Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 grudnia 2015 r.
9:03

Czy PZL-Świdnik uzyska zlecenie? Radni sejmiku pytają MON i posłów PiS

0 14 A A
Radni sejmiku obradowali wczoraj w nowej sali w gmachu przy ul. Grottgera (Fot. Maciej Kaczanowski)
Radni sejmiku obradowali wczoraj w nowej sali w gmachu przy ul. Grottgera (Fot. Maciej Kaczanowski)

Po raz trzeci radni sejmiku województwa przyjęli stanowisko w sprawie przetargu na dostawę śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii. Apelują w nim do ministra obrony, rządu i posłów Prawa i Sprawiedliwości o przekazanie informacji na temat tego, czy zlecenie może uzyskać PZL Świdnik. Nie obyło się jednak bez długiej dyskusji.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Mógłbym wyrazić radość z tego, że temat podnoszony przez nas wcześniej ponownie jest poddany dyskusji. Tę radość osłabia jednak użycie sformułowania zmierzającego do tego, by sytuację powstałą w wyniku działań koalicji PO-PSL przypisać obecnemu rządowi. A gdyby nie doszło do tej zmiany, to kontrakt byłby już podpisany – mówił Andrzej Pruszkowski, przewodniczący klubu radnych PiS.

Zdaniem radnych opozycji zawarty w stanowisku apel o przekazanie informacji na temat realizacji przetargu jest bezzasadny. Jak tłumaczyli, takie informacje otrzymali już od byłego radnego PiS, a obecnie posła uczestniczącego w pracach sejmowej komisji obrony narodowej Artura Sobonia. Mówią one m.in. o ogłoszeniu przez ministra obrony narodowej audytu postępowania przetargowego (ma być gotowy na przełomie stycznia i lutego), planach wznowienia negocjacji offsetowych, czy o błędach w ofercie Airbus Helicopters wskazanych m.in. przez PZL Świdnik. – Do czasu zakończenia audytu niczego więcej się nie dowiemy – tłumaczył Pruszkowski. 

Radni PiS proponowali, by zamiast tego zaapelować o informacje dotyczące stanu postępowania przetargowego oraz „aktywną pracę na rzecz uwzględnienia potencjału lubelskiego przemysłu lotniczego przy ewentualnej korekcie planów modernizacji polskiej armii”.

Poprawki opozycji ostatecznie nie zostały wprowadzone do projektu. Stanowisko w pierwotnej wersji zostało przyjęte głosami wszystkich radnych.

 

Treść przyjętego stanowiska Sejmiku Województwa Lubelskiego:

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 stycznia 2016 o 09:23
Dziękujemy Max youtube.com/user/MaxTVTUBE
Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 21:55
Marku Kosie! Co tam u BUREGO? Zimno w celi?
Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 04:09
to kto jest teraz do kurtki wodnej prezesem?
Avatar
Gość / 2 stycznia 2016 o 01:13
Macierewicz będąc teraz szefem MON,ma konkretny wgląd w to,czego potrzebuje Polska armia.Widzi teraz zapewne że Caracal był najlepszym wyborem,jeśli chodzi o helikoptery.Ja uważam jednak że PZL nie jest na straconej pozycji. W końcu są zbrojeniówką,więc mogą tworzyć inne maszyny lub broń.MON za to mógłby nakręcić klientów na Świdnickie helikoptery zagranicznych inwestorów,w ramach takiej rekompensaty.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 23:37
Krystowski nie jest już prezesem PZL Świdnik SA. Radni powinni to wiedzieć !
Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 21:04
Niech wznowią produkcję tanich motocykli które można samemu naprawić w każdym garażu samodzielnie.Teraz są dobre materiały, precyzyjne maszyny. Będzie dobra jakość. Będzie dużo chętnych zwłaszcza dla małych pojemności które nie wymagają prawa jazdy na motocykl.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 17:03
buahahaha drodzy wyborcy oświadczam iż mamy was gdzieś...
Avatar
jOOj / 31 grudnia 2015 o 15:48

Czego ci ludzie nie rozumieją ? Gospodarka odgórnie planowana dawno się skończyła i trzeba było w przetargu zaoferować coś co chce kupujący a nie to co się akurat tam ma....

a to mnie zaskoczyłeś...! nie wiedziałem że jeszcze ktoś wierzy w mit wolnego rynku... Nie po to "inwestowano" w zadymę w Ukrainie żeby teraz Polska zarobiła na kontraktach zbrojeniowych...! A propos: to PiS obiecują unieważnienie tego przetargu nie wiedział że już są podpisane umowy...? Więc nich się teraz nie zasłania podpisanymi już kontraktami tylko anuluje przetarg (co niejednoktrotnie czyniono w innych branżach...) 

a to mnie zaskoczyłeś...! nie wiedziałem że jeszcze ktoś wierzy w mit wolnego rynku... Nie po to "inwestowano" w zadymę w Ukrainie żeby teraz Polska zarobiła na kontraktach zbrojeniowych...! A propos: to PiS obiecują unieważnienie tego przetargu nie wiedział że już są podpisane umowy...? Więc nich się teraz nie zasłania podpisanymi już kontraktami tylko anuluje przetarg (co niejednoktrotnie czyniono w innych branżach...) 

rozwiń
Avatar
Rob / 31 grudnia 2015 o 13:52

Panowie z PIS-u społeczeństwo uwierzyło wam, zróbcie wszystko aby ta nadzieja nie prysła jak bańka mydlana, trzeciego razu może nie być-miłej zabawy sylwestrowej ,oby nasze oczekiwania spełniły się!

Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 13:18
Beka z PP i PSL!
Avatar
Gość / 4 stycznia 2016 o 09:23
Dziękujemy Max youtube.com/user/MaxTVTUBE
Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 21:55
Marku Kosie! Co tam u BUREGO? Zimno w celi?
Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 04:09
to kto jest teraz do kurtki wodnej prezesem?
Avatar
Gość / 2 stycznia 2016 o 01:13
Macierewicz będąc teraz szefem MON,ma konkretny wgląd w to,czego potrzebuje Polska armia.Widzi teraz zapewne że Caracal był najlepszym wyborem,jeśli chodzi o helikoptery.Ja uważam jednak że PZL nie jest na straconej pozycji. W końcu są zbrojeniówką,więc mogą tworzyć inne maszyny lub broń.MON za to mógłby nakręcić klientów na Świdnickie helikoptery zagranicznych inwestorów,w ramach takiej rekompensaty.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 23:37
Krystowski nie jest już prezesem PZL Świdnik SA. Radni powinni to wiedzieć !
Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 21:04
Niech wznowią produkcję tanich motocykli które można samemu naprawić w każdym garażu samodzielnie.Teraz są dobre materiały, precyzyjne maszyny. Będzie dobra jakość. Będzie dużo chętnych zwłaszcza dla małych pojemności które nie wymagają prawa jazdy na motocykl.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 17:03
buahahaha drodzy wyborcy oświadczam iż mamy was gdzieś...
Avatar
jOOj / 31 grudnia 2015 o 15:48

Czego ci ludzie nie rozumieją ? Gospodarka odgórnie planowana dawno się skończyła i trzeba było w przetargu zaoferować coś co chce kupujący a nie to co się akurat tam ma....

a to mnie zaskoczyłeś...! nie wiedziałem że jeszcze ktoś wierzy w mit wolnego rynku... Nie po to "inwestowano" w zadymę w Ukrainie żeby teraz Polska zarobiła na kontraktach zbrojeniowych...! A propos: to PiS obiecują unieważnienie tego przetargu nie wiedział że już są podpisane umowy...? Więc nich się teraz nie zasłania podpisanymi już kontraktami tylko anuluje przetarg (co niejednoktrotnie czyniono w innych branżach...) 

a to mnie zaskoczyłeś...! nie wiedziałem że jeszcze ktoś wierzy w mit wolnego rynku... Nie po to "inwestowano" w zadymę w Ukrainie żeby teraz Polska zarobiła na kontraktach zbrojeniowych...! A propos: to PiS obiecują unieważnienie tego przetargu nie wiedział że już są podpisane umowy...? Więc nich się teraz nie zasłania podpisanymi już kontraktami tylko anuluje przetarg (co niejednoktrotnie czyniono w innych branżach...) 

rozwiń
Avatar
Rob / 31 grudnia 2015 o 13:52

Panowie z PIS-u społeczeństwo uwierzyło wam, zróbcie wszystko aby ta nadzieja nie prysła jak bańka mydlana, trzeciego razu może nie być-miłej zabawy sylwestrowej ,oby nasze oczekiwania spełniły się!

Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 13:18
Beka z PP i PSL!