poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Diabeł i tabliczka czekolady. W piątek prapremiera w Teatrze Osterwy

Dodano: 28 marca 2017, 19:06

Czy biskup może udzielić ślubu dziewicy i oblubieńcowi, którego nie widać? Czy ksiądz może leczyć gejów metodą misiaczków? Czy wolno odciąć niepełnosprawnym Internet, bo oglądają filmy porno i patrzą na siostry pożądliwie?

W piątek w Teatrze Osterwy prapremiera sztuki „Diabeł i tabliczka czekolady” w reżyserii Kuby Kowalskiego. To sceniczna wersja głośnej książki Pawła Piotra Reszki pod tym samym tytułem. Autor, specjalista od reportażu społecznego lubelskiej „Gazecie Wyborczej”, otrzymał za książkę nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

Dla kontrowersyjnych tekstów o losach bohaterów wypchniętych na margines i stworzenia silnej wspólnoty aktorów z widzem – zobaczymy spektakl siedząc na scenie.

– Nie ma tradycyjnego podziału na scenę i widownię, nie ma nawet podziału na scenografię, scenę i widownię. Jest taki pomysł, żeby była to powieść o wspólnocie. I też pytanie o to, na ile jesteśmy w stanie być wspólnotą tutaj. Na ile jesteśmy w stanie być otwarci, empatyczni, przez półtorej godziny być razem i współodczuwać – mówi Kuba Kowalski, reżyser przedstawienia. 

Nowa przestrzeń to mniejsza ilość miejsc. Zamiast 317 – w jest 128 miejsc na plastikowych skrzynkach. – W spektaklu mamy opowieść w opowieści, jedna opowieść zahacza o drugą, aktorzy występują w różnych rolach. Ludzie wykluczeni, ludzie z marginesu, ludzie którzy nie dochodzą do głosu. Nie są to bohaterowie wielkich dramatów, ale ludzi bliscy codziennego życia – mówi Kowalski.

Widzowie pierwszych rzędów też zagrają w spektaklu. Na przykład poczują metodę misiaczków.
Reżyseria i adaptacja Kuba Kowalski, adaptacja i dramaturgia Julia Holewińska. Scenografię i kostiumy do spektaklu zrobiła Agata Skwarczyńska, muzykę Radek Duda, za ruch sceniczny odpowiada Katarzyna Chmielewska, światła reżyseruje Damian Pawella. Najbliższe spektakle: 1 kwietnia – godz. 19, 2 kwietnia – godz. 16, 4 kwietnia – godz. 19.

W piątkowym Magazynie Dziennika Wschodniego rozmowa z Pawłem Piotrem Reszką, autorem książki „Diabeł i tabliczka czekolady”

Czytaj więcej o: teatr osterwy teatr Paweł Reszka
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 marca 2017 o 22:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale do tych fotografii to można się było trochę przyłożyć! Czekam na to, kiedy nasz teatr zrobi coś naprawdę świetnego i prawdziwego. W ostatnim czasie tylko " Sen nocy letniej " był ciekawy i zrobił na mnie wrażenie. O pozostałych sztukach długo można dyskutować. Coś mi się zdaje, ze nowa dyrekcja niewiele zmieni w tej materii.
Rozwiń
Gość
Gość (29 marca 2017 o 10:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ponownie kler, ponownie geje i niedobrzy my... Ponownie pan Kuba ( czy ten pan reżyser ma u nas etat? Wiadomo jest synem pana Kowalskiego ). Krótko - znowu to samo... czyli nuda... nic nowego . Oczywiście należy obejrzeć ten spektakl, ale obawiam się że to też nic nie zmieni. Niestety ludzie odpowiedzialni za teatr nie mają żadnego pomysłu na teatr i powielają, powielają, powielają. Wkomponowują się bezrefleksyjnie w trendy. Jedynie mówią, że to jest sztuka, ale dowodu na to nie mają.
Rozwiń
Gość
Gość (29 marca 2017 o 07:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech to robią za własne pieniądze a nie za moje. A tak w ogóle, powinno się finansować tylko instytucje kulturalne o statusie narodowym. Reszta za swoje zarobione. Ciekawe czy wtedy wystawialiby takie "cóś".
Rozwiń
ja
ja (28 marca 2017 o 21:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Znowu wygłupy za moje pieniądze. Zamknąć budę, tzw. aktorów posłać do roboty.
Ile pieniędzy przekazujesz na działanie teatru i żebyś zrozumiał: ile rocznie płacisz podatku (tak realnie, po uwzgędnieniu składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne)? Bo myślę, że nie wystarczy to nawet na reklamę sztuki!
Rozwiń
Gość
Gość (28 marca 2017 o 20:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Znowu wygłupy za moje pieniądze. Zamknąć budę, tzw. aktorów posłać do roboty.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!