piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Darmowy podręcznik dla pierwszaków to nie nowość

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 lutego 2014, 10:45

Rząd obiecuje darmowy podręcznik dla pierwszaków i to już w tym roku. Tymczasem w Kraśniku urzędnicy kupują książki uczniom klas pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjum już od… 7 lat.

Rodzice narzekają, że podręczniki są bardzo drogie - mówi Kinga Ostrowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 20 w Lublinie. - Tym bardziej, że co roku książki trzeba wymieniać. To jest wydatek ponad 300 złotych. Do tego dochodzi wyprawka. Niebawem, przynajmniej tak obiecuje rząd, rodzice pierwszaków mają mieć łatwiej. Darmowy podręcznik w pierwszej kolejności trafi do pierwszoklasistów - już od 1 września 2014 r. Książkę przygotuje Ośrodek Rozwoju Edukacji. Podręcznik w formie elektronicznej nauczyciele będą mieli do wglądu w Internecie do końca czerwca. - To bardzo dobry pomysł. Mam trójkę dzieci i w pewnym momencie będę musiała kupić aż trzy komplety książek - mówi pani Marzena z Lublina. Jej najstarszy syn Robert we wrześniu zacznie naukę. - Pytanie tylko, czy uda się to zrobić w tym roku i czy nauczyciele zdążą się do tego przygotować - zastanawia się dyrektorka SP nr 20 w Lublinie. Tymczasem w Kraśniku uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum dostają podręczniki już od 2007 r. od samorządu. - Dzieci otrzymują cały komplet książek. Co roku zabezpieczamy na ten cel ok. 100 tys. zł - podaje Mirosław Włodarczyk, burmistrz Kraśnika. - Wszystko po to, aby odciążyć budżet rodziców - tłumaczy Krystyna Kaczorowska, p.o. dyrektora Kraśnickiego Ośrodka Edukacji i Nauki. - W roku szkolnym 2013/2014 podręczniki dla uczniów kosztowały ponad 107 tys. zł. Darmowe książki dostało 305 uczniów szkół podstawowych i 302 gimnazjalistów. Podręczniki wybierają nauczyciele. - Analizują książki dostępne na rynku i decydują się na odpowiednie dla danego rodzaju klasy - opisuje Teresa Skorupa, wicedyrektor Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 w Kraśniku. - Następnie zgłaszają to do mnie, a ja te informacje przekazuję do KOEN. Kraśnik jest prawdopodobnie jedynym samorządem w woj. lubelskim, który taki pomysł realizuje. - Zastanawialiśmy się nad różnymi formami pomocy uczniom i ich rodzicom, ale nigdy nie pojawiła się propozycja zakupu podręczników - mówi Ewa Wójcik, wiceprezydent Puław. Jej zdaniem jest to obowiązkiem państwa. - To państwo nas do szkoły zaprasza, obligatoryjnie nakładając ten obowiązek - tłumaczy wiceprezydent Puław.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: edukacja podręczniki
Joanna
Gość
my
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Joanna
Joanna (6 lutego 2014 o 18:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Najdroższe książki są dla uczniów w klasach starszych. Im wyżej tym drożej. Moje pytanie jest takie: Dlaczego rodzice uczniów klas starszych mają zapłacić za podręczniki swych dzieci i jeszcze za podręczniki ucznia klasy  I w postaci podatków? 

Rozwiń
Gość
Gość (6 lutego 2014 o 16:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

jak nie stać na utrzymanie, naukę  dziecka to się nie rodzi, chyba to proste, się myśli przed, po to mamy rozum aby go używać, w łóżku też. 

Rozwiń
my
my (6 lutego 2014 o 13:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To, ile kosztuje, to sprawa drugorzędna wobec tego, co jest w środku.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!