sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Doktorat KUL dla Kaczyńskiego i Juszczenki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 czerwca 2009, 15:26

Senat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na nadzwyczajnym posiedzeniu podjął w czwartek uchwały o nadaniu tytułów doktora honoris causa przywódcom kilku krajów Europy Środkowej.

Honorowe doktoraty zostały przyznane prezydentom: Polski - Lechowi Kaczyńskiemu, Litwy - Valdasowi Adamkusowi, Ukrainy - Wiktorowi Juszczence, Estonii - Toomasowi Hendrikowi Ilvesowi, Łotwy - Valdisowi Zatlersowi, a także byłemu przewodniczącemu Rady Najwyższej Białorusi Stanisławowi Szuszkiewiczowi.

Wszystkie doktoraty będą wręczone 1 lipca, na obchodach 440. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej. To właśnie z okazji tego jubileuszu uczelnia zdecydowała się na taki gest.

- Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, najstarszy uniwersytet w naszym mieście, sięgający swą pamięcią do dziejów prześwietnego Uniwersytetu Wileńskiego, pragnie włączyć się w upamiętnienie tego wydarzenia całą mocą swej tradycji i teraźniejszości, w celu umocnienia przyjaźni między narodami dawnej Rzeczypospolitej - czytamy w specjalnej uchwale Senatu KUL.

- Ofiarujemy ten doktorat w poczuciu uczestnictwa w szlachetnym akcie odnowienia historycznych więzi pomiędzy sąsiedzkimi narodami, którym Opatrzność pomogła uzyskać niepodległość i skierowała ich losy w stronę lepszej przyszłości. Tak oto rozumiemy dziś naszą misję służby Bogu i Ojczyźnie i w ten sposób pragniemy złożyć hołd odwiecznej Bożej Mądrości, Miłości i Miłosierdziu - czytamy dalej.

Przypomnijmy, że informacja o tym, że Wiktor Juszczenko otrzyma doktorat honorowy KUL, wywołała protesty organizacji kresowych oraz ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.

Duchowny apelował do władz uczelni o wycofanie się z tego pomysłu i nie "gloryfikowanie zbrodniarzy z UPA i SS-Galizien i to w sytuacji, gdy tysiące pomordowanych na Kresach Polaków spoczywają w bezimiennych grobach”. (MB)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~Jarek~
Wernyhora
Wernyhora
(55) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~Jarek~
~Jarek~ (11 lipca 2009 o 17:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ostatnio Katolicki Uniwersytet Lubelski uhonorował bezpośrednio doktoratem h. c. prezydenta Ukrainy Juszczenkę, który gorliwie w swoim kraju wynosi na piedestał chwały bestialskich banderowskich morderców polskich dzieci - a więc kogo tak naprawdę pośrednio unonorowała polska katolicka uczelnia ?....

A tak swoją drogą to jestem bardzo ciekawy jak KUL uczcił przypadającą dzisiaj 66 rocznicę Rzezi Wołyńskiej ?!
Rozwiń
Wernyhora
Wernyhora (10 lipca 2009 o 10:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rzezi Wołyńskiej zapalmy znicze w oknach i w miejscach pamięci.Pamiętajmy o 200 000 wymordowanych Polakach przez Ukraińców. Bo nasz e władze nie pamiętają na czele z Prezydentem!!
Rozwiń
Wernyhora
Wernyhora (1 lipca 2009 o 20:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dzisiaj widziałem Hańbę prezydenta Rzeczpospolitej, oraz hańbę Katolickiego Uniwersytetu - potworne, ale z czego mam satysfakcję to z widoku przestraszonej mordy Juszczenki, bo widać było że czuje się nieswojo.Warto było gnać prawie 70 kilometrów żeby zobaczyć ten hańbiący Polaków spektakl ,fajne mamy rządy nie ma co, pisząc te słowa nie wiem czemu, ale siedzi mi przed oczami obraz Rejtana.
Rozwiń
Wernyhora
Wernyhora (30 czerwca 2009 o 22:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Polacy Ukraińcy nie byli i nie będą przyjaciółmi Polaków to niebezpieczne bestie a otoTreść "uchwały", liczącej 60 stron maszynopisu została przesłana po przetłumaczeniu przez Agencję Konsularną RP we Lwowie, pismem z dnia 20 marca 1991 do Ministerstwa Spraw Zagranicznych departament Prasy i Informacji w Warszawie, do Instytutu Historii PAN w Warszawie oraz wydrukowana dnia 12-14 kwietnia 1991 w gazecie "Polska Zbrojna", organie Ministerstwa Obrony Narodowej. Najważniejsze tezy "programu ukraińskich nacjonalistów" zawarte w "uchwale" to:

* Doprowadzić do tego, aby władze polskie jednostronnie przyznały, że względem samodzielnej Ukrainy nie wysuwają i nie będą wysuwać w przyszłości żadnych roszczeń terytorialnych.
* Narzucić stwierdzenie, że sami Polacy oddają hołd bohaterskiej UPA, prekursorce Solidarności. Polacy mają sami potępić tzw. akcję Wisła jako ludobójczą, za znęcanie się nad ukraińską ludnością. Przeznaczyć na to 15-20 tys. USD.
* Wykazywać ukraińskość Zakierzonia zgodnie z granicą nakreśloną przez OUN-UPA, podkreślając, że samostijna Ukraina nigdy z tych ziem nie zrezygnuje i w odpowiednim momencie o nie się upomni. Jeśli Polacy będą się upierać, to Ukraina względem nich bez wahania użyje siły zbrojnej.
* Nakazuje szerzenie kultu Stepana Bandery i Romana Szuchewycza - "Czuprynki" oraz metropolity Andrzeja Szeptyckiego przez upamiętnianie w miastach i wsiach pomnikami, jak i nadawaniem ich imienia szkołom, ulicom i placom.
* Podkreślać przyznanie Włodzimierzowi Mokremu nagrody im. Jana Pawła II za krzewienie przyjaźni między narodami polskim i ukraińskim. Podnosić przyznanie nagrody Ukraińcowi za artykuły zamieszczone na łamach "Tygodnika Powszechnego" oraz "Znak", a w propagandzie światowej głosić, że reprezentują one najzdrowsze siły narodu polskiego, na które tylko Europa może się orientować.
* Posługując się imieniem Ojca św. doprowadzić do przekształcenia Fundacji im. Włodzimierza Chrzciciela w Instytut Ukraiński, a z czasem do powołania na bazie instytutu Uniwersytetu Ukraińskiego w Krakowie. Przed wojną Polacy nie zezwolili na otwarcie Uniwersytetu Ukraińskiego we Lwowie, my zaś przełamiemy wszelkie opory i powołamy Uniwersytet Ukraiński w starożytnej stolicy Polski.
* Doprowadzić do zwrotu przez Kościół Polski katedry ukraińskiej w książęcym grodzie Przemyślu. Tu powinno znaleźć się biskupstwo Ukraińskiej Katolickiej Cerkwi oraz powinny osiedlić się ukraińskie zakony.
* To wszystko ma służyć osłabieniu Polski, a w przyszłości doprowadzić nawet do zupełnej dekompozycji państwa polskiego - co leży w interesie polityki Ukrainy, w której siłą awangardową jest i będzie rewolucyjna OUN. Obecna Polska nie powinna być zbyt silna, ale też nie może być zbyt słaba." I co teraz powie pan Rektor KUL-u???
Rozwiń
Gość
Gość (28 czerwca 2009 o 22:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wiktor Juszczenko chce budować Ukrainę na tradycji OUN-UPA

[url="http://www.myslpolska.pl/node/6644"]http://www.myslpolska.pl/node/6644[/url]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (55)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!