poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Dłuższa droga do postawienia pomnika w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 maja 2013, 20:15

Lokalizacja tego pomnika budziła kontrowersje (Wojciech Nieśpiałowski)
Lokalizacja tego pomnika budziła kontrowersje (Wojciech Nieśpiałowski)

Zanim radni się zgodzą (lub nie) na ustawienie w mieście nowego pomnika, pomysł ocenią eksperci. Mogą ogłosić konkurs na projekt lub orzec, że stawianie monumentu nie ma sensu.

Rada Miejska przyjęła uchwałę pomnikową podczas czwartkowej sesji. Jej inicjatorem jest radny Mateusz Zaczyński (PO). – Chcemy określić zasady stawiania pomników – wyjaśnia Zaczyński. – Obecne przepisy skutkowały ich różną jakością artystyczną. Zmiany są konieczne. Musimy brać odpowiedzialność za wspólną przestrzeń.

W myśl nowych zasad inicjator postawienia pomnika będzie musiał uzasadnić pomysł i wskazać źródło jego finansowania. Taki projekt trafi do zaopiniowania przez "Zespół do spraw wznoszenia pomników”. Powoła go prezydent. Zasiądzie w nim pięć osób wskazanych przez instytucje zajmujące się architekturą, sztuką i zabytkami. Będą też po dwie osoby wskazane przez działające przy Urzędzie Miasta Radę Kultury Przestrzeni i Radę Kultury. Zespół ma ocenić zasadność wzniesienia pomnika, jego lokalizację, formę i heraldykę. Może też zdecydować, że forma monumentu powinna być wybrana w drodze konkursu.
– Po konkursie projektem uchwały zajmą się radni – wyjaśnia Zaczyński.

Jeśli zdecydują, że pomnik należy postawić, rozpoczną się procedury związane z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. Dopiero po tym etapie ma zapaść ostateczna uchwała o postawieniu monumentu.

Przeszedłem ewolucję od umiarkowanego przeciwnika do zdecydowanego przeciwnika uchwały – kwituje radny Tomasz Pitucha (PiS). – Takie przepisy utrudnią budowanie pomników.

Podczas czwartkowej sesji klubowemu koledze wtórował Sylwester Tułajew. – Uchwała pomnikowa sprawia, że Rada Miasta pozbywa się swoich kompetencji – ocenił. – Do opiniowania projektów powoła zewnętrznych ekspertów. Poza tym sam projekt zmian jest niezrozumiały.

W Lublinie dochodziło już do sporów związanych z ustawianiem pomników. Jeden z najgłośniejszych toczył się w 2001 roku wokół pomnika Józefa Piłsudskiego na pl. Litewskim. Społeczny komitet na czele ze Zbigniewem Wojciechowskim natrafił na opór konserwatora zabytków. Monument miał zakłócić harmonijną zabudowę placu. Halina Landecka wskazywała więc inne lokalizacje. Na to nie chcieli przystać inicjatorzy postawienia pomnika. Postanowili więc "ominąć” konserwatora. Ustawili postument na folii. W myśl przepisów była to budowla tymczasowa. W tej sytuacji aprobata służb ochrony zabytków była niepotrzebna.

Sporo kontrowersji wzbudził również pomnik autorstwa Tomasza Kawiaka. Fontanna na rogu ul. Okopowej i Narutowicza stanęła osiem lat temu. Przedstawia górną część dżinsów z kieszenią, z której wystaje herb Lublina z koziołkiem, na guziku widzimy odbitą czarcią łapę. Spodnie mają wszywkę z napisem Lublin. Z ich tylnej kieszeni zwisają zaś trzy pieczęcie Lublina. – To kicz – argumentowali wówczas przeciwnicy pomnika.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
radek
Gość
Stella
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

radek
radek (26 maja 2013 o 18:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najciekawsze wydarzenia w Lublinie

http://pulsmiast.pl/pl/lublin/artykuly/index.html
Rozwiń
Gość
Gość (25 maja 2013 o 15:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najciekawsze wydarzenia w mieście

[url="http://pulsmiast.pl/pl/lublin/kalendarz/2013/05/25/"]http://pulsmiast.pl/...arz/2013/05/25/[/url]
Rozwiń
Stella
Stella (25 maja 2013 o 12:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='adamiewa' timestamp='1369473024' post='774432']
Kim są eksperci od pomników. Jak się zostaje ekspertem od pomników. Czy może są jakieś specjalne studia z wydziałem i dziekanatem dla ekspertów od pomników. Czy może wystarczą studia podobne do tych jakie kończy np. barista. Ile można zarobić na stanowisku eksperta od pomników i czy to jest stanowisko mianowane?
[/quote]Wystarczy że wstąpisz do platformy,koleśie zrobią resztę,tam niemożliwe staje się możliwe.
Rozwiń
Stefan
Stefan (25 maja 2013 o 12:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='tkm' timestamp='1369467314' post='774385']
bardzo słusznie,
niech o zagospodarowaniu przestrzeni publicznej
decydują eksperci, architekci
a nie radni,którzy podejmują wyłącznie polityczne decyzje
PiS zastawiłby pomnikami Lecha Kaczyńskiego całą Polskę
ale nie wszyscy Polacy myślą tak samo
Piłsudzki ma niewiele pomników a każdy wie kim był
wystarczą osobiste zasługi,żeby pozostać w pamięci potomnych
[/quote]

Kto to był Piłsudski to wiem doskonale , kto to taki Piłsudzki to nie czaje. Zamiast czepiać się ś.p. Prezydenta proponuję abyś ponownie wrócił do nauki poprawnego pisania w języku polskim.
Rozwiń
rydwan
rydwan (25 maja 2013 o 12:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Barbara Ubryk' timestamp='1369475087' post='774453']
Nie wiadomo dokładnie nawet kto to był ten pan Litewski i dlaczego główny plac w mieście nosi jego imię.Ten plac powinien zostać przemianowany na imienia pana prezydenta tysiąclecia i w centralnym jego punkcie ma być posadowiony gigantycznych rozmiarów jego postument w pozycji leżącej bo on tyle dla nas zrobił że to się w pale nie mieści.
[/quote]

Plac Litewski nie jest od nazwy jakiegoś "Pana", tylko od nazwy kraju i narodowości, z ktora jeszcze nie dawno tak wiele nas łączylo i do tej pory łączy, ten kraj nazywa się LITWA, a nazwa placu była by nie zbyt brzmiąca, gdyby nazywala się "Plac Litwa" bardziej po Polsku brzmi "Plac Litewski", dlaczego tak się odmienia, prosze zapytać np. Prof. Miodka, który jest w tej dziedzinie ekspertem.
Dziwię się, że takie pytanie padło, ale po poziomie edukacji i świadomości historycznej w Naszym kraju...
A co do dalszej części komantarza... nawet nie odpisuje, bo wiedza osoby piszącej jest prymitywna, a treść infantylna.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!