Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 października 2012 r.
18:59
Edytuj ten wpis

Dajemy ludziom siłę do walki z chorobą

0 0 A A
Urszula Jaworska w latach 90. przeszła białaczkę. Była pierwszą osobą w Polsce, która miała przeszcz
Urszula Jaworska w latach 90. przeszła białaczkę. Była pierwszą osobą w Polsce, która miała przeszcz

Rozmowa z Urszulą Jaworską, założycielką fundacji prowadzącej m.in. Bank Dawców Szpiku Kostnego i warsztaty dla chorych na białaczkę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Prowadzi Pani warsztaty dla pacjentów chorych na przewlekłą białaczkę szpikową, stwardnienie rozsiane oraz wirusowe zapalenie wątroby typu C. Skąd taki pomysł?

– Pierwszą grupą terapeutyczną, za jaką się wzięłam, byli chorzy na przewlekłą białaczkę szpikową. To dlatego, że po moim przeszczepie szpiku kostnego, dzwoniło, pisało i przyjeżdżało do mnie mnóstwo pacjentów z całej Polski. Opowiadali o tej chorobie zasłyszane bzdury. Że są źle leczeni, bo np. nie dali łapówki. Warsztaty mają wyjaśnić pacjentom, że to, że ktoś jest inaczej leczony, wynika tylko ze wskazań lekarskich.

Drugi cel warsztatów: uczymy lekarzy, jak mają komunikować się z pacjentami, a pacjenci na takich zajęciach są w grupie i czują się silniejsi. Mają odwagę zadawać pytania, których być może nikt inny nie zadał. Takie grupowe wspieranie się może dać im więcej niż indywidualna wizyta u lekarza.
Wreszcie te warsztaty i zdobyta tutaj wiedza mają pomóc w godnym życiu z chorobą. Sprawić, że pacjent nie da się stygmatyzować.

• Czyli chory ma z takiego spotkania wyjść z wiedzą, dzięki której będzie mógł lepiej kierować własnym życiem?

– Dokładnie tak. Chodzi o to, żeby nie dopuszczać do sytuacji, gdy bliscy lub znajomi odsuwają się chorego, a on nie ma odwagi wytłumaczyć im swojej choroby i powiedzieć, że ich nie zaraża.
Jakakolwiek choroba, czy to jest białaczka, nowotwór, guz mózgu, stwardnienie rozsiane, szpiczak, czy wirusowe zapalenie wątroby, powoduje izolację. Kiedy zaczynamy mówić innym o chorobie, dopiero wtedy okazuje się, kto był wart naszej przyjaźni. Zostają z nami ci, którzy są mądrzy i nie boją się pytać. Pacjent musi jednak sam zadecydować, ile chce powiedzieć swoim bliskim, przyjaciołom. Jeśli to zrobi i przygotuje swoje środowisko do tego, że żyje teraz z chorobą, to bliscy i przyjaciele nie odsuną się od niego. Przeżyłam to.

• Czy siłę do pracy z pacjentami bierze Pani właśnie z tych własnych doświadczeń, z tego, że Pani również przeżyła chorobę?

– Pierwszym motorem założenia mojej fundacji był mój mąż. Kiedy leżałam w szpitalu po przeszczepie, musiał zacząć działać, żeby nie zwariować. Stwierdził, że skoro tyle przeszliśmy i doprowadziliśmy do mojego przeszczepu, to nie możemy tej wiedzy zostawić dla siebie, bo jest wiele osób, które mogą z niej skorzystać i dzięki temu odpowiednio pokierować swoim życiem. I tak to się zaczęło.

• Wiem, że zachęca Pani pacjentów, aby myśleli nie tylko o sobie, by sumiennie stosowali się do zaleceń lekarzy i zasad terapii.

– Tu przede wszystkim chodzi o odpowiedzialność. Jeżeli pacjent nie bierze tabletki, bo mu się nie chce, albo dlatego, że tabletka przypomina mu o chorobie, to sam powoduje, że jego stan się pogarsza. A to oznacza droższą terapię i odebranie szansy na leczenie innemu pacjentowi, bo pieniędzy nigdy nie wystarcza dla wszystkich. Ja mówię temu "nie”. Jeśli ktoś nie chce być odpowiedzialnym za własne leczenie, to niech pakuje walizki, wyjeżdża w ciemny las i tam umiera. Tylko niech nie męczy wszystkich wokół swoim umieraniem.

• Ale czy każdy może być tak odpowiedzialny i zdeterminowany w leczeniu? Nie każdy ma tyle wewnętrznej siły.

– Po to są warsztaty, które organizujemy, żeby ją dać. Moją własną siłą w czasie choroby była miłość do najbliższych. Wiedziałam, że jeśli nie będę walczyła o siebie i umrę, to moje dziecko zostanie całkowitą sierotą, bo mój mąż tego nie przeżyje. Myślałam o mojej matce, o moim ojcu.

• A teraz myśli Pani o innych chorych i jeździ Pani na spotkania do różnych miast.

- Nienawidzę podróży w związku z moim byłym zawodem, kiedy ciągle byłam "na walizkach”. Po przeszczepie, kiedy założyłam fundację, wydawało mi się, że osiądę w jednym miejscu. Jakże się pomyliłam... Sama podróż na warsztaty jest dla mnie gehenną. Ale radzę sobie z tym dzięki perspektywie, że mam spotkanie z pacjentami. To jest dla mnie nagrodą za podróż. Może ja im pomagam dlatego, że i mnie to coś daje? Pomaganie innym jest egoistyczne.

• Dlaczego?

– Dlatego, że każdy z nas chce się dowartościować w różny sposób. Jeśli pani pomoże drugiej osobie, to poczuje się pani dobrze. Ale jeśli to ma być właśnie taki egoizm, to polecam każdemu.

Chcesz wiedzieć więcej?

Wejdź na stronę internetową www.fundacjauj.pl. Znajdziesz tutaj informacje o organizowanych akcjach i o Banku Dawców Szpiku Kostnego. Z Fundacją Urszuli Jaworskiej możesz skontaktować się także telefonicznie, dzwoniąc pod numer 0 801 003 117.

Więcej informacji o najnowszej akcji, kampanii poświęconej Wirusowemu Zapaleniu Wątroby typu C znajdziesz również pod adresem www.akademiawzwc.pl.

Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Nieruchomości -> Stancje dla studenta -> Wynajmę

mieszkanie do wynajęcia

Lublin

2 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Komunikaty