogłoby sprzyjać naszemu handlowi przygranicznemu. Ale w tej kwestii nie jesteśmy zamknięci, jeśli wola społeczna byłaby taka, żeby przez cały rok obowiązywał czas letni, to my również się do tego przychylimy.

• Na razie Senat odrzucił waszą propozycję. Co dalej?

– Opór materii w tej kwestii jest bardzo silny, nie wiemy, dlaczego. Tak naprawdę nie mogliśmy przedstawić naszych racji. W związku z tym ponownie złożyliśmy petycję do premier Beaty Szydło i liczymy na pozytywne rozstrzygnięcie. Zmiana w tym zakresie nie będzie miała wpływu na nasze kontakty gospodarcze, bo przecież w Unii Europejskiej mamy trzy strefy czasowe, więc nie doszłoby tu do znaczących perturbacji.

Czytaj więcej o:

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 stycznia 2018 o 21:22
Najlepsze rozwiązanie to wprowadzić stały czas moskiewski na terenie całej UE i już żadnych zmian.
Avatar
Gość / 30 czerwca 2016 o 14:45
Zimowy czas to czas normalny, słoneczny, natomiast czas letni to czas sztuczny. Wymyślony dawno temu, jeszcze za tzw. komuny. Pamiętam ile to godzin dyskusji poświęcali politycy przed wprowadzeniem wolnych sobót. Miał się zawalić świat po ich wprowadzeniu. Dziś funkcjonuje wszystko normalnie. Podobnie było z czasem letnim. Czysta głupota z perspektywy czasu.
Avatar
Gość / 29 czerwca 2016 o 11:45
jestem za jednym stalym czasem i popieram wasze dzialania ale na zrozumienie tej pani ktorą PAN wymienil raczej bym nie liczyl
Avatar
Gość / 29 czerwca 2016 o 11:17
Jestem ZA!!! Wszystko jedno - zimowy czy letni ale jeden STAŁY!!
Avatar
Gość / 29 czerwca 2016 o 11:00
Raczej czas letni, nie skracajmy dnia w zimie!!!!
Avatar
Gość / 29 czerwca 2016 o 09:08
TAK TRZYMIEĆ !!!
Avatar
nr / 29 czerwca 2016 o 08:47
zgadzam się tylko na czas LETNI!!! w lublinie zimą jest już o 15 ciemno! a w jeleniej górze półtorej godz później!dalczego mamy cierpieć te ciemności przez kilka miesięcy w roku??? jak zostanie czas zimowy na lato to nie będzie dlugich wieczórów letnich, słońce będzie się chować najpóźniej ok 20 a nie jak teraz jasno jest do 21. czas letni jest lepszy
Avatar
bolek / 29 czerwca 2016 o 06:58
Jestem ZA ..... A nawet PSZECIF. !!!
Avatar
Zygo / 29 czerwca 2016 o 03:43
czas letni. jest 3.40 rano i już o tej godzinie zaczyna słońce napierdzielać w moje okna. na c*** ma to robić jeszcze godzinę wcześniej.
Avatar
Gość / 29 czerwca 2016 o 02:24
Zdecydowanie czas letni cały rok !
Avatar
Gość / 26 stycznia 2018 o 21:22
Najlepsze rozwiązanie to wprowadzić stały czas moskiewski na terenie całej UE i już żadnych zmian.
Avatar
Gość / 30 czerwca 2016 o 14:45
Zimowy czas to czas normalny, słoneczny, natomiast czas letni to czas sztuczny. Wymyślony dawno temu, jeszcze za tzw. komuny. Pamiętam ile to godzin dyskusji poświęcali politycy przed wprowadzeniem wolnych sobót. Miał się zawalić świat po ich wprowadzeniu. Dziś funkcjonuje wszystko normalnie. Podobnie było z czasem letnim. Czysta głupota z perspektywy czasu.
Avatar
Gość / 29 czerwca 2016 o 11:45
jestem za jednym stalym czasem i popieram wasze dzialania ale na zrozumienie tej pani ktorą PAN wymienil raczej bym nie liczyl
Avatar
Gość / 29 czerwca 2016 o 11:17
Jestem ZA!!! Wszystko jedno - zimowy czy letni ale jeden STAŁY!!
Avatar
Gość / 29 czerwca 2016 o 11:00
Raczej czas letni, nie skracajmy dnia w zimie!!!!
Avatar
Gość / 29 czerwca 2016 o 09:08
TAK TRZYMIEĆ !!!
Avatar
nr / 29 czerwca 2016 o 08:47
zgadzam się tylko na czas LETNI!!! w lublinie zimą jest już o 15 ciemno! a w jeleniej górze półtorej godz później!dalczego mamy cierpieć te ciemności przez kilka miesięcy w roku??? jak zostanie czas zimowy na lato to nie będzie dlugich wieczórów letnich, słońce będzie się chować najpóźniej ok 20 a nie jak teraz jasno jest do 21. czas letni jest lepszy
Avatar
bolek / 29 czerwca 2016 o 06:58
Jestem ZA ..... A nawet PSZECIF. !!!
Avatar
Zygo / 29 czerwca 2016 o 03:43
czas letni. jest 3.40 rano i już o tej godzinie zaczyna słońce napierdzielać w moje okna. na c*** ma to robić jeszcze godzinę wcześniej.
Avatar
Gość / 29 czerwca 2016 o 02:24
Zdecydowanie czas letni cały rok !
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje]
galeria

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje] 0 0

W ciągu najbliższych lat zaproponujemy program budowy 22 mostów na Wiśle, Odrze, Bugu, Narwi, Pilicy, Warcie i w wielu miejscach Polski – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Znamy lokalizacje nowych mostów.

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu 0 0

Puławscy radni w czwartek przyjmą raport o wykonaniu Programu Zamierzeń Inwestycyjnych. To dokument mówiący o tym, które z dziesiątek zaplanowanych zadań zostały już wykonane, a na które nadal czekamy. Wśród tych ostatnich jest m.in. przedłużenie ul. Powiśle, czy montaż windy w ratuszu.

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują 7 1

Podrobione kurtki trafią do podopiecznych lubelskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Celnicy z Małaszewicz odebrali je przemytnikom.

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc 15 1

Elektryczny wózek inwalidzki został skradziony z klatki bloku przy ul. Skautów w Lublinie.

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło?
galeria
film

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło? 36 8

Poszło o rosół, który ponoć miał być nieświeży. Do tego nie wszyscy mieli dostać drugie danie. Przyjęcie komunijne w restauracji „Krokus” w Chełmie zakończyło się karczemną awanturą, szarpaniem i wyzwiskami. Sprawą zajęła się policja i prokuratura.

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków 17 1

Strażacy kilkanaście razy interweniowali po burzach, które przechodzą nad woj. lubelskim.

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu
25 maja 2018, 17:00

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 17 w Galerii w Pasażu (Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28A) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Grupy Twórczej pod tytułem Pasja tworzenia.

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują?
galeria

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują? 27 10

W sobotę pierwsi lokatorzy dostaną klucze do Mieszkań Plus. A wręczać je będzie premier Mateusz Morawiecki. Tyle że lokale są w stanie deweloperskim i trzeba jeszcze grubych tysięcy, żeby w nich zamieszkać.

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży
galeria
film

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży 34 0

Dziś zaczęła się sprzedaż biletów na koncert POP Arena, którego główną gwiazdą będzie Alvaro Soler, przed którym wystąpi grupa Alphaville.

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal 5 0

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Po raz szósty w historii Azoty Puławy zagrają o trzecie miejsce mistrzostw Polski. Zmierzą się z rewelacyjną Gwardią Opole

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego
25 maja 2018, 19:00

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na finałowy koncert 22. edycji Forum Lutosławskiego MOST. W piątek, 25 maja o godz. 19 na scenie Filharmonii wystąpią Robert Kabara, Kamil Tomanek i Aleksandra Ohar.

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat 0 0

Poniedziałkowe losowanie (21.05.2018) Ekstra Pensji okazało się szczęśliwe dla osoby, która kupiła zakład tej gry w punkcie LOTTO przy ulicy Kopernika 4 w Pucku (woj. pomorskie).

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje
galeria
film

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje 330 11

24 czerwca uruchomione ma być niedzielne połączenie kolejowe z Lublina do Włodawy przez Okuninkę. Pociąg ma kursować do ostatniej niedzieli sierpnia włącznie.

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej 7 12

Końcówka sezonu zapowiada się niezwykle ciekawie. W walce o awans faworytami są: Resovia, KSZO i Motor. Temu tercetowi szyki może jeszcze pokrzyżować Chełmianka. Biało-zieloni w najbliższą sobotę zmierzą się w derbach z lubelskim klubem. Gospodarze spodziewają się tłumów na meczu, dlatego apelują o wcześniejszy zakup biletu

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie 0 11

Imię „Prof. Władysława Bartoszewskiego” może otrzymać skwer urządzony między ul. Lipową a wejściem na cmentarz.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!