niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Dlaczego śmieci są tak drogie - cd.

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 marca 2008, 18:21
Autor: Dominik Smaga

Ratusz wie o nielegalnym zawyżaniu cen przez firmy śmieciowe, ale nie zamierza interweniować w tej sprawie.

Chociaż szef jednej z firm publicznie przyznał, że liczy więcej za śmiecie, niż pozwala prawo. Urząd Miasta tłumaczy, że nie dostał żadnej oficjalnej skargi.

Firmy wywożące odpady nie mogą stosować cen wyższych, niż maksymalne stawki określone w uchwale Rady Miasta. Ale w przypadku dużych kontenerów typu KP-7 firmy śmieciowe przekroczyły ten pułap. I zawyżone ceny stosują od stycznia.

O takim procederze otwarcie informują miejskie wodociągi, które nie zgodziły się płacić za wywóz swoich śmieci po zawyżonych stawkach. - Kom-Eko przysłało nam nowe, wyższe od dopuszczalnych, ceny za kontener KP-7 - ujawnia Ireneusz Pilipczuk z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. - Nie zgodziliśmy się na te ceny i odpisaliśmy, że są niezgodne z prawem. Kom-Eko musiało podpisać nam niższe stawki.

W sobotnim wydaniu Dziennika Wschodniego prezes Kom-Eko przyznał, że przekracza ustalony przez miasto próg cenowy. Ale Ratusz, który ma czuwać nad wykonywaniem uchwały radnych, nie reaguje.

- To MPWiK zrobiło raban o to, że cena nieznacznie przekroczyła maksymalną stawkę. I o co tu wojny robić? - irytuje się Marian Stani, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta. - Nie zdążyliśmy po prostu przygotować uchwały podnoszącej ceny maksymalne.

• Jest pan zobowiązany do egzekwowania przepisów starej uchwały określającej górne stawki. Uchwała nadal obowiązuje i jest łamana. Co pan w tej sprawie zrobił?

- Ale przecież nie ma żadnej sprawy, bo MPWiK ostatecznie nie zaakceptowało tych stawek.

• MPWiK nie, ale inni płacą. A Kom-Eko publicznie przyznaje się do zawyżania ceny.

- Nie dostałem żadnego dokumentu, który by potwierdzał łamanie prawa.

Miejski radny PO, Michał Widomski mówi wprost: Dyrektor Stani działa w interesie firm śmieciowych, a nie mieszkańców Lublina - stwierdza radny. Jako dowód przedstawia projekt uchwały Rady Miasta, podnoszącej ceny maksymalne.

Dokument miał być głosowany na poprzedniej sesji rady. Ale do głosowania nie doszło, bo radni oburzeni tym, że dostali dokument w ostatniej chwili, zażądali wycofania projektu z sesji. Zdaniem Widomskiego, uchwała miała przyklepać nielegalną podwyżkę.

Ratusz tłumaczy, że ceny rosną, bo o 500 proc. wzrosła ustalana przez ministerstwo tzw. opłata środowiskowa. - Ale wzrost tej opłaty nie ma aż tak dużego wpływu na ceny wywozu śmieci, jak wyliczył to Wydział Ochrony Środowiska. Według moich wyliczeń, zaproponowany przez Staniego wzrost stawek maksymalnych został czterokrotnie zawyżony - mówi Widomski. Dyrektor Stani nie chce się do tego odnosić. - Najpierw chcę dostać wyliczenia radnego.

Widomski ma więcej zastrzeżeń do projektu uchwały. - Dlaczego w przypadku jednego pojemnika ceny mają wzrosnąć o 10 proc., a w przypadku innego aż o 78 proc. - docieka radny. - Bo obsługa różnych pojemników wiąże się z różnymi kosztami dla firm wywozowych - odpowiada Stani.

Prezydent Fic nie mówi nic

O ocenę poczynań Wydziału Ochrony Środowiska prosiliśmy wczoraj zastępcę prezydenta miasta, Stanisława Fica, któremu dyrektor Marian Stani bezpośrednio podlega. Fic za pośrednictwem sekretarki kazał nam się kontaktować ze... Stanim.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Kielczanin
Podatnik
Podatnik
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Kielczanin
Kielczanin (27 marca 2008 o 16:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Płocku,Rzeszowie a teraz w Kielcach rady miasta budują stacje benzynowe z paliwem tańszym o 20-30gr. za litr.Tylko jak zawsze gdy jestem w Lublinie załamują mnie wiesci,że nic nie robi się dobrego dla ludzi,a tylko "ich batem"i to finansowym.
Rozwiń
Podatnik
Podatnik (27 marca 2008 o 09:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Podatnik napisał:
A co w dopowiedzi na te fakty prasowe uczynily organa?
Nizatapialni topia publiczne pieniadze gdzie i ile wlezie a sluzby "anty" milcza?
A moze ten co tym kreci ma wyzszy od


Cos mi urwalo koncowke wiec dopisuje "A moze ten co tym kreci ma wyzszy od przedstawicieli organow stopien nadany przez WSI?"
Rozwiń
Podatnik
Podatnik (27 marca 2008 o 09:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co w dopowiedzi na te fakty prasowe uczynily organa?
Nizatapialni topia publiczne pieniadze gdzie i ile wlezie a sluzby "anty" milcza?
A moze ten co tym kreci ma wyzszy od
Rozwiń
kll
kll (27 marca 2008 o 08:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
z mojego bloku wywozono kiedys 4 kontenery 2 razy w tygodniu.Teraz stoja kontenery do segregacji a z bloku wywozi sie 1-2 kontenery.Wywozka spadla o polowe a oplaty wzrosly kilka razy
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!