niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Darmowy kurs prawa jazdy na autobus. Ale musisz pracować u nich przez 3 lata

Autor: Dominik Smaga

Średnie wynagrodzenie wśród kierwoców MPK wynosi ponad 3455 zł brutto
Średnie wynagrodzenie wśród kierwoców MPK wynosi ponad 3455 zł brutto

MPK Lublin postanowiło, że samo zapłaci za szkolenie osób, które zechcą podjąć pracę za kierownicą. Kandydaci nie muszą mieć nawet prawa jazdy na autobus. Muszą jednak zobowiązać się do tego, że przez co najmniej trzy lata będą pracować właśnie w MPK.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Chcielibyśmy zatrudnić ok. 50 osób – przyznaje Weronika Opasiak, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Spółka zatrudnia obecnie 513 kierowców autobusów i 210 w zakładzie trolejbusowym. – Na ten moment to wystarczająca liczba, ale starsi kierowcy odchodzą na emeryturę. Poza tym cały czas przybywa nowych połączeń.

Przybywa i będzie przybywać, bo w przyszłym roku miasto planuje wprowadzić drugi etap zmian w sieci połączeń. Wtedy też mają być wydłużone trasy linii 152, 154 i 158, powstać ma również nowa linia z Czubów przez Krochmalną i Lwowską na Mełgiewską. – Musimy myśleć o przyszłości – stwierdza rzeczniczka. Stąd rekrutacja do pracy.

Żeby mieć więcej kandydatów spółka postanowiła, że sama opłaci im szkolenie niezbędne do pracy jako kierowca autobusu i trolejbusu. – Zapewniamy kurs na prawo jazdy kategorii D, kurs kwalifikacji wstępnej oraz badania lekarskie i psychologiczne – wylicza Opasiak.

W zamian MPK oczekuje zobowiązania, że dana osoba przepracuje w MPK co najmniej trzy lata. Dlaczego? – Po prostu oczekujemy chociaż częściowego zwrotu kosztów – odpowiada rzeczniczka. I dodaje, że kursy i szkolenia, które kandydat dostanie za darmo będą kosztować spółkę około 6500 złotych.

Taka oferta ma być ważna do 23 października, nabór chętnych prowadzi Miejska Korporacja Komunikacyjna będąca spółką-córką MPK Lublin. Kandydaci muszą mieć ukończone 24 lata, co najmniej średnie wykształcenie oraz prawo jazdy kategorii B lub C. Wskazane, ale nie wymagane, jest ukończenie kursu pierwszej pomocy. Informacje dostępne są na stronie mpk.lublin.pl.

Na jakie zarobki można liczyć za kierownicą autobusu? – Obecnie początkujący kierowca w lubelskim MPK zarabia średnio ponad 2520 zł brutto, ale po kilku latach pracy może liczyć na podwyżkę. Średnie wynagrodzenie wśród kierowców wynosi ponad 3455 zł brutto – informuje Opasiak. Praca jest zmianowa.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne jest jednym z największych pracodawców w Lublinie. Zatrudnia obecnie 1213 osób.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
(40) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 września 2017 o 16:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Praca w MPK Lublin to jest żenada. Zarobki to kpina, 12 zł brutto /h. Zmiany takie, że człowieka w domu nie ma, a żeby się dwoił i troił i weekendy pracował to 2000zl nie wyciągnie.. Do tego pasażerowie tak życie "umilają" a za każdą skargę- obniżka wynagrodzenia. Stres, odpowiedzialność, niewdzięczność. MPK nie dba w ogóle o swoich pracowników, a kadra administracyjna nie wiem po co tam siedzi. Nic nie wiedzą, nic nie powiedzą, ogólna niewiedza. Chciałem się zwolnić z tego obozu pracy, ale nawet tutaj robią problemy. Podanie o rozwiązanie stosunku pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia leży już ponad 1,5 tyg. i do tej pory nikt nie potrafi udzielić mi odpowiedzi czy pracodawca wyraża zgodę czy też nie. 4 razy byłem w kadrach i za każdym razem nikt nic nie wie.. Wstyd po prostu żeby taka spółka tak traktowała swoich pracowników. za 12 zł/h brutto to ja wolę iść sprzątać a itak więcej zarobię bez żadnej odpowiedzialności. Współczuję tym, co dali się nabrać na sfinanowanie kursu i teraz muszę tak gnić 3 lata. I dziwię się reszcie, że nie walczy lepsze warunki. Powinni się kierowcy wku..., wyjechać na miasto i stanąć. Może ktoś wreszcie by się zainteresował tym badziewiem, jak funkcjonuje.
Rozwiń
Gość
Gość (24 lipca 2017 o 14:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zdecydowanie za niskie zarobki za taką odpowiedzialną prace! 2520zł brutto??? to na rękę taki młody kierowca dostanie 1800zł i on ma za to utrzymać rodzinę i mieszkanie.Dajcie niemieckiemu kierowcy autobusu 450 euro i zobaczycie co zrobi.MPK powinno się wstydzić ludziom proponować tak niskie zarobki!
Rozwiń
Gość
Gość (9 kwietnia 2016 o 18:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
słyszałem, że MKK organizuje kursy na kat. D info: www.mkklublin.pl cena spoko :D
Rozwiń
Gość
Gość (7 stycznia 2016 o 11:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy ktoś się orientuje czy w 16 roku będę jeszcze zapisy na owy darmowy kurs??
Rozwiń
lub
lub (21 października 2015 o 12:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Mam skończoną zawodówkę przy MPKu, mogę się starać??

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (40)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!