poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Darmowy Internet na miasteczku akademickim UMCS

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 maja 2013, 19:16

 (Jacek Świerczyński/ Archiwum)
(Jacek Świerczyński/ Archiwum)

Darmowy i szybki Internet w budynkach uczelni, przed nimi i na terenach zielonych. UMCS dołącza do międzynarodowej sieci eduroam. Jest w niej już Politechnika Lubelska. I bardzo sobie to chwali.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej musiał w tym celu zbudować specjalną sieć na terenie całego kampusu. Dzięki temu na miasteczku powstało 277 punktów, przez które można połączyć się z Internetem. Są w większości budynków dydaktycznych. Umożliwiają korzystanie z sieci także poza nimi. Sieć objęła również Kolegium Licencjackie UMCS w Biłgoraju. Wszystko działa od kilku dni.

Sieć eduroam umożliwia pracownikom, studentom i doktorantom uczelni bezpłatny dostęp do Internetu na terenie UMCS. Ale, co ważne, również w innych instytucjach uczestniczących w projekcie eduroam na całym świecie. W Polsce sieć jest dostępna w 58 instytucjach w 48 lokalizacjach.

Aby skorzystać z dobrodziejstw projektu, wystarczy założyć indywidualne konto użytkownika i skonfigurować połączenie. A potem logować się do Internetu w dowolnym miejscu, które jest objęte siecią eduroam.

Przykład? Student UMCS, który założył sobie konto, chce skorzystać z biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Jedzie tam i na miejscu może za darmo połączyć się z Internetem. Podobnie z doktorantem z Lublina, który jedzie na konferencję naukową np. do Wrocławia.

UMCS jest drugą lubelską uczelnią, która dołącza do projektu. Pierwszą, już cztery lata temu, była Politechnika Lubelska.

– Powiem jako użytkownik sieci eduroam. To sprawdza się znakomicie – podkreśla Witold Misztal, kierownik Centrum Informatycznego Politechniki Lubelskiej. – Byłem na jednej z uczelni w Hiszpanii. Wyjąłem notebook i połączyłem się z Internetem. W Grecji tak samo.

– Oczywiście za darmo. I w bardzo prosty sposób – dodaje. – Jestem na terenie instytucji objętej eduroam. Chcę się załogować. Wtedy tamtejsza sieć przesyła do Lublina, do mojej macierzystej uczelni pytanie, kim jestem. Po szybkim potwierdzeniu, już mogę korzystać z Internetu. Nie muszę szukać hot-spotów. I nie mam, jak w ich przypadku, ograniczonej prędkości.

Na politechnice, podobnie jak na UMCS, z sieci mogą korzystać wszyscy pracownicy i studenci.
– Objęliśmy zasięgiem m.in. nasze tereny zielone i strefy rekreacyjne na zewnątrz. Teraz kończymy obejmować siecią wnętrza budynków – wylicza Misztal. – To bardzo wygodna usługa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
ewka23
zr44
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 czerwca 2013 o 12:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ciekawe, a ja korzystałem z eduroamu w "amorze" w 2010 :P

a właśnie się dowiaduję, że to działa od kilku dni :D

(pewnie chodzi o to, że dopiero teraz to jest uruchomione oficjalnie i dopiero teraz studenci mogą się rejestrować, bo ja mam konto z polluba)

(rok temu na KUL-u nie dawało się połączyć moimi danymi, więc pewnie jest jeszcze na takim etapie, że nic nie działa)

Rozwiń
ewka23
ewka23 (27 maja 2013 o 15:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najciekawsze wydarzenia w Lublinie

http://pulsmiast.pl/pl/lublin/artykuly/index.html
Rozwiń
zr44
zr44 (27 maja 2013 o 14:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli za to brali się ci sami ludzie co oferują po kablu w Lubmanie dzienne limity na transfer to ja dziękuję. Oj, przepraszam, to jest marketingowy bełkot pt. "transfer gwarantowany". W 2013 roku, gdzie minęło z 10 lat kiedy to było u jakiegokolwiek ISP. Gdy już nawet sieci komórkowe dają nielimitowane w nocy, a ci po światłowodach nie potrafią :-). Na lubman.pl aktualności są z 2007(!!!) roku :-). To byłoby śmieszne gdyby nie było po prostu żałosne.
Rozwiń
student ekonomii
student ekonomii (27 maja 2013 o 11:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przed opublikowaniem tego artykułu warto by było sprawdzić czy ta sieć działa bo właśnie nie działa. Przynajmniej na wydziale ekonomicznym nikt kogo znam próbując się do tego zalogować nie może
Rozwiń
Sylwek
Sylwek (27 maja 2013 o 08:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Kurlikanter' timestamp='1369602668' post='774852']
Haha i gdzie na tej Politechnice niby ten darmowy internet? Bo na Wydziale Mechanicznym to nie za bardzo można go odszukać
[/quote]\

Jak wyjdziesz na papierosa przed Mechaniczny to będziesz miał neta Antena jest na zewnątrz Wydziału
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!