Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 października 2011 r.
18:29
Edytuj ten wpis

DDA: Gdy spokój wywołuje niepokój

0 0 A A
Jarosławem Klinem, psychologiem i psychoterapeutą z  Fundacji Rozwoju i Zdrowia "Papilio” w Lublini
Jarosławem Klinem, psychologiem i psychoterapeutą z Fundacji Rozwoju i Zdrowia \"Papilio” w Lublini

Rozmowa z Jarosławem Klinem, psychologiem i psychoterapeutą z Fundacji Rozwoju i Zdrowia "Papilio” w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Co to jest DDA?

– Dorosłe Dzieci Alkoholików, ale w lekarskiej terminologii w ogóle nie ma takiej choroby. Tak określa się osoby, które mają podobne problemy w różnych obszarach życia. Związane jest to z pochodzeniem – jedno lub dwoje rodziców było uzależnione od alkoholu. Co ważne, nie dotyczy to każdego dziecka. Są osoby, które mimo że wychowywały się w takich rodzinach, nie potrzebują pomocy specjalistów. Ale są też tacy, którzy nie są w stanie sami poradzić sobie ze swoimi problemami. I tu wskazane jest wsparcie psychologa, psychoterapeuty, czy psychiatry.

• Jakie to problemy?

– Nawiązywanie relacji z innymi ludźmi, lęk przed zmianami, przed podejmowaniem działań, niska samoocena, obniżenie nastroju, lęk, depresyjność. Tacy ludzie boją się zakładać rodziny, by nie powielać zachować swoich rodziców. Boją się też uzależnić od alkoholu, lub tego, że partner się uzależni. Często pojawiają się też objawy somatyczne: bóle głowy, zaburzenia układu pokarmowego, anoreksja, bulimia, czy kompulsywne objadanie się w sytuacjach napięcia. Charakterystyczne jest też to, że gdy wszystko świetnie się układa, to pojawia się niepokój. Spokój to coś dziwnego, nieznanego z dzieciństwa.

• Kiedy najczęściej orientują się, że to trzeba leczyć?

– Wiele osób same się diagnozuje sięgając po literaturę na ten temat. I wtedy zaczynają szukać pomocy. Inny powód to kryzys w relacjach z ludźmi, czy problemy ze zdrowiem. Wtedy bardzo często na terapię odsyła partner. Często na terapię trafiają też studenci, którzy wyjeżdżają na studia. Po odejściu z domu problemy nasilają się. I pojawia się lęk, że bez nich dom się rozpadnie. Bo dzieci w takich rodzinach są do pilnowania, by dom był i stał.

Często ludzie nawet nie wiedzą, że w ich rodzinie był taki problem. Przyjęło się, że alkoholik to ktoś, kto zatacza się na ulicy. Ojciec, czy matka na kierowniczym stanowisku pijący po kryjomu nie pasują do tego stereotypu.

• Jak wygląda leczenie?

– Jeśli pacjent nie potrafi sam sobie poradzić ze swoimi problemami, to wskazana jest psychoterapia. Indywidualna lub grupowa. W jej trakcie pod wpływem różnych oddziaływań pacjent zmienia swój sposób przeżywania. W trakcie terapii odtwarzane konkretne relacje z życia. Na przykład ktoś, który przez całe swoje życie próbował zasłużył na miłość swojej matki, podczas terapii żegna się z nadzieją, że mama go pokocha.

Inny rodzaj pomocy to grupy psychoedukacyjne. Tam dostarczana jest tylko wiedza o mechanizmach DDA, co nie zawsze wystarczy.

• Który rodzaj terapii daje lepsze efekty, grupowa czy indywidualna?

– Trudno jednoznacznie powiedzieć. Dlatego ważnym elementem jest właściwa diagnoza. W psychoterapii grupowej pacjent doświadcza wielu interakcji z innymi uczestnikami i psychoterapeutą. Grupa jest taką "mikrorodziną”, która zbudowana jest na złości, poczuciu winy, strachu. Im więcej osób w różnym wieku i innym statusie społecznym, tym lepiej. W dyskusjach zaczynają pojawiać się wypowiedzi typu: Mówisz jak moja siostra. Inni z kolei wchodzą w role rodziców i doradzają: Powinieneś zrobić tak i tak. Dzięki temu pacjent dostaje wiedzę o przyczynach i mechanizmach swoich zachowań, a na grupie może ćwiczyć wprowadzanie zmian.

Z reguły pacjenci konfrontują się z przyjętymi przez siebie rolami w domu rodzinnym. To sztywne role, takie jak: bohater, kozioł ofiarny, dziecko we mgle, maskotka-błazen. Dzieci podświadomie je przyjmują, by rodzina się nie rozpadła.

• Co to za role?

– Bohater rodziny w przyszłości często staje się pracoholikiem. To człowiek, który nigdy nie odpuszcza, zawsze wyrabia się na zakrętach. Ale zarazem łatwo go zmanipulować. Wystarczy kilka słów pochwały. Od początku stara się nie przysparzać problemów, odciążyć rodzinę. Bierze na siebie zakupy, gotowanie, rachunki. Jest wizytówką rodziny.

Z kolei tzw. kozioł ofiarny szybko wchodzi w narkotyki, akty wandalizmu, zaczyna pić. Robi to po to, by rodzina się nim zajęła.

• A pozostałe role?

– Dziecko we mgle usuwa się w cień. Stara się być niewidzialne, nie zgłaszać żadnych potrzeb. Potem często ma problemy w nawiązywniu relacji z innymi ludźmi. Jest też rola maskotki, błazna. To ktoś, kto potrafi wszystko obrócić w żart, zbagatelizować każdy problem.

• Jak duża jest grupa terapeutyczna?

– Od 8 do12 osób. Może mieć charakter otwarty, gdy w trakcie leczenia dochodzą do grupy nowi pacjenci lub zamknięty.

• Jak długo trwa terapia?

– Psychoterapię indywidualną kończy się, gdy uda się osiągnąć ustalony na początku leczenia cel. W przypadku zajęć w grupie, od początku wiadomo jak długo bedzie trwało leczenie. W naszym ośrodku spotykamy się z grupą raz w tygodniu.

• Ile to kosztuje?

– Przy ośrodkach kontraktowanych przez NFZ można leczyć się bezpłatnie. Prywatnie to koszt ok. 70 zł za sesję indywidualną i ok. 50 zł za grupową.





















Pozostałe informacje

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]
galeria

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce. Ten wynik oznacza, że srebrny medal mocno oddalił się od podopiecznych Edyty Majdzińskiej.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty