Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 grudnia 2008 r.
7:53
Edytuj ten wpis

Czy marszałek Piłsudski zniknie z placu Litewskiego?

Autor: Zdjęcie autora (ŁM DRS)
0 23 A A

Generalny konserwator zabytków poparł pomysł przeniesienia z pl. Litewskiego pomnika Józefa Piłsudskiego - podał portal gazeta.pl, powołując się na informacje od Haliny Landeckiej, wojewódzkiego konserwatora zabytków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Następnym krokiem będzie zburzenie zamku lub Starego Miasta - odpowiadają Piłsudczycy z całej Polski, którzy w ramach protestu zasypali prezydenta Lublina Adama Wasilewskiego gradem listów.

Dyskusja rozpętała się po tym, jak Landecka zasugerowała Ratuszowi przeniesienie pomnika. Sugestia taka znalazła się w wytycznych dla architektów przygotowujących koncepcję przebudowy placu. Znajduje się on bowiem w strefie ścisłej ochrony i dlatego nie wolno z nim zrobić niczego, co nie zostałoby wcześniej zatwierdzone przez konserwatora. Zdaniem Landeckiej pomnik Piłsudskiego nazbyt dominuje na placu.

To wywołało burzę wśród Piłsudczyków z całej Polski i lawinę listów do prezydenta Lublina. W odpowiedzi prezydent Wasilewski napisał pismo do lubelskiego konserwatora zabytków, w którym zasugerował, by pomnika jednak nie przenosić. Dołączył prośby protestujących. Pismo przesłał również do Kancelarii Prezydenta RP, premiera, wojewody lubelskiego i marszałka województwa.

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
tomi / 16 grudnia 2008 o 22:23
Lubelski napisał:
TEN POMNIK JEST PORAŻAJĄCYM KICZEM I NIGDY TU NIE POWINIEN STAĆ. MOTYWACJA BYŁA CZYSTO POLITYCZNA, A NIGDY ARTYSTYCZNA. PRZECIEŻ TU SZŁO O PROSTE 'MECHANICZNE' ZASTĄPIENIE SOWIECKIEGO ŻOŁDAKA CZYMŚ POLSKI-PATRYJOTYCZNYM. PADŁO NA MARSZAŁKA.
LANDECKA MA STUPROCENTOWĄ RACJĘ MERYTORYCZNĄ, ŻE CHCE TEN POMNIK WYPROWADZIĆ. DOSTANIE JEDNAK PEWNIE 'OGIEŃ ZAPOROWY'.
JAK BĘDZIE MIAŁA CHARAKTER, TO GO WYTRZYMA.

Najpierw proponowałbym Ci "znawco" sztuk pięknych abyś się zastanowił o czym chciałbyś na tym forum napisać, tak z sensem, do rzeczy.

Najpierw proponowałbym Ci "znawco" sztuk pięknych abyś się zastanowił o czym chciałbyś na tym forum napisać, tak z sensem, do rzeczy. rozwiń
Avatar
tomi / 16 grudnia 2008 o 22:11
jan napisał:
Może by zatrudnić męża Pani konserwator do jakichś prac prz pomniku np. oświetlenie to zmieni zdanie

Całkiem celna uwaga. Gratuluję!
Avatar
MP / 16 grudnia 2008 o 15:30
Pewnie że zniknie bo mając pomnik w takim otoczeniu/np."baobab"/,to w grobie się biedak przewraca!Toż to profanacja!!
Avatar
patriota to idiota / 16 grudnia 2008 o 11:40
hehe...
ot się nawymądrzał a argumentów żadnych....
Avatar
patriota / 15 grudnia 2008 o 21:39
Kuba z Lublina napisał:
Ja tam chętnie bym pomnik tego zdrajcy, agenta Niemieckiego, przez którego z końmi na czołgi nasze wojska wyszły wysadził w drobny mak. Zabierać to z Litewskiego i wywieźć gdzieś na wysypisko - tam jego miejsce!

Ciekawe, gdzie i na jakim "uniwersytecie" zdobyłeś tak porażającą wiedzę historyczną. Pewnie na wumlu.
Avatar
patriota / 15 grudnia 2008 o 21:35
jakub z moskwy napisał:
Masz rację, tam jest miejsce dla marszałka Rokossowskiego, syna lubelskiego kamieniarza.

Ciekawy jestem na jakim "uniwersytecie" zdobyłeś tak fascynującą wiedzę historyczną. Pewnie na wumlu.
Avatar
patrio / 15 grudnia 2008 o 21:25
qwerty napisał:
A czy Piłsudski zazem z klaczą musi stać na placu Litewskim? Czy ci nawiedzeni tzw. Piłsudczycy maja decydować o wizerunku miasta? Jeżeli ten pomnik pozostanie proponowałbym jeszcze jeden, piaty pomnik: pomnik Koziołka Matołka bo to miasta nań zasługuje

Czy aby nie nie sugerujesz,że chodzi ci o własne upamiętnienie?
Avatar
patriota / 15 grudnia 2008 o 21:19
Zygmunt napisał:
Piłsudczycy?Kto to jest i kto sie pod nich podszywa?Od 1918 roku minęło 90 lat !!!

Nad twoją ignorancją można jedynie pokiwać głową z politowaniem.
Avatar
patriota / 15 grudnia 2008 o 21:15
... napisał:
przecież i tak stoi na nielegalu jako budowla tymczasowa więc o co ten krzyk???

Jeżeli o czymś piszesz, to najpierw poczytaj, popytaj i pisz prawdę,bo inaczej wyjdziesz na ignoranta. A swoją drogą pomnik stoi legalnie i to powoduje złość Landeckiej, bo stoi wbrew jej woli.
Avatar
jakub z moskwy / 15 grudnia 2008 o 17:17
Kuba z Lublina napisał:
Ja tam chętnie bym pomnik tego zdrajcy, agenta Niemieckiego, przez którego z końmi na czołgi nasze wojska wyszły wysadził w drobny mak. Zabierać to z Litewskiego i wywieźć gdzieś na wysypisko - tam jego miejsce!


Masz rację, tam jest miejsce dla marszałka Rokossowskiego, syna lubelskiego kamieniarza.
Avatar
tomi / 16 grudnia 2008 o 22:23
Lubelski napisał:
TEN POMNIK JEST PORAŻAJĄCYM KICZEM I NIGDY TU NIE POWINIEN STAĆ. MOTYWACJA BYŁA CZYSTO POLITYCZNA, A NIGDY ARTYSTYCZNA. PRZECIEŻ TU SZŁO O PROSTE 'MECHANICZNE' ZASTĄPIENIE SOWIECKIEGO ŻOŁDAKA CZYMŚ POLSKI-PATRYJOTYCZNYM. PADŁO NA MARSZAŁKA.
LANDECKA MA STUPROCENTOWĄ RACJĘ MERYTORYCZNĄ, ŻE CHCE TEN POMNIK WYPROWADZIĆ. DOSTANIE JEDNAK PEWNIE 'OGIEŃ ZAPOROWY'.
JAK BĘDZIE MIAŁA CHARAKTER, TO GO WYTRZYMA.

Najpierw proponowałbym Ci "znawco" sztuk pięknych abyś się zastanowił o czym chciałbyś na tym forum napisać, tak z sensem, do rzeczy.

Najpierw proponowałbym Ci "znawco" sztuk pięknych abyś się zastanowił o czym chciałbyś na tym forum napisać, tak z sensem, do rzeczy. rozwiń
Avatar
tomi / 16 grudnia 2008 o 22:11
jan napisał:
Może by zatrudnić męża Pani konserwator do jakichś prac prz pomniku np. oświetlenie to zmieni zdanie

Całkiem celna uwaga. Gratuluję!
Avatar
MP / 16 grudnia 2008 o 15:30
Pewnie że zniknie bo mając pomnik w takim otoczeniu/np."baobab"/,to w grobie się biedak przewraca!Toż to profanacja!!
Avatar
patriota to idiota / 16 grudnia 2008 o 11:40
hehe...
ot się nawymądrzał a argumentów żadnych....
Avatar
patriota / 15 grudnia 2008 o 21:39
Kuba z Lublina napisał:
Ja tam chętnie bym pomnik tego zdrajcy, agenta Niemieckiego, przez którego z końmi na czołgi nasze wojska wyszły wysadził w drobny mak. Zabierać to z Litewskiego i wywieźć gdzieś na wysypisko - tam jego miejsce!

Ciekawe, gdzie i na jakim "uniwersytecie" zdobyłeś tak porażającą wiedzę historyczną. Pewnie na wumlu.
Avatar
patriota / 15 grudnia 2008 o 21:35
jakub z moskwy napisał:
Masz rację, tam jest miejsce dla marszałka Rokossowskiego, syna lubelskiego kamieniarza.

Ciekawy jestem na jakim "uniwersytecie" zdobyłeś tak fascynującą wiedzę historyczną. Pewnie na wumlu.
Avatar
patrio / 15 grudnia 2008 o 21:25
qwerty napisał:
A czy Piłsudski zazem z klaczą musi stać na placu Litewskim? Czy ci nawiedzeni tzw. Piłsudczycy maja decydować o wizerunku miasta? Jeżeli ten pomnik pozostanie proponowałbym jeszcze jeden, piaty pomnik: pomnik Koziołka Matołka bo to miasta nań zasługuje

Czy aby nie nie sugerujesz,że chodzi ci o własne upamiętnienie?
Avatar
patriota / 15 grudnia 2008 o 21:19
Zygmunt napisał:
Piłsudczycy?Kto to jest i kto sie pod nich podszywa?Od 1918 roku minęło 90 lat !!!

Nad twoją ignorancją można jedynie pokiwać głową z politowaniem.
Avatar
patriota / 15 grudnia 2008 o 21:15
... napisał:
przecież i tak stoi na nielegalu jako budowla tymczasowa więc o co ten krzyk???

Jeżeli o czymś piszesz, to najpierw poczytaj, popytaj i pisz prawdę,bo inaczej wyjdziesz na ignoranta. A swoją drogą pomnik stoi legalnie i to powoduje złość Landeckiej, bo stoi wbrew jej woli.
Avatar
jakub z moskwy / 15 grudnia 2008 o 17:17
Kuba z Lublina napisał:
Ja tam chętnie bym pomnik tego zdrajcy, agenta Niemieckiego, przez którego z końmi na czołgi nasze wojska wyszły wysadził w drobny mak. Zabierać to z Litewskiego i wywieźć gdzieś na wysypisko - tam jego miejsce!


Masz rację, tam jest miejsce dla marszałka Rokossowskiego, syna lubelskiego kamieniarza.
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 0 0

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 0

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu 0 0

Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzędowych online. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop. 

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę 0 0

MUNDIAL 2018 W meczu o wszystko zespół z Afryki przegrał z Portugalią 0:1 po golu niezawodnego Cristiano Ronaldo. Lwy Atlasu miały więcej sytuacji od rywali, ale byli nieskuteczni i po trzech meczach grupowych zawodnicy Herve Renarda wrócą do domów

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca
23 czerwca 2018, 10:00

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca 0 0

Teatr dramatyczny zaprasza w sobotę do wspólnego świętowania 133. rocznicy urodzin swojego patrona, Juliusza Osterwy. Trwa rezerwacja miejsc i dystrybucja wejściówek.

"Jesteśmy już 30 godzin bez wody". Skarga mieszkańca
Alarm 24

"Jesteśmy już 30 godzin bez wody". Skarga mieszkańca 0 2

Od 30 godzin nie mamy wody z powodu awarii. Gmina nam nie pomaga, zostaliśmy potraktowani gorzej, niż zwierzęta - w środę rano napisał do nas mieszkaniec Bystrzejowic Pierwszych (pow. świdnicki).

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina
24 czerwca 2018, 19:00

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina 0 0

Co Gdzie Kiedy. W najbliższą niedzielę, 24 czerwca o godz. 19 w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej (ul. Narutowicza 6) będzie miał miejsce wyjątkowy koncert w wykonaniu Orkiestry Trybunału Koronnego w Lublinie.

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy?

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy? 0 2

Wczoraj ogłoszony został nowy przetarg na odnowę parku Ludowego. To już drugie podejście, bo za pierwszym razem Urząd Miasta zderzył się z wysokimi cenami zaproponowanymi przez wykonawców. W parku mają się pojawić nowe drzewa, ścieżki biegowe, rowerowe, pionowy ogród, place zabaw i wiele innych atrakcji.

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany?
galeria

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany? 0 2

Połączenie pracy z jedzeniem, więcej miejsca i nowe odsłony znanych już sklepów – to zmiany, jakie przechodzi właśnie lubelska Plaza

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia 0 5

37-latek wpadł gdy wyprzedzał na skrzyżowaniu. Okazało się, że jest poszukiwany. Trafi do więzienia na 8 miesięcy.

Jej zdjęcie w strefie kibica w Lublinie zrobiło furorę. "Nigdy nie spotkałam się tu z rasizmem"
galeria
film

Jej zdjęcie w strefie kibica w Lublinie zrobiło furorę. "Nigdy nie spotkałam się tu z rasizmem" 0 7

Rozmowa z Zendaya Sithole z Zimbabwe, studentką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przewodniczącą Foreign Students Union UMCS.

Ruszyła letnia LNBA

Ruszyła letnia LNBA 1 0

Liga Letnia LNBA W niedzielę rozegrano pierwszą kolejkę. W najbardziej interesującym spotkaniu Kaddi pokonało No To Shoot

"Pod moim dzieckiem urwała się huśtawka". Chłopiec upadł na plecy, był zamroczony
Alarm 24
galeria

"Pod moim dzieckiem urwała się huśtawka". Chłopiec upadł na plecy, był zamroczony 1 10

Plac zabaw przy ul. Koszarowej w Kraśniku zostanie objęty stałym nadzorem – zapowiada komendant Straży Miejskiej w Kraśniku. To reakcja na e-mail od naszej Czytelniczki.

Pobili kolegę i zostawili przed domem, 40-latek zmarł. Jest wyrok
galeria

Pobili kolegę i zostawili przed domem, 40-latek zmarł. Jest wyrok 0 1

Dwa lata więzienia i grzywna. To wyroki dla mężczyzn, którzy pobili swojego kolegę i pozostawili rannego przed domem. 40-latek zmarł po kilkunastu godzinach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010