sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Dziś ujawnię nazwiska dwóch kapusiów SB, którzy na mnie donosili - zapowiada zamojski działacz opozycji z lat 80. Jego koledzy z lubelskiej grupy "Ujawnić Prawdę” mają kolejnych trzydzieści nazwisk. Ale nie zdradzą ich, dopóki nie zbiorą setki.

Zespół "Ujawnić Prawdę” tworzą obecni i dawni związkowcy, którzy mają status pokrzywdzonego. Trzech z nich spotkało się wczoraj z dziennikarzami w związku z przypadającą dziś 24. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.
- Z Instytutu Pamięci Narodowej dostaliśmy ponad 30 nazwisk osób, które na nas donosiły. Czekamy na pozostałe. Kiedy będziemy mieli ponad setkę nazwisk, umieścimy je w Internecie - mówi Marian Król, przewodniczący Regionu Środkowowschodniego NSZZ Solidarność i członek zespołu.
Ale wcześniej związkowcy chcą zweryfikować te dane. - Porozmawiamy z ludźmi, wśród których donosiciele działali - zapowiadają. - Nie ma w Polsce kary śmierci, ale to może być śmierć moralna, więc nie chcemy skrzywdzić nikogo niewinnego.
Ujawnienie nazwisk zapowiadał już wcześniej Rejonowy Komitet Obywatelski Ziemi Biłgorajskiej. Jego członkowie od dwóch lat wertują materiały w IPN. Jak twierdzą, rozszyfrowali już pseudonimy kilkudziesięciu donosicieli. W lipcu Marian Jagusiewicz, przewodniczący komitetu, oznajmił, że daje kapusiom ostatnią szansę. Aby uniknąć napiętnowania, do 13 grudnia musieli publicznie się pokajać i przeprosić swoje ofiary. Inaczej ich "wredna” działalność miała być ujawniona. Nikt się nie ujawnił. Tymczasem Jagusiewicz wycofał się z ujawnienia nazwisk donosicieli. - To nie jest proste. Agentów ujawnimy dopiero w styczniu.

Zawiedziony przedłużaniem sprawy jest dawny działacz Solidarności, a obecnie zamojski radny Jerzy Zacharow. Zapowiedział wczoraj, że jeśli jego koledzy z Biłgoraja nie ujawnią dzisiaj nazwisk donosicieli, on to zrobi. - Jeden z nich jest zamojskim przewodnikiem, drugi pracuje w TP SA - mówi Zacharow. Znam też nazwiska ludzi, którzy donosili na kolegów. Pewien kapuś nadal jest, np. w Biłgoraju wysoko postawionym urzędnikiem. Przynajmniej cztery nazwiska jutro ujawnię.
Lubelska grupa "Ujawnić Prawdę” działa od kwietnia. Wzorem dla niej jest zespół działający w Rzeszowie. Solidarność prosi o kontakt osoby, którym IPN udostępnił nazwiska tajnych współpracowników służb specjalnych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!