poniedziałek, 29 maja 2017 r.

Lublin

Czynsz nas dobije


Lucyna Wójcik (na zdjęciu z rodziną) pokazuje dwa rachunki: jeden to jej emerytura – 474,81 zł, drug
Lucyna Wójcik (na zdjęciu z rodziną) pokazuje dwa rachunki: jeden to jej emerytura – 474,81 zł, drug

Od listopada czynsz Lucyny Wójcik mieszkającej w prywatnej kamienicy może wzrosnąć niemal o 200 złotych. Gdyby nie synowie, nie miałaby z czego go opłacić. W podobnej jak ona sytuacji może się znaleźć kilka tysięcy lubelskich rodzin.

Czynsz, jaki co miesiąc opłaca pani Lucyna, wynosi 222,14 zł plus opłaty eksploatacyjne - 175,07 zł. W sumie 397,91 zł. Jej emerytura to 474, 81 zł.
- Całe szczęście, że mieszkam z rodziną, to jakoś sobie wzajemnie pomagamy. Obaj synowie pracują, zarabiają średnio ok. 1 tys. zł, ale synowa jest bezrobotna i mam dwoje wnuków. Inaczej to aż nie chcę myśleć, co by było - mówi Wójcikowa.
Środowy werdykt Trybunału Konstytucyjnego daje właścicielom kamienic większą swobodę przy ustalaniu czynszów. Sami będą decydować o skali ich wzrostu. - Musimy się zebrać i przedyskutować, kiedy i o ile podniesiemy czynsz - mówi Krystyna Naraniecka, jedna ze współwłaścicielek kamienicy, w której mieszka Lucyna Wójcik.
Choć właściciele na pewno podwyższą czynsze, nie będzie im wolno przekroczyć 3 proc. tzw. wartości odtworzeniowej. W Lublinie jest to 5,80 zł/mkw. (obecnie obowiązuje 2-proc. stawka - 3,94 zł). Wójcik za mieszkanie o powierzchni 70,70 mkw. po podwyżce według maksymalnej stawki musiałaby zapłacić 410 zł plus opłaty.
Wielu lokatorów prywatnych kamienic obawia się teraz, że nie będą w stanie pokrywać mieszkaniowych zobowiązań, co może doprowadzić do ich eksmisji. A na kupno mieszkań ich nie stać. Większość z nich to emeryci i renciści, którzy zamieszkują w tych lokalach od lat.
- Władze samorządowe powinny pomóc osobom które znajdą się w trudnej sytuacji - przyznaje Ewa Lipińska, z Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Lublinie. - Niestety, gminy nie mają pieniędzy. Dlatego też wskazane są celowe dotacje budżetowe na budowę mieszkań socjalnych, których nie ma. Inaczej sobie nie poradzimy.

Radosław Liberda - Zrzeszenie Właścicieli i Zarządców Domów w Lublinie

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego oznacza, że wygrało obiektywne prawo z koniunkturalną polityką. Powróciliśmy do normalności i do podstawowych zasad prawa. Jest to przełomowy krok. Natomiast państwo powinno obecnie rozbudować odpowiedni system dodatków mieszkaniowych i pomocy społecznej dla osób potrzebujących takiego wsparcia.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!