sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Dawcy szpiku kostnego dopisali (zdjęcia)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 grudnia 2009, 17:54
Autor: (tom)

Blisko 300 osób zarejestrowało się w niedzielę w bazie niespokrewnionych dawców szpiku kostnego w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym. Wszystko to z okazji Lubelskiego Dnia Dawcy Szpiku Dla Dzieci jaki zorganizował Dziecięcy Szpital Kliniczny wspólnie z Fundacją DKMS.

Jedną z osób, które się zarejestrowały jest Agata Gumienniak. Przyszła na akcję, z intencją pomocy innym, bo rejestracja polega na zebraniu informacji o zdrowiu potencjalnego dawcy. Wiąże się też z pobraniem krwi. Próbka trafia ona do badań, aby można było sprawdzić, jakie ktoś ma antygeny. Informacja taka trafia do banku danych.

Statystycznie, co półtorej godziny w Polsce stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Ratunkiem jest przeszczep szpiku.

– Potencjalnych dawców jest zdecydowanie za mało – mówi Jerzy Kowalczyk, kierownik kliniki Hematologii i Onkologii w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Lublinie. – A przeszczep musi być wykonywany jak najszybciej. W niektórych schorzeniach czas jest niezwykle istotny. Dlatego tak ważny jest rejestr dawców. Im większa liczba zarejestrowanych, tym większa szansa na uratowanie czyjegoś życia.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
~gość~
adam
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 grudnia 2009 o 09:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda, a byłam wczoraj w lublinie i miałam trochę wolnego czasu. Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem zarejestrowania się jako dawca, ale czas pracy i obowiązki rodzinne skutecznie uniemożliwiają mi dotarcie w odpowiednim czasie w odpowiednie miejsce. Może takie akcje powinny być prowadzone w wiejskich ośrodkach zdrowia, jako jednorazowe dyżury. Łatwiej byłoby nam skorzystać z takiej formy, a chodzić powinno o zarejestrowanie jak największej liczby osób.
Rozwiń
~gość~
~gość~ (7 grudnia 2009 o 09:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dokładnie wiem gdzie mogę zostać dawcą. Chodziło mi o to, że w naszym mieście trudno znaleźć informacje o różnych akcjach i często człowiek dowiaduje się po fakcie o jakimś zdarzeniu w którym mógł wziąć udział.
Rozwiń
adam
adam (6 grudnia 2009 o 23:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szanowny Gościu, żeby być dawcą szpiku nie musisz wyszukiwać specjalnych do tego akcji. Wystarczy że wybierzesz się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na ul. I Armii Wojska Polskiego w Lublinie. Tam możesz oddać krew (450ml) i przy tej okazji zarejestrować się w bazie, lub po prostu bez oddawania krwi, pobierają jedynie próbki krwi do badań. To naprawdę nie boli, polecam i zapraszam wszystkich.
Rozwiń
~gość~
~gość~ (6 grudnia 2009 o 22:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda, że o akcji nie słyszałam, ani nie czytałam. Za mało rozreklamowane, tak jak w przypadku innych akcji.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!