poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Czy woda musi zdrożeć?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 stycznia 2003, 17:03
Autor: Lidia Dzierba

Ile zarabia prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji? Co firma zrobi, jeśli radni nie przegłosują podwyżki cen? Czy pracownicy wodociągów płacą za wodę? Na mniej i bardziej kłopotliwe pytania odpowiadał wczoraj na czacie szef lubelskich wodociągów. Prezentujemy wybrane pytania i odpowiedzi.

(erazm) – Dlaczego podnosi pan cenę wody?
Tadeusz Fijałka: – Nie jest to tylko podwyżka cen wody, ale jednocześnie znaczne obniżenie wody dla podmiotów gospodarczych wynikające z ustawy z czerwca 2002, a dotyczące zaopatrzenia wody i odprowadzenie ścieków.
(nero) – Czy nie można obniżyć kosztów funkcjonowania MPWiK i nie podnosić cen wody?
T.F. – Koszty firmy rosną nieznacznie o ok. 2,5 proc. Natomiast brak zmiany cen spowodowałby straty ok. 2 mln zł i jednocześnie naruszał ustawy antymonopolowe i ustawę z czerwca 2002.
(dorados) – A ile kosztują sauny i siłownie dla pracowników itp. oraz bezpłatne udostępnianie sali konferencyjnej dla zaprzyjaźnionych organizacji, w tym również politycznych? W kodeksie pracy nie ma o tym ani słowa.
T.F. – Ośrodek rekreacji i wypoczynku jest niezbędny do utrzymania dużej sprawności fizycznej naszych ratowników pracujących w służbie awaryjnego ratownictwa. Sale wypożyczane są za odpłatnością, korzystają z nich różne podmioty i organizacje polityczne.
(nero) – Co MPWiK zrobi jeśli radni nie przegłosują podwyżki cen?
T.F. – MPWiK złoży ponowny wniosek taryfowy do Rady Miasta.
(nero) – Ile pan zarabia?
T.F. – Sześciokrotną wartość średniej krajowej z 2000 r.
(tomek) – Jakie są przywileje pracowników MPWiK? Czy Pan płaci za wodę?
T.F. – Wszyscy pracownicy płacą za wodę i ścieki.
(staszek) – Lublin jest jednym z najuboższych regionów kraju. Według Newsweeka bodajże, będzie nawet najuboższym regionem w zjednoczonej Europie. Czy chcecie kompletnie „dobić” Lubelszczyznę kolejną podwyżką?
T.F. – Opłaty za wodę w Lublinie są w środku tabeli opłat krajowych. Obniżenie cen dla podmiotów gospodarczych powinno wpłynąć pozytywnie na rozwój gospodarczy.
(tomek) – Ile osób pracuje w MPWiK i jaka jest średnia płaca bez osób z zarządu?
T.F. – Ok. 940 osób, średnia miesięczna płaca wynosi ok. 2300 zł.
(marek) – Dlaczego Pana pracownicy zarabiają tak dużo? To skandal.
T.F. – Pracownicy MPWiK pracują w ruchu ciągłym na wszystkich zmianach, stąd na drugiej i trzeciej zmiany przysługują odpowiednie dodatki. Ponadto wielu pracowników pozostaje na drugiej i trzeciej zmianie do dyspozycji przedsiębiorstwa, pełnią dyżury w pogotowiu technicznym, pracują w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych np. w pobliżu urządzeń znajdujących się w ruchu, zagrożonych możliwością wystąpienia stężenia chlorem, siarkowodorem, a także możliwością wybuchu w przypadku stref gdzie występuje metan jako gaz łatwopalny.
T.F. – Prysznic zamiast wanny i nowoczesna armatura wodociągowa.
(terk) – Dlaczego wprowadzono opłatę za wodomierze, której dotąd nie było? Czy następnym krokiem po opłatach za wodomierze będzie wprowadzenie opłat za długość rur w mieszkaniu?
T.F. – Opłaty abonamentowe wprowadzono w związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2002 r.
(nero) – Do czyjej kasy wpłyną opłaty abonamentowe za wodomierze?
T.F. – Wszystkie opłaty wpływają do kasy MPWiK natomiast wypracowany w przedsiębiorstwie zysk jest dzielony przez Zgromadzenie Wspólników tj. Prezydenta Miasta Lublina.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!