niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Czuby: Ktoś podpala trawy. "Ogień podszedł pod bloki"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 marca 2010, 11:33

- Znów zapłonęły trawy w wąwozie między osiedlem Górki (Czuby) a lasem Stary Gaj w Lublinie - napisała do nas na Alarm24 Internautka Inga.

Pierwszy pożar na Czubach wybuchł wczoraj po godz. 12. Na miejsce pojechało sześciu strażaków. Kilka godzin później znowu ktoś podpalił trawy. Od godz. 19 przez prawie godzinę z ogniem walczyło 16 ratowników.

- Ostatnio takich zdarzeń mamy coraz więcej. Tylko w czwartek strażacy z woj. lubelskiego do płonących traw wyjeżdżali 84 razy, w samym Lublinie około 40. razy - mówi portalowi Dziennikwschodni.pl dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

Wypalanie traw jest bardzo niebezpieczne. Niedawno, również w okolicy osiedla Górki, zagrożona była stacja paliw lukoil przy ul. Jana Pawła II. - Tym razem ogień podszedł aż pod bloki przy ul. Wyżynnej, najbliżej do numeru 29 - relacjonuje Internautka Inga, która przesłała nam zdjęcia.

Nie wypalaj traw

Problem powraca co roku. Wczesną wiosną płoną pola, miedze, łąki. Wyjaławia się przez to ziemia, giną rzadkie gatunki roślin i drobne zwierzęta. W skrajnych przypadkach, gdy ogień rozprzestrzenia się nadspodziewanie szybko, także ludzie.

W Polsce obowiązuje zakaz wypalania traw. Ale w przypadku niektórych osób pokusa, aby przy pomocy ognia pozbyć się pozostałych po zimie chwastów, jest silniejsza od rozsądku. Nie wolno tego robić pod groźbą sankcji finansowych. Zakaz ten jest dodatkowo jednym z wymogów dobrej kultury rolnej. Ich przestrzeganie obowiązuje m.in. w ramach systemu dopłat bezpośrednich.


Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że wypalanie traw jest zabronione i oprócz innych kar (np. nakładanych przez policję), w wypadku rolników przewidziane są konsekwencje finansowe ze strony agencji. Rolnikowi, który nie przestrzega zakazu, grozi zmniejszenie należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich o trzy procent. To oznacza, że o tyle mogą być pomniejszone płatności bezpośrednie wynikające zarówno z jednolitej i uzupełniającej płatności obszarowej, jak i dodatkowych: np. płatności cukrowych czy płatności do pomidorów.

Agencja może zmienić wysokość kary w zależności od stwierdzonego stopnia winy – od jednego do pięciu proc. przysługującej dopłaty. Kary mogą być jeszcze bardziej podwyższone, gdy rolnikowi zostanie np. udowodnione celowe działanie. Wtedy ARiMR może obniżyć każdy z rodzajów płatności bezpośrednich aż o jedną piątą.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~Leon~
ja
bambo75
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~Leon~
~Leon~ (3 kwietnia 2010 o 09:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
drabinowy napisał:
Powinno się też ukarać autora powyższego tekstu ! Mógł przedcież jesienią przypomnieć o konieczności wykoszenia traw, a nie zrobił tego

A tak na serio: czy ujęcie sprawców naprawdę przekracza możliwości odpowiednich służb ?Widać przekracza. To pewnie tacy sami de--le jak te podpalacze. Setka ludzi w straży miejskiej, kilkuset policjantów w mieście kilka dni na podpalanie w wiadomych miejscach. I co? Nie ma jednego mądrzejszego od podpalacza. Zabawa trwa. Policjanci udają, że łapią, lekarze udają, że leczą itd. itp.
Pensje się bierze ludzie podatki płacą deb***e się cieszą. No to wesołych świąt.
Rozwiń
ja
ja (29 marca 2010 o 21:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wypalajcie traw! przeżyją dzięki temu miliony kleszczy i innego badziewia
Rozwiń
bambo75
bambo75 (28 marca 2010 o 17:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A gdzież są nasi wspaniali ekolodzy którzy blokują Dolinę Rospudy?-czemu nie gaszą tych pożarów?-wszak giną(z powodu palenia traw)różne cenne gatunki zwierzątek! Otóż: Ekologowie są tylko tam,gdzie można"sparaliżować życie ludziom"(nie pozwolić na obwodnicę Augustowa)-a gasić traw się boją,bo se mogą dupkę sparzyć lub ciuszki okopcić dymem!
Rozwiń
ggjg
ggjg (28 marca 2010 o 12:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
o matko! i kto tu jest "nie do rozwój"?
Rozwiń
LUBLIN WIOCHA
LUBLIN WIOCHA (26 marca 2010 o 17:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a na dzaszyńskiego w końcu dali by wypalić te krzaki a nie jak ktos inteligętny podpali to jakiś nie do rozwój od razu dzwoni po straż
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!