piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Dolary na Wieniawę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 marca 2002, 15:33

W miejscu istniejącego stadionu ma powstać nowy - na ok. 14 tys. miejsc, z częściowo zadaszonymi try
W miejscu istniejącego stadionu ma powstać nowy - na ok. 14 tys. miejsc, z częściowo zadaszonymi try

Z trzech problemów przed jakimi stanął inwestor przy projektowaniu - sprawa cmentarza żydowskiego, rozwiązanie układu komunikacyjnego oraz długość dzierżawy - rozwiązano na razie tylko upamiętnienie kirkutu. Dwa pozostałe zależą od miasta.

Norweska Grupa Inwestycyjna w budowę centrum komercyjno-sportowego na Wieniawie planuje zainwestować 80-100 mln dolarów. - To ogromne przedsięwzięcie, dlatego inwestor chce mieć gwarancję zwrotu nakładów poniesionych na inwestycje. Zasadniczą sprawą dla sukcesu inwestycji jest przedłużenie okresu dzierżawy terenu - twierdzi Paweł Kot, przedstawiciel NGI.
Chodzi o prawie 6 ha superatrakcyjnego terenu w centrum miasta, gdzie mieszczą się obiekty KS Lublinianka. Skandynawowie przejęli prawo do dzierżawy gruntu - obowiązuje ona do 2024 r. Zdaniem Norwegów to za krótko. W styczniu zaproponowali przedłużenie czasu dzierżawy do 50 lat.
- Jesteśmy na najlepszej drodze, aby w najbliższym czasie sfinalizować tę sprawę - mówi Zbigniew Wojciechowski, wiceprezydent Lublina.
Nastąpi to prawdopodobnie tuż po świętach.
Długość dzierżawy to nie jedyny problem inwestora. Część terenów przyszłego centrum należy do Gminy Żydowskiej w Warszawie. - Porozumieliśmy się co do sposobu wytyczenia i upamiętnienia kirkutu - cmentarza żydowskiego, który był tu przed wojną. Żydzi nie widzą przeszkód w inwestowaniu na pozostałym obszarze - twierdzi architekt Bolesław Stelmach z biura Stelmach i Partnerzy projektującego nowe centrum.
Powstanie "Memorial Park”. Teren cmentarza będzie obsiany trawą i wygrodzony 40-centymetrowym murkiem. Nad całością ma być przerzucona kładka (na wysokości ok. 8 metrów) umożliwiająca przechodzenie z jednej części centrum do drugiej. - Przed wejściem powstanie rodzaj przejściowego przedsionka pamięci, gdzie znalazłyby się zachowane pamiątki z miasta Wieniawa - dodaje Stelmach.
W miejscu istniejącego stadionu ma powstać nowy - na ok. 14 tys. miejsc, z częściowo zadaszonymi trybunami i zapleczem socjalnym. Obok ma stanąć hotel. Rozważane są dwie koncepcje: 30-kondygnacyjna wieża z 600 pokojami lub 5-kondygnacyjny budynek wzdłuż ul. Leszczyńskiego na 200 pokoi.
Po przeciwnej stronie cmentarza ma powstać wielofunkcyjna, dwukondygnacyjna hala sportowa z trybunami na ok. 2 tysiące widzów. Od strony rzeki Czechówki zaplanowano wielopoziomowe (3, 4 kondygnacje) parkingi oraz stację benzynową. Dojazd do nowego centrum jest planowany od strony wiaduktu Poniatowskiego. O ostatecznym wariancie rozwiązania układu komunikacyjnego zadecyduje Wydział Strategii i Rozwoju. - Miasto zrobi wszystko, aby inwestycja doszła do skutku - podkreśla Wojciechowski.
Pierwszym etapem inwestycji ma być budowa dróg dojazdowych oraz stacji paliw. - Prace budowlane ruszą w ciągu roku - szacuje Kot.
Co zrobiono?
Norwegowie zainwestowali już w przedsięwzięcie prawie milion dolarów. Głównie w pomoc finansową dla klubu Lublinianka oraz prace przy kosmetyce stadionu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!