środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Lucyna Wójcik (na zdjęciu z rodziną) pokazuje dwa rachunki: jeden to jej emerytura – 474,81 zł, drug
Lucyna Wójcik (na zdjęciu z rodziną) pokazuje dwa rachunki: jeden to jej emerytura – 474,81 zł, drug

Od listopada czynsz Lucyny Wójcik mieszkającej w prywatnej kamienicy może wzrosnąć niemal o 200 złotych. Gdyby nie synowie, nie miałaby z czego go opłacić. W podobnej jak ona sytuacji może się znaleźć kilka tysięcy lubelskich rodzin.

Czynsz, jaki co miesiąc opłaca pani Lucyna, wynosi 222,14 zł plus opłaty eksploatacyjne - 175,07 zł. W sumie 397,91 zł. Jej emerytura to 474, 81 zł.
- Całe szczęście, że mieszkam z rodziną, to jakoś sobie wzajemnie pomagamy. Obaj synowie pracują, zarabiają średnio ok. 1 tys. zł, ale synowa jest bezrobotna i mam dwoje wnuków. Inaczej to aż nie chcę myśleć, co by było - mówi Wójcikowa.
Środowy werdykt Trybunału Konstytucyjnego daje właścicielom kamienic większą swobodę przy ustalaniu czynszów. Sami będą decydować o skali ich wzrostu. - Musimy się zebrać i przedyskutować, kiedy i o ile podniesiemy czynsz - mówi Krystyna Naraniecka, jedna ze współwłaścicielek kamienicy, w której mieszka Lucyna Wójcik.
Choć właściciele na pewno podwyższą czynsze, nie będzie im wolno przekroczyć 3 proc. tzw. wartości odtworzeniowej. W Lublinie jest to 5,80 zł/mkw. (obecnie obowiązuje 2-proc. stawka - 3,94 zł). Wójcik za mieszkanie o powierzchni 70,70 mkw. po podwyżce według maksymalnej stawki musiałaby zapłacić 410 zł plus opłaty.
Wielu lokatorów prywatnych kamienic obawia się teraz, że nie będą w stanie pokrywać mieszkaniowych zobowiązań, co może doprowadzić do ich eksmisji. A na kupno mieszkań ich nie stać. Większość z nich to emeryci i renciści, którzy zamieszkują w tych lokalach od lat.
- Władze samorządowe powinny pomóc osobom które znajdą się w trudnej sytuacji - przyznaje Ewa Lipińska, z Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Lublinie. - Niestety, gminy nie mają pieniędzy. Dlatego też wskazane są celowe dotacje budżetowe na budowę mieszkań socjalnych, których nie ma. Inaczej sobie nie poradzimy.

Radosław Liberda - Zrzeszenie Właścicieli i Zarządców Domów w Lublinie

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego oznacza, że wygrało obiektywne prawo z koniunkturalną polityką. Powróciliśmy do normalności i do podstawowych zasad prawa. Jest to przełomowy krok. Natomiast państwo powinno obecnie rozbudować odpowiedni system dodatków mieszkaniowych i pomocy społecznej dla osób potrzebujących takiego wsparcia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!