czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Czesne nie wadzi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 marca 2002, 21:18
Autor: (alf)

Opłaty w szkołach niepublicznych utrzymują się na tym samym poziomie, a nawet wzrastają, mimo że placówki te otrzymują większe dotacje z budżetu państwa – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Ministerstwo Edukacji uspokaja, że nie planuje obcięcia dopłat.
Lubelska delegatura NIK nie prowadziła kontroli szkół niepublicznych na terenie Lubelszczyzny. Jednak informacje z lubelskich szkół potwierdzają wnioski z raportu izby. W Pallotyńskim LO im. S. Batorego czesne od kilku lat wynosi 360 zł. Natomiast w Prywatnym LO im. I. J. Paderewskiego – wzrosło. Dwa lata temu wymagano 700 zł wpisowego. Do tego czesne – 430 zł w klasach kończących się polską maturą i 530 zł – w klasach z maturą międzynarodową. Teraz prowadząca szkołę firma „Akademos” wyznaczyła czesne na 505 zł i 605 zł oraz 250 zł wpisowego za każdy rok nauki.
„Batory” korzysta z pomieszczeń kościoła Księży Pallotynów. Uczniowie trochę narzekają na brak pełnowymiarowej sali gimnastycznej, ale ogólnie są zadowoleni z miejsca nauki. Ich rodzice również nie uskarżają się na czesne.
– Szkoła oferuje wysoki poziom nauczania w niewielkich liczebnie klasach i płaci się za to mniej niż w innych tego typu placówkach – mówi Grzegorz Gładyszewski.
– Wszystkie moje dzieci: dwójka licealistów i jeden gimnazjalista uczą się w szkołach niepaństwowych – mówi Elżbieta Czekajska. – Zarówno ja, jak i większość rodziców uczniów tych szkół należymy do osób średnio zamożnych. Naukę moich dzieci dofinansowują dziadkowie. To spory wydatek, ale w przeciwieństwie do uczniów nawet renomowanych szkół publicznych – uczniowie naszej szkoły nie korzystają z korepetycji i kursów językowych. Prawdopodobnie byłby to porównywalny wydatek.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!